33 роки тому над Верховною Радою України вперше підняли синьо-жовтий стяг

Читайте також

Відключення світла в Україні 17 вересня

Завтра, 17 вересня, графіки відключень світла не застосовуватимуться.

У Києві відкрили алею пам’яті Георгія Ґонґадзе

У Києві на Контрактовій площі відбулося відкриття алеї пам'яті Георгія Ґонґадзе.

Головний прапор України приспустили

Сьогодні, 16 вересня, через прогнозовану негоду приспустили головний прапор України, встановлений на території Меморіального комплексу «Національний музей історії України у Другій світовій війні».

«Медова осінь – 2024» – виставка-ярмарок меду та саджанців

Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича запрошує на виставку-ярмарок меду та саджанців медоносних рослин «Медова осінь – 2024».

Температурні рекорди середини вересня у столиці

За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського 14 та 15 вересня у Києві було зафіксовано три температурні рекорди.

Поділитися

Підняття прапора можна сприймати по-різному, в звичайному житті, без трагічних перепитій, для нас це певна формальність, проте сьогодні воно ‒ це насамперед про перемогу і свободу, адже прапор і сьогодні слугує як те, що нам допомагає осягнути шлях до незалежності; це історія про людей, які йдуть у бій із ним, задля перемоги; це про громадян, які під час окупації, ризикуючи своїм життям, здіймають стяг, аби показати свою позицію.

4 вересня 1991 року над будинком парламенту України замайорів синьо-жовтий стяг. ПравдаТУТ Львів розповідає більше про цей день.

ГОЛОСУВАННЯ ПАРЛАМЕНТУ ЗА ПРАПОР ТА ПОГРОЗИ ЛЕОНІДА КРАВЧУКА

У перші дні незалежності України навколо будівлі Верховної Ради постійно збиралися тисячі українців з різних міст і областей. Вони слухали трансляцію сесії – для них питання про національний прапор було принциповим.

Підняти синьо-жовтий стяг над куполом парламенту запропонував Василь Червоній. На вечірній сесії він заявив, що потрібно:

Спочатку прийняти акти про державну незалежність та про денонсацію союзного договору, по-друге, проголосувати постанову про національний стяг, а потім перейти до розгляду інших надважливих справ.

Не зважаючи на те, що День державного прапора в Україні святкують 23 серпня, синьо-жовтий стяг замайорів над куполом Верховної Ради лишень 4 вересня 1991 року. Тоді це питання на сесії повторно порушив Володимир Яворівський. Депутат прочитав власний проєкт постанови про підняття над Верховною Радою «національного історичного синьо-жовтого прапору».

Іван Драч зазначив, що українці запізнюються, адже національні прапори вже підняті над парламентами інших республік. Він нагадав також про людей на вулиці і наголосив: парламентарі можуть спровокувати кровопролиття.

Почалася дискусія, демократи посилались на світовий досвід та заявили, що долю прапору мають вирішувати парламентарі, а не громадяни. На що Леонід Кравчук відповів, що це суперечитиме постановам, прийнятим раніше, і додав:

“Йдеться лише про підняття національного прапору поряд із державним, як це вже зроблено скрізь, навіть у Львівській області”.

Відповідну постанову ухвалили тільки з третьої спроби, після триразового голосування й погрози Кравчука, що він подасть у відставку, якщо цього не буде вирішено.

“Був налаштований рішуче. Я знав, що з пилу жару Верховна Рада не проголосує за відставку… Це була моя одна із рішучих заяв, щоб пришвидшити, спонукати депутатів”.

Він поставив питання на голосування. Рішення підтримали лише 205 депутатів.

ПІДНЯТТЯ ДВОХ СТЯГІВ ТА ВИГУКИ «ГАНЬБА»

О 18 годині українці навколо парламенту побачили, як на куполі Верховної Ради підняли два стяги: червоно-синій (УРСР) та синьо-жовтий. Така комбінація викликала обурення в людей, тисячі українців з вигуками “Ганьба!” прорвали кордон міліції. Після розмови з депутатами Кравчук розпорядився спустити прапор УРСР.

18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України своєю Постановою «Про прапор України» фактично надала синьо-жовтому стягу статус офіційного прапора країни.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО УКРАЇНСЬКИЙ ПРАПОР

Вперше український синьо-жовтий прапор було піднято у Львові над ратушею вранці 25 червня 1848 року.

Український державний прапор на морі вперше здійняли 12 лютого 1992 року в іспанському порту Валенсія. Відразу після підняття прапора, капітан В’ячеслав Кисловський повідомив про це своєму керівництву, а також відправив телеграму до Верховної Ради та Президентові. На судні зафарбували червону смугу на димовій трубі й зірвали радянський герб.

У 2014 році на стадіоні в центрі Бахмута з’явився найбільший український прапор – 300-кілограмова тканина площею 2400 квадратних метрів.

У музейно-меморіальному комплексі 3-го окремого полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго зберігають синьо-жовтий стяг із Донецького аеропорту. Цей прапор на території аеропорту був до 4 жовтня 2014 року, коли останній боєць полку покидав територію летовища.

КРАЇНИ, ЯКІ МАЮТЬ СИНЬО-ЖОВТІ ПРАПОРИ

Європейський союз: на синьому фоні 12 жовтих зірок розташованих по колу. Кожна зірка на тлі прапора є символом народів, що входять ЄС, а розташування «народів по колу» символізує єдність та братерство.

Швеція: на синьому фоні шведського прапора жовтий хрест, який символізує щедрість, а колір фону ‒ це вірність та правда. Проте є думка, що символіка шведського двоколора суміжна з нашою, тобто синє небо та зернові культури.

Барбадос: прапор Барбадосу має три вертикальні смужки, дві по боках синього кольору та одну смужку жовтого кольору посередині. За символікою сині смужки означають море, а жовта ‒ пісок.

 

 

 

 

Казахстан: кольори прапора в цій країні мають багато значень, проте одне з найпоширеніших ‒ на синьому фоні сонце з 32 променями та орла під сонцем жовтого кольору, що символізує владу та мудрість.

Боснія і Герцеговина: на синьому фоні прапора є жовтий трикутник, який символізує основні етнічні групи країни: боснійців, хорватів та сербів. Зірки на прапорі символізують народи Європи міжнаціональними та рівними.

Палау: це острівна країна, на їхньому прапорі є синій фон та жовте доповнення у вигляді повного місяця. Кольори символізують сині води та жовті береги.