Київ відмовиться від ямкового ремонту

Читайте також

Комуналка в розстрочку для мешканців Києва

Центр комунального сервісу повідомив, що мешканці Києва, які мають заборгованість за оплату комунальних послуг, можуть укласти договір на реструктуризацію цих боргів.

Де в Києві можна освятити паску

Великдень вважається одним із найбільших релігійних християнських свят. Він символізує воскресіння Ісуса Христа з мертвих після страти на хресті. Оскільки в Україні запровадили новий церковний календар, то постає питання, коли ми відзначатимемо Великдень у 2024 році і де можна в Києві освятити паски в православних храмах ПЦУ.

Влада продає “Україну”!

Уряд вирішив включити державне підприємство «Готель Україна» до переліку об’єктів великої приватизації державної власності. Про це стало відомо за розпорядженням від 23 квітня 2024 року під номером 352-р.

У Києві “привідкриють” міські пляжі

Секретар Київради Володимир Бондаренко пояснює, що пляжі офіційно не відкриватимуть, втім, і забороняти їх відвідувати також не будуть: отож навіщо таке половинчасте рішення, мабуть, хтось має з нього користь?

Не треба кидатися в синоптиків минулорічними квашеними помідорами

"Щоб ви не кидалися в синоптиків минулорічними квашеними помідорами - найближчими вихідними, в суботу-неділю, в Україні буде чудова погода, скрізь сонячно та +18+23 градуси!" - так емоційно стверджує синоптикиня Укргідрометцентру Наталія Птуха.

Поділитися

За останні 2 роки у Києві відремонтували близько 500 км доріг. Цьогорічний план – 300 км. При цьому місто намагається «відходити» від ямкового ремонту. Здебільшого на дорогах і вулицях міста проводять капітальні ремонти.

«У рамках капремонту замінюється асфальтобетонне покриття, освітлення, будуються тротуари, зокрема ФЕМ, з’являються елементи благоустрою тощо», – сказав заступник голови КМДА Дмитро Давтян.

Нагадаємо, що із 1 січня 2018 року в Україні розпочав роботу Державний дорожній фонд. Згідно із проектом, 60% коштів фонду спрямовуватимуть на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автодоріг загального користування державного значення. 35% – на дороги місцевого значення, 5% – на фінансування безпеки дорожнього руху.

Митний експеримент працює у столиці з 2016 року. Він передбачає перерахування половини суми перевиконання планових митних надходжень (мита, акцизного податку, податку на додану вартість на ввезені в країну товари) на ремонт доріг.