Понад 100 мільйонів поїздок оплачено безконтактними банківськими картками та гаджетами в київському метрополітені

Читайте також

Фільм «Я і Фелікс» вже зібрав у прокаті 1,2 мільйона

Після першого тижня прокату стрічки «Я і Фелікс» режисерки Ірини Цілик було зібрано 1 296 295 мільйонів гривень.

“Київ Цифровий” буде сповіщати про блекаути за пів години “до”

У ДТЕК попередили, що у Києві можуть застосувати графіки обмеження електричної потужності.

Графік роботи київського метро на 2024

Київський метрополітен працює із 6:00 ранку до 23:00 ночі. Найраніший поїзд стартує о 5:30 ранку на синій гілці метрополітену. В режимі укриття підземні станції працюють цілодобово.

Негайно зарядіть свої гаджети!

СТАН ЕНЕРГОСИСТЕМИ 🔹 В енергосистемі зберігається дефіцит 🔹 Від ранку залучена аварійна допомога з Європи 🔹 Сьогодні з 18:00 до 22:00 для бізнесу та промисловості можливі обмеження споживання 🔹 Споживайте електроенергію ощадливо

Киянам пропонують відірвати дупу від дивана

Цієї суботи, 20 квітня, у всіх районах міста відбудеться загальноміська толока. У кожному районі будуть локації, до прибирання яких зможе долучитись кожен охочий.

Поділитися

З моменту запуску технології безконтактної оплати Mastercard на турнікетах київського метрополітену кияни та гості столиці здійснили понад 100 мільйонів оплат проїзду безконтактними банківськими картками та NFC-гаджетами. Щодня в такий спосіб на жовтих турнікетах здійснюється до 240 тисяч оплат, при цьому більше половини з них – NFC-пристроями (смартфонами, смарт-годинниками та ін).

Протягом п’яти років безконтактною технологією у метро встигли скористатись туристи з понад 90 країн світу. Найбільш популярними безконтактні розрахунки є на станціях «Вокзальна», «Лук’янівська», «Палац спорту», «Либідська» та «Політехнічний інститут». Усього в метрополітені сьогодні встановлено 139 жовтих турнікетів для безконтактної оплати проїзду банківськими платіжними картками й гаджетами.

«Сучасній людині уже складно пригадати, що в метро не можна було оплатити безконтактно на турнікеті. Послуга працює 5 років, а здається, що всі 50. Цей проект і його результати — зразок конструктивної партнерської співпраці для зручності та економії часу клієнта, тобто нашого пасажира, проект інклюзії всіх сторін задля якісної інноваційної послуги», — переконана заступниця начальника метрополітену Наталка Макогон. 

«Безготівковий та digіtal-стиль життя стає трендом як у світі, так і в Україні, а технології Mastercard створюють всі можливості для його реалізації. Smart city проекти є одними з потужних драйверів розвитку cashless, а в транспорті особливо важлива швидкість та зручність розрахунків, яку забезпечує технологія безконтактної оплати. Досвід київського метро  успішний приклад того, як інноваційна платіжна технологія зробила справжню революцію у транспортній інфраструктурі, швидко здобула популярність серед пасажирів і стала новим стандартом для ринку», — підкреслила Інга Андреєва, генеральний директор Mastercard в Україні.

Технологію безконтактної оплати в київському метрополітені запустили компанія Mastercard та Ощадбанк у 2015 році. Тоді Київ став п’ятим містом світу, де проїзд стало можливим оплатити банківською карткою прямо на турнікеті.

«З київського метрополітену п’ять років тому розпочалась історія впровадження технології безконтактної оплати в транспортній інфраструктурі України. З місяця в місяць дедалі більше людей приєднуються до cashless-руху, користуючись нашими жовтими турнікетами в метро. І ось вже понад 100 мільйонів поїздок оплачено смартфонами та безконтактними картками! Нагадую, що у 2018 році наш спільний з Mastercard та київським метрополітеном проект було відзначено на конференції Google як один з найпрогресивніших», – зазначив Андрій Пишний, голова правління Ощадбанку.

Компанія Mastercard успішно впровадила понад 30 smart city проектів у різних містах України. Зокрема, розрахуватись безконтактно за проїзд банківською карткою, смартфоном та іншими гаджетами можуть не лише пасажири столичного метро, а й фунікулеру в Києві, столичної електрички, трамваїв у Києві та Львові, автобусів в Івано-Франківську, Мукачевому та в транспорті інших міст.