Музей Булгакова

Музей Михайла Булгакова в Києві було засновано в 1989 році рішенням Київського міськвиконкому. На той момент він став філією Музею історії міста Києва. Його експозиція присвячена київському періоду життя автора легендарного твору “Майстер та Маргарита”. Київ було невипадково обрано місцем створення музею Булгакова. Саме в цьому місті він народився й провів значну частину свого життя. Тут він обрав для себе професію лікаря й зустрів свою першу дружину. Михайло Булгаков був щиро відданий Києву, зайвим тому підтвердженням є неодноразове згадування Києва в багатьох його творах. Він часто писав слово “Місто” з великої літери, маючи на увазі Київ. У будинку, в якому сьогодні розміщується музей, Михайло Булгаков жив із батьками з 1906 по 1919 рік, згодом письменник разом зі своєю першою дружиною Тетяною знімав тут кімнату. Крім того в цьому ж будинку Булгаков вів приватний прийом, як лікар. Причому на дверях його кабінету красувалася табличка наступного змісту “Венеричні хвороби та сифіліс”.

Першим етапом формування музею стало відновлення будинку. Було проведено реконструкцію будівлі, при якій використовувалися документи з особистих зібрань та державних архівів міста. Реставрацію було спрямовано на максимальне збереження всього, що було пов’язано з життям Булгакових в цьому будинку. Незважаючи на жахливий стан будівлі, реставраторам все ж таки вдалося зберегти пічні кахлі, паркет у двох кімнатах, частину парадних сходів, двері, віконні та дверні ручки, а також фундамент й стіни будинку. Змогли відновити навіть початкове планування кімнат.

bulg2Музей було відкрито для відвідувачів в день столітнього ювілею Михайла Булгакова 15 травня 1991 року. Заходи з відкриття музею почалися з поминального богослужіння в Подільській Хрестовоздвиженській церкві, де Булгакова хрестили. На цьому святкування не припинилися: у театрах йшли п’єси Булгакова, в Київському літературному музеї, музеї історії міста Києва були організовані виставки та вернісажі.

В цілому колекція музею Михайла Булгакова нараховує понад дві з половиною тисячі предметів, з них близько 500 реально належали родині Булгакових. Основою експозиції стала особиста колекція Анатолія Петровича Кончаковського – засновника та директора музею. Кончаковський протягом всього свого життя буквально по крупицях збирав булгаковські реліквії. Багато справжніх речей, книги, автографи, оригінальні фотографії були передані в музей рідними й близькими письменника. Відгукнулися меценати та сотні ентузіастів, завдяки яким ідея створення музею втілилася в реальність.

У свій будинок на одній з найстаріших київських вулиць Андріївському узвозі, письменник “поселив” героїв роману “Біла гвардія”, тому музей представляє собою певний мікс із реальності та фантазії Булгакова. Цю будівлю письменник В.П. Некрасов колись назвав “Будинком Турбіних”, причому це ім’я міцно закріпилося за будинком. Це трапилося після того, як в одному з номерів “Нового світу” з’явився нарис В.П. Некрасова “Дім Турбіних”. Так будинок став справжньою легендою Андріївського узвозу. Слід зазначити, що прізвище Турбіних для Булгакова – не чуже, таке прізвище носила в дівоцтві його бабуся Анфіса Іванівна.

Експозиція “Дім Турбіних” розмістилася на другому поверсі будівлі. Заходячи в квартиру, яка складається з 7 кімнат, ніби поринаєш у реальне життя сім’ї Булгакових й у той же час відчуваєш атмосферу життя героїв його роману “Біла гвардія” – сім’ї Турбіних. Експозиція представлена як реальними речами, які колись належали членам сім’ї Булгакових, так й ірреальними речами героїв Турбіних. Причому, неіснуючі в реальності речі виконані в білому кольорі, який вельми символічний для Булгакова. Це й колір, снігу, який “засипав” роман, й колір мрій та марень, притаманних письменникові, врешті-решт, це колір медичного халата.bulg3

