Музей Булгакова

Музей Михайла Булгакова в Києві було засновано в 1989 році рішенням Київського міськвиконкому. На той момент він став філією Музею історії міста Києва. Його експозиція присвячена київському періоду життя автора легендарного твору “Майстер та Маргарита”. Київ було невипадково обрано місцем створення музею Булгакова. Саме в цьому місті він народився й провів значну частину свого життя. Тут він обрав для себе професію лікаря й зустрів свою першу дружину. Михайло Булгаков був щиро відданий Києву, зайвим тому підтвердженням є неодноразове згадування Києва в багатьох його творах. Він часто писав слово “Місто” з великої літери, маючи на увазі Київ. У будинку, в якому сьогодні розміщується музей, Михайло Булгаков жив із батьками з 1906 по 1919 рік, згодом письменник разом зі своєю першою дружиною Тетяною знімав тут кімнату. Крім того в цьому ж будинку Булгаков вів приватний прийом, як лікар. Причому на дверях його кабінету красувалася табличка наступного змісту “Венеричні хвороби та сифіліс”.

Першим етапом формування музею стало відновлення будинку. Було проведено реконструкцію будівлі, при якій використовувалися документи з особистих зібрань та державних архівів міста. Реставрацію було спрямовано на максимальне збереження всього, що було пов’язано з життям Булгакових в цьому будинку. Незважаючи на жахливий стан будівлі, реставраторам все ж таки вдалося зберегти пічні кахлі, паркет у двох кімнатах, частину парадних сходів, двері, віконні та дверні ручки, а також фундамент й стіни будинку. Змогли відновити навіть початкове планування кімнат.

bulg2Музей було відкрито для відвідувачів в день столітнього ювілею Михайла Булгакова 15 травня 1991 року. Заходи з відкриття музею почалися з поминального богослужіння в Подільській Хрестовоздвиженській церкві, де Булгакова хрестили. На цьому святкування не припинилися: у театрах йшли п’єси Булгакова, в Київському літературному музеї, музеї історії міста Києва були організовані виставки та вернісажі.

В цілому колекція музею Михайла Булгакова нараховує понад дві з половиною тисячі предметів, з них близько 500 реально належали родині Булгакових. Основою експозиції стала особиста колекція Анатолія Петровича Кончаковського – засновника та директора музею. Кончаковський протягом всього свого життя буквально по крупицях збирав булгаковські реліквії. Багато справжніх речей, книги, автографи, оригінальні фотографії були передані в музей рідними й близькими письменника. Відгукнулися меценати та сотні ентузіастів, завдяки яким ідея створення музею втілилася в реальність.

У свій будинок на одній з найстаріших київських вулиць Андріївському узвозі, письменник “поселив” героїв роману “Біла гвардія”, тому музей представляє собою певний мікс із реальності та фантазії Булгакова. Цю будівлю письменник В.П. Некрасов колись назвав “Будинком Турбіних”, причому це ім’я міцно закріпилося за будинком. Це трапилося після того, як в одному з номерів “Нового світу” з’явився нарис В.П. Некрасова “Дім Турбіних”. Так будинок став справжньою легендою Андріївського узвозу. Слід зазначити, що прізвище Турбіних для Булгакова – не чуже, таке прізвище носила в дівоцтві його бабуся Анфіса Іванівна.

Експозиція “Дім Турбіних” розмістилася на другому поверсі будівлі. Заходячи в квартиру, яка складається з 7 кімнат, ніби поринаєш у реальне життя сім’ї Булгакових й у той же час відчуваєш атмосферу життя героїв його роману “Біла гвардія” – сім’ї Турбіних. Експозиція представлена як реальними речами, які колись належали членам сім’ї Булгакових, так й ірреальними речами героїв Турбіних. Причому, неіснуючі в реальності речі виконані в білому кольорі, який вельми символічний для Булгакова. Це й колір, снігу, який “засипав” роман, й колір мрій та марень, притаманних письменникові, врешті-решт, це колір медичного халата.bulg3

З парадної потрапляємо у вітальню, в центрі якої стоїть піаніно. Привертає погляд недбало забута партитура, відчуваєш, що пальці тільки-но торкалися клавіш й здається, що десь далеко звучить музика. Проходячи трохи далі, входимо в медичний кабінет, де практикував доктор Булгаков, так само його герой доктор Турбін. Цікава кімната сестри письменника Варі, де вона жила разом із чоловіком (у романі це кімната Олени). Вхід у кімнату письменника незвичайний. Це шафа з табличкою квартири № 50 з роману “Майстер та Маргарита”. Є ще одна містична кімната, яку видно з їдальні через дзеркало, тому її називають “п’ятий вимір”. Тут помирав Олексій, а у реальному житті – батько Булгакова.

Крім екскурсійної діяльності, музей активно займається науковою роботою. Так, стало доброю традицією проведення в літературно-меморіальному музеї М. Булгакова щорічних Міжнародних Булгаковських читань, які збирають не лише науковців, мистецтвознавців, письменників, істориків, але й просто шанувальників таланту Булгакова з багатьох країн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Статистика сторінки:
Переглядів сьогодні:
Переглядів у поточному місяці:
Відповідальність за зміст коментарів, що залишають відвідувачі, несуть їхні автори.
Статті та новини
стрибки у воду
Київ уперше прийматиме Чемпіонат світу зі стрибків у воду 18/07/2018 11:15
ціни на ярмарку
Де пройдуть ярмарки цього тижня 18/07/2018 10:22
Віталій Кличко
Кличко святкуватиме день народження у таборі 18/07/2018 10:07
тролейбус
Проїзд для пільговиків залишиться безкоштовним – Кличко 15/07/2018 10:40
Метро
З 14 липня проїзд у громадському транспорті коштуватиме 8 гривень 13/07/2018 12:09
Нові об'єкти
Льодовий комплекс на Шалетт розшириться
Кличко у парку
Після ремонту відкрилась перша черга парку «Перемога»
Володимирська гірка
«Володимирська гірка» оновилась
Кідландія
Кідландія – місто для дітей
Кличко вело
Київський велотрек відкрив дитячу спортивну школу разом з Кличком – ФОТО
Відгуки
продовження Гірськолижний курорт красія сподобається тим хто не любить черги на підйомниках. Красія гарна альтернатива Буковелі, особливо підійде для тих хто не г...Вітя Летять роки, мов чайки над водою, І разом з ними доля непроста. А ти завжди лишайся молодою, Живи у щасті й радості до ста. Бажаю тобі радісних св...church What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge concerning unpredicted feelings. https://www.youtube.com/watch?v=m92B8nF8r7Q...Де пройдуть ярмарки цього тижня | Київ1 - сітігайд #1 […] проведені сезонні ярмарки. Проте, продовжує діяти “літня” заборона (на період спеки) на продаж м’ясних та молочних […...MichaelFreek Interpult Studio поможет вам реализовать эффективную рекламную кампанию и привести клиентов из интернета. Вы можете использовать любой набор инструм...Dannyfuh Gеt up tо $ 20,000 реr dаy with our рrogram. Wе arе a team of еxperienced progrаmmers, wоrked more than 14 months on this prоgrаm аnd nоw еverything...alexa düşürme yöntemleri Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a disma...alexa düşürme teknikleri Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rath...alexa düşürme teknikleri I'll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod...alexa düşürme hilesi Hands down, Apple's app store wins by a mile. It's a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft ha...
Популярне