Музей Тараса Шевченка

Державний музей Тараса Шевченка розташований на однойменному бульварі в Києві. Музей певною мірою несе подвійне навантаження: розповідає про Шевченка-поета й про Шевченка-художника, тому спочатку він називався літературно-мистецьким. Першу експозицію було побудовано в 1949 році, її складали на основі тематико-експозиційного плану розгорнутої біографії Козбаря. Був у музеї й окремий зал, присвячений темам “Шевченко та радянські революціонери-демократи”, “Шевченко у Великій Вітчизняній війні”.

Експозиція музею оновлювалася й форматувалася кілька разів. У другій половині 1980-х років було проведено ремонтно-реставраційні роботи. Саме в цей час постало питання про створення нового музею з новою концепцією. Його створили на основі колишньої галереї картин Т.Г. Шевченка, яка розташовувалася в Харкові, й Центрального державного музею Т.Г. Шевченка в Києві. Було організовано своєрідний конкурс на кращий проект художнього оформлення музею. Після довгих дебатів художня комісія зупинилася на проекті, який запропонував художник Анатолій Гайдамака. Експозиція постала у вигляді великих рам з натягнутими на них струнами, які символізували два дарування Тараса Шевченка – художнє та поетичне. На струнах кріпилися експонати, переважно малярство. Смисловим стрижнем нової експозиції було вирішено залишити попередню тематичну структуру (1949-го року), але значно її доповнити. Зокрема були прибрані всі цитати класиків марксизму-ленінізму та роботи радянських художників.

На сьогоднішній день у фондах музею зберігається близько 4 тисяч експонатів, пов’язаних з життям та творчістю великого Кобзаря. У це число входить близько 8 сотень картин (26 написані маслом, 522 акварельних й виконаних в олівці малюнків), а також портрети, малюнки, картини, виконані маслом, які належать руці майстра. Окремо виставлені особисті речі Шевченка. Відвідувачі можуть побачити ручки та олівці, мольберт, етюдник та інші матеріали. Книжкові фонди Державного музею Тараса Шевченка складаються з близько 34 тисяч примірників. Гордістю музею є повна колекція всіх видань Шевченка, починаючи з “Кобзаря” 1840 року й закінчуючи останніми примірниками. Деякі книги мають авторські написи. Є також документи про спорудження пам’ятників Шевченкові.

У холі музею знаходиться композиція “Прометей”, а на вході в перший зал – гобелен “Вінок Кобзареві”. Безпосередньо в залах виставлені зразки українських вишиванок, рушників та національний музичний інструмент кобза – вічна супутниця Шевченка. Не обійшли своєю увагою співробітники музею відомий триптих поета “Доля”, “Муза”, “Слава”. Тому, три ці основні теми переплелися в експозиції. Перша тема “Доля” представлена наступними документами: лист метричної книги із записом про народження в сім’ї кріпосного Григорія Шевченка сина Тараса, портрет В.А. Жуковського (автор К. П. Брюллов), ціною якого було придбано свободу. Тема “Муза” це своєрідне втілення поетичної та образотворчої спадщини Кобзаря. Як розповідають матеріали експозиції, муза стала відвідувати молодого Тараса у Літньому саду Петербурга. Третя тема “Слава” представлена матеріалами про увічнення пам’яті Т.Г. Шевченко.

Шевченко-художник представлений привезеними з Петербурга копіями гіпсових статуй, про які неодноразово згадував Тарас Григорович, графічними роботами (в музеї створено окремий зал, присвячений графіці). Організувати експозицію Шевченко-поет виявилося набагато складніше. Щоб не обтяжувати відвідувачів читанням довгих текстів й анотацій, співробітники музею вирішили проілюструвати одну з центральних робіт автора – поему “Сон” творами французького художника Оноре Дом’є (1808-1879), який так само, як й український поет, зобразив російського царя у вигляді безпомічного ведмедя. На жаль, всі ці матеріали було згодом вилучено з метою “розвантаження” експозиції. На фоторепродукції були замінені портрети членів “Братства” – П. Куліша, М. Гулака, О. Навроцького. Вчені до цих пір ведуть суперечку, чи правильним був подібний вчинок.

