Згідно з даними, з початку 2025 року в усіх районах Києва провели конкурси на призначення нових управителів для багатоквартирних будинків. Ключовим результатом цих конкурсів стало значне підвищення тарифів на управління житлом. Це особливо торкнулося мешканців багатоквартирних будинків, де не створено об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Відтак, ці кияни змушені оплачувати послуги комунальних підприємств “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду”, що стали виключними управителями в столиці.
Чому тарифи зросли саме вдвічі?
Як зазначає Олександр Сергієнко, зміна тарифів стала своєрідною “реформою” у сфері управління житловим фондом Києва, але не без своїх наслідків. Кияни, особливо ті, хто не має ОСББ, опинилися в ситуації, коли нові тарифи на управління житлом були просто нав’язані місцевою владою. Тепер вони змушені платити за обслуговування у два рази більше, ніж раніше.
“Нова ініціатива військової вертикалі київської влади подібна до землетрусу – від неї, наче град із неба, посиплються гроші з гаманців киян”, — пише Сергієнко.
Експерт наголошує, що мешканці багатоквартирних будинків, які не згодні з новими тарифами, мають право оскаржити їх. Це важливий етап, коли необхідно залучати співвласників будинку, організовувати збори та вимагати зміни умов, якщо вони вважаються неприпустимими. Згідно з законом, укладання договору на управління будинком має здійснюватися за участі представників співвласників.
Як подібні зміни впливають на місцеву владу?
Сергієнко також зазначає, що такі масштабні зміни наглядно демонструють політику нового голови КМВА Тимура Ткаченка, який, ймовірно, хоче продемонструвати свою силу та контроль над ситуацією у столиці. За його словами, ці зміни — це спроба продемонструвати киянам, хто в місті є “господарем”, і хто визначає правила гри у сфері житлово-комунального господарства.
Перспективи для киян
Підвищення тарифів на управління будинками є важливим і болючим кроком для багатьох мешканців Києва, але, ймовірно, лише частина з них зможе ефективно оскаржити нові умови. В майбутньому важливо моніторити, чи будуть внесені зміни до системи тарифікації, а також які альтернативи з’являться для тих, хто не хоче миритися з таким підвищенням квартплати.