Eko-impreza studencka z udziałem profesjonalistów biznesu

Przeczytaj także

Prawie zapomniane dania kuchni ukraińskiej

To proste ciastko, które zostało przygotowane ze świeżego ciasta na jajku i serwatki lub maślanki. Ciasto na verguns przygotowywano w postaci cienkiego placka, pokrojonego w prostokąty lub romby, w których wykonywano wewnętrzne nacięcie. Następnie raz lub dwa razy przekręcano wnętrze kawałka i smażono na wrzącym oleju na złoty kolor. Verguny przygotowywały dziewczęta na wieczornych przyjęciach, gospodynie domowe dla kolędników, położne dla wnuków.

Jak można latać za 850 hrywien

Ukraińcom powiedziano, jakie kary grożą za przekroczenie jezdni na niezebrze.

Walery Załużny i Lina Kostenko są honorowymi obywatelami Kijowa

Rada Miasta Kijowa głosowała za przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela...

W Kijowie powstanie ranking problemów lokalnych

Doświadczenie nie jest nowe, KMDA korzysta z pracy swoich niemieckich kolegów: tam takie inicjatywy mobilizują lokalną ludność i pomagają przenieść problematyczne obszary na poziom ogólnomiejski.

Organizatorem konkursu jest KPIshniks

Po raz pierwszy od 20 lat w Kijowie odbędą się Mistrzostwa Ukrainy w szachach wśród studentów uczelni wyższych.

dzielić się

W Instytucie Dziennikarstwa KNU im Szewczenko był gospodarzem eko-imprezy i jarmarku charytatywnego w ramach społecznego ruchu korporacyjnego „Zielony Instytut”.

Як зробити Україну більш екологічною, а наше довколишнє середовище чистішим? Вирішенням подібних питань опікуються студенти Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Студентський еколого-волонтерський проект «Зелений інститут» веде цю роботу з 2010 р. у партнерстві з Всеукраїнським благодійним фондом «Крона» та Групою компаній «Фокстрот». За роки реалізації проект дав старт не лише понад 20 благодійним акціям на користь ряду підшефних соціальних закладів (дитячий спецсанаторій “Барвінок” у м. Боярка, три дитбудинки у Києві, соціальний реабілітаційний центр “Ковчег”) та студентів КНУ ім. Шевченка – воїнів АТО, а й сприяв працевлаштуванню студентів за спеціальністю. Зібрано 6 тонн макулатури, розміщено 55 публікацій про проект у ЗМІ, відзнято 10 відеороликів про «Зелений інститут» та його проактивних студентів.

Подальший розвиток проекту потребував порад та настанов від професіоналів екологічної справи, які й були запрошені на студентську еко-вечірку, що відбулася 20 листопада в столичному Інституті журналістики.

Так, Анна ПОНІКАРЧУК, співзасновниця магазину Ozero в стилі «нуль відходів», порадила як боротися з труднощами в реалізації еко-ініціатив: «Найестетичніше в еко-стилі життя – це багаторазові пляшки та термо-чашки».

Ольга ЧЕРНЯВСЬКА, співзасновниця проекту “Україна без сміття”, продовжила цю думку: «Якщо ви зараз можете відмовитися від паперових стаканчиків, то відмовляйтесь. Якщо можете відмовитися від поліетиленових пакетів, відмовляйтеся. Це дуже серйозний крок до зовсім іншого навколишнього середовища, ніж зараз. Це мінус один поверх багатоповерхового полігону відходів. Наступний крок – це сортування сміття».

А Людмила ОСИПЧУК, президент компанії Let`s do it, прямо запросила «зелених» студентів до співпраці з сортування сміття. Вона вважає, що для таких великих закладів, як навчальні, – це чудовий шанс знизити забруднення середовища.

«У «Зеленого інституту» є реальні результати і перспективи. Причому не тільки екологічні, адже за допомогою проекту відбувається професіоналізація освіти. За час реалізації еко-проекту студенти організували 16 акцій зі збору макулатури, їх еко-майстерня не припиняла свою роботу жодного року. До проекту постійно залучаються нові студенти, які вигадують щось нове та живлять його власною відповідальністю та креативом», – поділилась своїми враженнями куратор проекту від ГК «Фокстрот» Алевтина БЕЛЕЦЬКА.

Досвід і кошти, отримані в ході «зелених» акцій, активісти й наділі спрямовуватимуть на допомогу дитячим соціальним закладам Київщини та студентам університету, що несуть військову службу на сході України.