Пішохідна зона Хрещатика продовжиться до Бессарабської площі

Читайте також

Найкращих театральних діячів столиці відзначили премією «Київська пектораль – 2023»

У столиці найкращих митців сцени традиційно відзначили найпрестижнішою театральною премією «Київська пектораль».

Кличко вручив мерикіні Парижа відзнаку «За сприяння обороні Києва»

Від початку повномасштабної війни мерикіня Парижа Анн Ідальго вже вчетверте відвідує Київ. У четвер, 28 березня, Кличко зустрівся з французькою делегацією у столичній мерії. Через оголошення повітряної тривоги сторонам довелося продовжувати спілкування у підвалі-укритті КМДА.

У Києві почали вимикати опалення

Починаючи відсьогодні, 28 березня, у Києві почали вимикати опалення. Про це в ефірі телеканала "КИЇВ 24" повідомив секретар Київської міської ради, заступник мера Володимир Бондаренко.

Кияни “тащаться” від “Конотопської відьми” “франківців”

Сьогодні, 28 березня, відкрили продаж квитків у Театрі Франка на феєричну виставу режисера Івана Уривського "Конотопська відьма". Щоб отримати бажаний квиток, кияни почали збиратися ще за три години до початку продажів квитків.

Хто у Києві може “зашибати” до 50000 грн. щомісяця?

Незважаючи на те, що мінімальна зарплата в Україні все ще лишається на досить низькому рівні, представники деяких професій можуть розраховувати на гідну оплату праці. Наприклад, водіям у Києві готові платити близько 50 тисяч гривень на місяць.

Поділитися

Пішохідну зону Хрещатику планують продовжити до Бессарабської площі. Про це в ефірі радіо «Київ 98 FM» розповів заступник директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Дмитро Рахматуллін.

«Нині реалізується пішохідний Поділ – 2 етапи вже минуло, залишилось ще 4. Наступний проект із пішоходизації планується на Бессарабській площі. Планується розширення пішохідної зони для мешканців та гостей столиці, які рухатимуться із Хрещатику до Бессарабки, шляхом перекриття вулиці, що практично вся наповнена припаркованими авто», – зазначив Дмитро Рахматуллін.

За його словами цей проект буде реалізований у рамках нової стратегії розвитку міста. Вона передбачає, що пішоходи на київських дорогах стануть головними. Друге місце посядуть велосипедисти та громадський транспорт. І останнє – автомобілісти.

«Загалом, Київ був автомобільним містом, але продовження старої стратегії призведе тільки до погіршення транспортної ситуації, яка вже на межі. Відповідно зараз ми завзято розвиваємо пішохідні зони, встановлюємо паркувальні стовпчики, щоб автомобілісти не заїжджали на тротуари», – підкреслив заступник директора Департаменту.

За його словами, за новою транспортною політикою зараз реалізується проект пішохідний Поділ. У старому місті також планується понижувати рівень бордюрного каменю, так щоб люди з інвалідністю могли спокійно пересуватися містом.

spot_img