Всі зали музею вибудувано за тематичним принципом. У першому зосереджені всі матеріали, присвячені народженню й дитинству поета. Це, перш за все, шевченківські малюнки олівцем з портретами його діда, батька й кирилівської хати. У центрі на великому столі, вкритому українським килимом, – метрична книга із записом про народження Тараса Шевченка. Далі йдуть зали з експонатами, які розповідають про творчість Кобзаря. Нововведенням музею стали банери – збільшені в сотні разів акварелі Тараса Шевченка, розвішані в залах від підлоги до самої стелі, а зверху над ними висять вже оригінали робіт Тараса Шевченка. В окремому залі музею виставлені твори відомих художників, скульпторів, письменників й композиторів, які розповідають про Шевченка. Серед них роботи К. Брюллова, І. Рєпіна, М. Башилова, Ф. Балавенського, І. Кавалерідзе, М. Лисенко, І. Макогона та інших. Завершується екскурсія відвідуванням залу, присвяченого смерті великого українського поета. Це чотириярусна композиція: особисті речі Тараса Шевченка, над ними автограф до останнього вірша, посмертна маска поета з терновим вінцем.

Статистика сторінки:
Переглядів сьогодні:
Переглядів у поточному місяці:
Відповідальність за зміст коментарів, що залишають відвідувачі, несуть їхні автори.
Статті та новини
обмежений рух - ремонт
Рух біля станції метро «Дорогожичі» обмежений 23/04/2018 12:49
об'їзд на Обухівській
На Обухівській створять альтернативний об’їзд 23/04/2018 12:38
Мирослав Мисла
У Києві відкривається пам’ятник герою російсько-української війни Мирославу Мислі 21/04/2018 12:25
ціни на ярмарку
На цьому тижні проходять ярмарки у всіх районах міста 18/04/2018 11:28
обмежений рух
У суботу обмежений рух у центрі та заборонений рух по Хрещатику 18/04/2018 11:22
Нові об'єкти
Кідландія
Кідландія – місто для дітей
Кличко вело
Київський велотрек відкрив дитячу спортивну школу разом з Кличком – ФОТО
сквер на Контрактовій
На Контрактовій площі заклали сквер – ФОТО
Samsung Galaxy Studio
Samsung Galaxy Studio демонструє віртуальну реальність – ФОТО
Fabius
Fabius – ресторан на Столичному шосе Столичне шосе, 70
Відгуки
У суботу обмежений рух у центрі та заборонений рух по Хрещатику | Київ1 - сітігайд #1 […] У цей день відбудеться святкова хода з передачею Кубків Ліги Чемпіонів та Ліги Чемпіонів УЄФА серед жін…. […]...У КМДА повідомили, чи будуть у Києві продавати дешевий хліб – Край […] Про це під час інспекції одного з таких кіосків повідомив заступник голови КМДА Дмитро Давтян, – повідомляє Київ1. […]...Кэт Кэт Остановят, когда будет построено?...Кэт Кэт Брехня, на Троещине в киосках хлеба через 10 минут после отъезда машины уже нет и картка киянина там никого не волнует....На "Київську пектораль" претендують 22 спектаклі та 18 акторів | Pektoral award […] Посилання на сайт […]...Евгений Талисманом города должен стать "благоухающий" и "специфически" обустроеный центральный железнодорожный вокзал г. Киева. Этот талисман может с успехом ...Алексей Кунах робити ренген на протязі......Анатолій Накінець-то в КМДА появився заступник у якого поки що є нормальні думки. А поки КМ буде приймати відповідні нормативні документи (думаю декілька років...23 лютого – осучаснений «Фауст» у Національній опері | Київ1 - сітігайд #1 […] […]...Київпастранс зробив додаткову зупинку на період ремонту "Святошина" | Київ1 - сітігайд #1 […] орієнтовно до кінця травня, на період капітального ремонту станції метро «Святошин» та закриття виходу з підземного переходу до проспекту [&...
Популярне