Для постійних пасажирів вартість проїзду у метро збільшиться на 1,3 грн

Читайте також

У Києві відбудеться Tech Ecosystem Summit 2024

3 травня в Києві відбудеться захід Tech Ecosystem Summit 2024. У його межах представники бізнесу та влади зберуться, щоб обговорити стан, перспективи та виклики розвитку ІТ-галузі. 

Кубло змій у центрі Києва

У Києві помітили кубло змій у центрі міста. Кияни бачать плазунів не лише у парках та зелених зонах, але й у щілинах між старими будинками та тротуарами.

Рівень Дніпра в Києві піднявся ще вище

Влада стверджує, що загрози Києву таке підвищення рівня води в Дніпрі поки що не несе. Рівень води в Дніпрі в межах Києва підвищився ще сильніше. За останню добу води в річці стало більше на +36 сантиметрів.

У Києві практично неможливо збільшити кількість укриттів

У Києві сьогодні нарощення укриттів фактично неможливе, адже кількість будівель є обмеженою. Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв

Планується встановлення світового рекорду

Фестиваль української писанки, на якому будуть представлені традиції писанкарства з різних регіонів, майстер-класи, благодійний аукціон та спроба встановлення світового рекорду з масового розпису писанок, відбудеться 30 квітня в київському інноваційному парку UNIT.CITY.

Поділитися

Для постійних пасажирів, які купують проїзні квитки, вартість проїзду у метро з 14 липня збільшиться на 1,3 грн. Про це заявив начальник КП «Київський метрополітен» Віктор Брагінський.

«Для постійних пасажирів вартість поїздки у метро підвищиться на 1 гривню 30 копійок у проїзних та на 1 гривню 50 копійок при поповненні картки метро на 50 поїздок, відносно сьогоднішньої вартості у 5 гривень. Усі пільги для соціально вразливих категорій населення, а таких у метрополітені 23, – збережено», – сказав Віктор Брагінський.

Він додав, що отримані від зміни тарифу кошти будуть спрямовані на два основних напрямки: оплата енергоресурсів, що здорожчали, та наближення заробітної плати на підприємстві до середніх показників у столиці.

«Нам потрібно втримати висококваліфікованих працівників, які сьогодні масово їдуть на найпростішу роботу в Європу, де отримують 1000 євро щомісяця, або йдуть у приватні компанії. Маємо близько 300 вакансій, серед яких машиністи, електрики та слюсарі з ремонту ескалаторів. Тобто фахівці, від яких залежить належна робота метрополітену», – сказав керівник підземки.

Нагадаємо, що київський метрополітен – підприємство критичної інфраструктури. Щодня його послугами користуються 1,5 млн пасажирів.