Студенческая эко-вечеринка с участием бизнес-профи

Читайте также

Почти забытые блюда украинской кухни

Это простое печенье, которое готовили из пресного теста на яйце и сыворотке или масленке. Тесто для вергунов готовили тонким лепешком, резали на прямоугольники или ромбы, в которых делали внутренний надрез. Затем выворачивали внутрь надреза раз или два и жарили в кипящем масле до золотистого цвета. Вергуны готовили девушки на вечерницы, хозяйки для колядников, бабки-повитухи для внуков.

Как можно влететь на 850 гривен

Украинцам рассказали, какие штрафы угрожают за переход дороги не на "зебре".

Валерий Залужный и Лина Костенко – почетные граждане Киева

Киевский городской совет проголосовал за присвоение звания Почетный гражданин...

В Киеве создадут рейтинг локальных проблем

Опыт не нов, и КГГА пользуется в нем наработками немецких коллег: там такие инициативы мобилизуют местное население и помогают подтягивать проблемные районы до общегородского уровня.

Соревнования организуют КПИшники

В Киеве впервые за 20 лет состоится Чемпионат Украины по шахматам среди студентов вузов.

Поделиться

В Институте журналистики КНУ им. Шевченко прошла эко-вечеринка и благотворительная ярмарка в рамках социального корпоративного движения «Зеленый институт».

Як зробити Україну більш екологічною, а наше довколишнє середовище чистішим? Вирішенням подібних питань опікуються студенти Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Студентський еколого-волонтерський проект «Зелений інститут» веде цю роботу з 2010 р. у партнерстві з Всеукраїнським благодійним фондом «Крона» та Групою компаній «Фокстрот». За роки реалізації проект дав старт не лише понад 20 благодійним акціям на користь ряду підшефних соціальних закладів (дитячий спецсанаторій “Барвінок” у м. Боярка, три дитбудинки у Києві, соціальний реабілітаційний центр “Ковчег”) та студентів КНУ ім. Шевченка – воїнів АТО, а й сприяв працевлаштуванню студентів за спеціальністю. Зібрано 6 тонн макулатури, розміщено 55 публікацій про проект у ЗМІ, відзнято 10 відеороликів про «Зелений інститут» та його проактивних студентів.

Подальший розвиток проекту потребував порад та настанов від професіоналів екологічної справи, які й були запрошені на студентську еко-вечірку, що відбулася 20 листопада в столичному Інституті журналістики.

Так, Анна ПОНІКАРЧУК, співзасновниця магазину Ozero в стилі «нуль відходів», порадила як боротися з труднощами в реалізації еко-ініціатив: «Найестетичніше в еко-стилі життя – це багаторазові пляшки та термо-чашки».

Ольга ЧЕРНЯВСЬКА, співзасновниця проекту “Україна без сміття”, продовжила цю думку: «Якщо ви зараз можете відмовитися від паперових стаканчиків, то відмовляйтесь. Якщо можете відмовитися від поліетиленових пакетів, відмовляйтеся. Це дуже серйозний крок до зовсім іншого навколишнього середовища, ніж зараз. Це мінус один поверх багатоповерхового полігону відходів. Наступний крок – це сортування сміття».

А Людмила ОСИПЧУК, президент компанії Let`s do it, прямо запросила «зелених» студентів до співпраці з сортування сміття. Вона вважає, що для таких великих закладів, як навчальні, – це чудовий шанс знизити забруднення середовища.

«У «Зеленого інституту» є реальні результати і перспективи. Причому не тільки екологічні, адже за допомогою проекту відбувається професіоналізація освіти. За час реалізації еко-проекту студенти організували 16 акцій зі збору макулатури, їх еко-майстерня не припиняла свою роботу жодного року. До проекту постійно залучаються нові студенти, які вигадують щось нове та живлять його власною відповідальністю та креативом», – поділилась своїми враженнями куратор проекту від ГК «Фокстрот» Алевтина БЕЛЕЦЬКА.

Досвід і кошти, отримані в ході «зелених» акцій, активісти й наділі спрямовуватимуть на допомогу дитячим соціальним закладам Київщини та студентам університету, що несуть військову службу на сході України.