У дитсадках Києва вперше за історію незалежності є місця для всіх дітей

Читайте також

Песик, кактус і обручка: незвичайні знахідки у київському транспорті за 2025 рік

Підбиваючи підсумки року, столичні транспортники склали рейтинг найцікавіших речей, які пасажири забували в автобусах, тролейбусах та трамваях.

Підсумки-2025: як змінився Київ за останній рік

Попри війну та енергетичні виклики, столиця України продовжує трансформуватися.

Новий рік без світла: чотири групи киян зустрінуть 2026-й в умовах обмежень

Через стабілізаційні графіки значна частина жителів столиці не зможе подивитися новорічне звернення президента у прямому ефірі без резервних джерел живлення.

Левітація, акробатика і святкова магія: як пройшло новорічне циркове шоу від Magic Brothers

27 та 28 грудня в КВЦ «Парковий» відбулася серія яскравих новорічних шоу для всієї родини від Magic Brothers.

Родинне Різдво: у Києві відбулася наймасштабніша різдвяна вечеря України

Ця подія об'єднала майже 500 учасників — прийомних батьків, опікунів та їхніх дітей із різних куточків України (Закарпаття, Одещини, Миколаївщини та інших областей), щоб подякувати їм за подароване дітям родинне тепло.

Поділитися

Українська дошкільна освіта опинилася перед безпрецедентними викликами. Головними проблемами сьогодні є різке зниження народжуваності, критично низькі зарплати вихователів і безпекові вимоги, які не дозволяють відкривати садки без укриттів.

Про це повідомила в інтерв’ю заступниця міністра освіти і науки Анастасія Коновалова.

За словами Коновалової, нині у системі дошкільної освіти накопичилися три ключові кризи:
• низькі заробітні плати, які не дозволяють утримати та мотивувати педагогів;
• безпекова ситуація — заклади не можуть працювати без облаштованих укриттів;
• глибока демографічна криза.

Коновалова зазначила, що стрімке падіння народжуваності призвело до того, що в багатьох громадах садочки стоять напівпорожні. Тема переповнених дитсадків, яка колись була актуальною для великих міст, більше не стоїть на порядку денному.

Уперше за часів незалежності Київ здатен забезпечити місцем у дитячому садку практично кожну дитину. Черги залишаються лише до окремих популярних закладів і в містах-супутниках — Ірпені, Бучі, Вишгороді — через велику кількість внутрішньо переміщених осіб.

Статистика фіксує різке падіння чисельності дітей молодших вікових груп:
• віком 3–6 років — 881 тисяча;
• віком 0–3 роки — лише 570 тисяч.

Це свідчить про стабільне і глибоке зниження народжуваності.

За словами Коновалової, у найближчі три роки Україна втратить близько 200 тисяч дітей віком 3–6 років — це еквівалент приблизно двом тисячам великих дитсадків.

«Нам треба зберегти мережу дошкільних закладів, бо ми чекаємо зростання народжуваності. Ми не можемо зробити, як в дев’яностих, коли все позакривали і пороздавали», – наголосила заступниця міністра.

Також про ситуацію висловилася директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. Вона вважає, що після завершення війни масового виїзду українців за кордон не буде.

За її словами, більшість жінок, які хотіли виїхати, вже це зробили, тоді як інші навряд чи поїдуть зараз — умови для біженців значно погіршилися, а допомога, яку надавали у 2022 році, у багатьох країнах скорочена або взагалі припинена.