Підвищення податків та зменшення в результаті цього попиту населення на товари й послуги негативно позначиться на економічному відновленні України та може призвести до зниження темпів зростання ВВП.
Підвищення військового збору та податків в Україні досі є контроверсійною темою. З’являються тези про те, що це призведе, скоріше, до втрат у держбюджеті, ніж до вигод, через перехід бізнесу в тінь. Крім того, це позначиться і на цивільних громадянах, які не є підприємцями. Редакція МЕТА.UA звернулася за поясненнями до незалежного експерта та кандидата економічних наук Олександра Хмелевського.
Далі – слова експерта:
Підвищення податків та військового збору загалом призведуть до підвищення надходжень до держбюджету. Проте багато громадян через підвищення податків втратять частину доходів. Найбільше позначиться підвищення військового зору на громадянах, які працюють, отримують зарплати або інші доходи від своєї діяльності. Вони недоотримають 3,5 % зі своїх доходів. Навіть ті, хто отримують мінімальну заробітну плату, будуть додатково сплачувати 280 грн військового збору щомісяця. А в середньому кожен працюючий втратить 730 грн щомісяця. Для багатьох такі втрати будуть критичними, адже і без цього зарплати в Україні мізерні й більшості ледь вистачає грошей на життя. Доведеться відмовляти собі в тих чи інших продуктах.
Що стосується бізнесу, то найбільше від підвищення податків постраждають банки та фінансові компанії. Для них податки на прибутки різко зростуть. При чому для банків вони зростуть заднім числом з 1 січня 2024 р. Очевидно, що деякі банки та фінансові компанії будуть намагатися приховати частину своїх прибутків, щоб зменшити податки. В результаті зросте тінізація економіки. Що стосується ФОПів 3 групи, їм доведеться додатково сплачувати 1 % від доходів. Проте, це не суттєво позначиться на їх діяльності. ФОПам інших груп доведеться додатково сплачувати 800 грн на місяць, що також суттєво не позначиться на їхній діяльності.
Вплив підвищення податків на ціни буде незначним, в межах 1 %. Зниження добробуту громадян головним чином відбудеться шляхом скорочення доходів населення через підвищення військового збору з 1,5 % до 5 %. Слід відзначити, що якби влада підвищила розмір мінімальної зарплати до 10 тис. грн, то враховуючи, що значна частина працівників в Україні отримує мінімальну зарплату, можна було б збільшити надходження до бюджету приблизно на таку ж суму, яку планують отримати від збільшення військового збору з 1,5 % до 5 %. Тобто шляхом збільшення мінімальної зарплати можна було б відмовитися від підвищення військового збору.
Влада очікує отримати від збільшення податків у 2024 р. близько 21,6 млрд грн, а у 2025 р. 141,1 млрд грн. Ці цифри є цілком реальними. Але підвищення податків та зменшення в результаті цього попиту населення на товари й послуги негативно позначиться на економічному відновленні України та може призвести до зниження темпів зростання ВВП.