З парадної потрапляємо у вітальню, в центрі якої стоїть піаніно. Привертає погляд недбало забута партитура, відчуваєш, що пальці тільки-но торкалися клавіш й здається, що десь далеко звучить музика. Проходячи трохи далі, входимо в медичний кабінет, де практикував доктор Булгаков, так само його герой доктор Турбін. Цікава кімната сестри письменника Варі, де вона жила разом із чоловіком (у романі це кімната Олени). Вхід у кімнату письменника незвичайний. Це шафа з табличкою квартири № 50 з роману “Майстер та Маргарита”. Є ще одна містична кімната, яку видно з їдальні через дзеркало, тому її називають “п’ятий вимір”. Тут помирав Олексій, а у реальному житті – батько Булгакова.

Крім екскурсійної діяльності, музей активно займається науковою роботою. Так, стало доброю традицією проведення в літературно-меморіальному музеї М. Булгакова щорічних Міжнародних Булгаковських читань, які збирають не лише науковців, мистецтвознавців, письменників, істориків, але й просто шанувальників таланту Булгакова з багатьох країн.

Статистика сторінки:
Переглядів сьогодні:
Переглядів у поточному місяці:
Відповідальність за зміст коментарів, що залишають відвідувачі, несуть їхні автори.
Статті та новини
ціни на ярмарку
На цьому тижні проходять ярмарки у всіх районах міста 18/04/2018 11:28
обмежений рух
У суботу обмежений рух у центрі та заборонений рух по Хрещатику 18/04/2018 11:22
Кубок чемпіонів
21 квітня Київ отримає кубки Ліги Чемпіонів 18/04/2018 10:08
Поділ
На Подолі удосконалять рух та встановлять нові світлофори 16/04/2018 20:40
хліб
Дешевий хліб буде й надалі продаватися у Києві 16/04/2018 18:20
Нові об'єкти
Кідландія
Кідландія – місто для дітей
Кличко вело
Київський велотрек відкрив дитячу спортивну школу разом з Кличком – ФОТО
сквер на Контрактовій
На Контрактовій площі заклали сквер – ФОТО
Samsung Galaxy Studio
Samsung Galaxy Studio демонструє віртуальну реальність – ФОТО
Fabius
Fabius – ресторан на Столичному шосе Столичне шосе, 70
Відгуки
У суботу обмежений рух у центрі та заборонений рух по Хрещатику | Київ1 - сітігайд #1 […] У цей день відбудеться святкова хода з передачею Кубків Ліги Чемпіонів та Ліги Чемпіонів УЄФА серед жін…. […]...У КМДА повідомили, чи будуть у Києві продавати дешевий хліб – Край […] Про це під час інспекції одного з таких кіосків повідомив заступник голови КМДА Дмитро Давтян, – повідомляє Київ1. […]...Кэт Кэт Остановят, когда будет построено?...Кэт Кэт Брехня, на Троещине в киосках хлеба через 10 минут после отъезда машины уже нет и картка киянина там никого не волнует....На "Київську пектораль" претендують 22 спектаклі та 18 акторів | Pektoral award […] Посилання на сайт […]...Евгений Талисманом города должен стать "благоухающий" и "специфически" обустроеный центральный железнодорожный вокзал г. Киева. Этот талисман может с успехом ...Алексей Кунах робити ренген на протязі......Анатолій Накінець-то в КМДА появився заступник у якого поки що є нормальні думки. А поки КМ буде приймати відповідні нормативні документи (думаю декілька років...23 лютого – осучаснений «Фауст» у Національній опері | Київ1 - сітігайд #1 […] […]...Київпастранс зробив додаткову зупинку на період ремонту "Святошина" | Київ1 - сітігайд #1 […] орієнтовно до кінця травня, на період капітального ремонту станції метро «Святошин» та закриття виходу з підземного переходу до проспекту [&...
Популярне