W czwartek, 23:XNUMX, projekt wystawienniczy rozpocznie pracę w Narodowym Centrum „Dom Ukraiński” w Kijowie „Czarnobyl. Obiekt schronu”Wystawę poświęcono 40. rocznicy największej katastrofy spowodowanej przez człowieka w dziejach ludzkości.
O czym jest wystawa?
Projekt zakłada spojrzenie na Czarnobyl nie tylko jako na strefę wykluczenia, ale jako na miejsce, które nieustannie żyło i zmieniało się przez ostatnie czterdzieści lat.
Główne elementy wystawy:
-
Kronika wydarzeń: Dowody dokumentalne od momentu wypadku w 1986 r. i bohaterstwa likwidatorów aż po współczesne zagrożenia — w szczególności uderzenie rosyjskiego drona w nowe, bezpieczne więzienie w lutym 2025 r.
-
Kod kulturowy: Unikalne materiały dotyczące dziedzictwa Polesia i mało znane karty żydowskiej historii regionu.
-
Interpretacja artystyczna: Dzieła wybitnych ukraińskich artystów, m.in. Maria Prymachenko, Wiktor Zaretskyi i Ada Rybachuk.
Informacje dla odwiedzających:
-
Lokalizacja: Kijów, ul. Chreszczatyk, 2 (Centrum Narodowe „Dom Ukraiński”).
-
Okres pracy: od 23 kwietnia do 7 czerwca 2026 r.
-
Harmonogram: Wt.–Ndz. od 11:00 do 19:00 (poniedziałek jest dniem wolnym).
Certyfikat: 26 kwietnia 2026 roku przypada 40. rocznica wybuchu w bloku nr 4 w Czarnobylu. Data ta pozostaje symbolem odwagi likwidatorów i przypomnieniem o globalnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo jądrowe.

