Людей завжди вабили легкі та швидкі гроші, тим більше, якщо це заробіток в цілком легальній площині. Шахраї дуже добре розуміють цей факт, і тому з початку року кияни знову почали масово отримувати через Viber і Telegram повідомлення з пропозиціями легкого заробітку, пише ITweek.
Для прикладу, на скриншоті нижче ви можете бачити типове повідомлення на Viber, що нібито було направлене з відділу кадрів TikTok. Невідомий контакт, який писав з номеру з кодом +95 (код держави М’янма), пропонує заробляти по декілька тисяч гривень щодня за роботу у вільний час. Більш детальну інформацію можна було б отримати, якщо погодитися на таку справді заманливу пропозицію.
Однак українці отримують подібні пропозиції не тільки через Viber. На скріншотах нижче ви можете ознайомитися з «цікавими» пропозиціями заробітку від чергових «добродіїв» − Тетяни Орлової з «Hotels24» та Марічки Колесник з мережі готелів «Optima».
На цілком чистій українській мові вони пропонують заробляти від 300 до 3000 грн в день за «вподобайки» для вказаних ними готелів. До речі, ні в першої, ні в другої не були вказані номера телефонів в Телеграмі. Скоріш за все аналогічні послуги – ставити «вподобайки» за доволі грубі гроші − вимагали б і так звані «представники відділу кадрів TikTok».
Звісно, що такий спосіб заробітку як накручування рейтингу для готелів, ресторанів, кафе, СТО та інших бізнес-об’єктів, існує і він цілком легальний. І все ж таки ці пропозиції заробітку були занадто привабливими, щоб нагадувати правду.
Алгоритм шахрайства
Перше, що хочуть зробити злочинці – це увійти до вас в довіру. Для цього вони дозволяють вам трохи підзаробити, згідно з попередніми обіцянками. Тобто вони надсилають інтернет-посилання, за якими треба перейти та поставити «лайки» до відео в TikTok, або написати позитивні відгуки на певні об’єкти в Google-картах. В підсумку вам справді в той же день виплатять невеликі гроші на картку – від 100 до 300 грн.
Та коли шахраї прийдуть до висновку, що ви в них на гачку, то спробують повернути витрачені на вас кошти. І для цього в них є безліч варіантів. Для прикладу, вам можуть запропонувати купити в онлайн-магазині товари по дуже низьким цінам. І далі нададуть фішингове посилання на магазин з оплатою на сайті. Та навіть не думайте там вводити дані своєї картки − у вас просто знімуть всі гроші з рахунку.
Також вам можуть запропонувати покласти певну грошову на короткий депозит під дуже високі відсотки, або ж інвестувати в «супервигідний майнинг криптовалют». Тобто способів випросити у вас гроші під різні типу привабливі цілі може бути чимало. Але мета всіх цих шахрайських дій лише одна – поцупити ваші кошти.
Напевно, що дехто з читачів вже подумав, а чому б не почати з ним співпрацювати і заробляти кошти? А як тільки аферисти почнуть пропонувати підозрілі оборудки, то одразу припинити з ними спілкування. Насправді, зовсім не гарантовано, що ви зможете зловити той момент, коли треба буде зупинитися. Адже злочинці вміють так хитро замилювати очі, що більшість людей просто не розуміє, коли треба однозначно зупинити спільні з ними справи. З цієї причини в кіберполіції радять взагалі не відповідати на повідомлення шахраїв, а їхній контакт одразу блокувати. Втім, навіть якщо ви в’язалися в переписку, то не переходьте за жодними сумнівними посиланнями.
Як не дати себе ошукати
В цій статті ми згадали лише кілька методів, як злочинці намагаються втягнути в свої афери ласих до швидкого заробітку громадян. Якщо підсумувати, то схема складається з таких кроків:
- Запропонувати легкий та доступний для всіх заробіток, від якого важко відмовитися. Це можуть бути «вподобайки» за відео в ТікТок чи іншій соціальній мережі, написання коментарів на Google maps чи іншому схожому ресурсі, рулетка, де є тільки виграшні слоти тощо.
- Увійти до вас в довіру. Злочинці на початку будуть вчасно платити за вашу «роботу», щоб ви їм почали довіряти.
- Забрати ваші гроші. Наприклад, вас перенаправлять на фішинговий сайт онлайн-оплати, запропонують «короткостроковий депозит» під великі відсотки тощо.
Щоб не втратити свої гроші на таких оборудках та не попсувати собі нерви, експерти з кіберпебезпеки рекомендують:
- не довіряти підозрілим пропозиціям легкого заробітку;
- не переходити за невідомими посиланнями (для цього ретельно перевіряйте URL-адресу сайту);
- ні в якому разі не відсилати гроші на невідомі рахунки;
- не показувати на сторонніх сайтах конфіденційні дані доступу до рахунків (номер та дата банківської картки, тризначний код CVC, пароль до банківських онлайн-сервісів тощо).
Також ретельно перевіряйте контакти, з яких вам пишуть. У шахраїв часто вказані закордонні номери телефонів, або ж вони взагалі приховані.