З 28 по 30 березня у столичному кінотеатрі «Планета Кіно» проходитиме перший Doc Kyiv Fest — щорічний міжнародний кінофестиваль середньометражного глядацького документального кіно. Він започаткований Громадською організацією «Кінофест» за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю та Starlight Media.
Місією кінофестивалю, за словами організаторів, є розвиток та популяризація середньометражної глядацької документалістики в Україні та її інтеграція в світову, підтримка талановитих українських режисерів, що працюють в цьому жанрі.
Фестиваль прагне представити глядачам найкращі середньометражні документальні фільми з України та інших країн світу, а також надати можливість кінематографістам обмінятися досвідом та ідеями.
Зазначимо, що середній метр — це фільми тривалістю орієнтовно до години. Утім, в програмі також є й короткометражки тривалістю 20-30 хвилин.
Фестиваль Doc Kyiv Fest складається з конкурсної та позаконкурсних програм.
Національна конкурсна програма середньометражних документальних фільмів — ексклюзивні прем’єри глядацького документального кіно, знятого в Україні або в копродукції з Україною;
До програми увійшло шість фільмів 2022-2023 років.
«Фортеця Маріуполь. Саймон» Юлії Гонтарук є частиною циклу «Фортеця Маріуполь» про воїнів, які обороняли Маріуполь у повному оточенні протягом 86 днів. Його герой — Олег «Саймон» Крісенко з Миколаєва, що пішов на війну у 2014-му році. У цивільному житті був актором та грав у дитячому театрі. Нині проходить реабілітацію після російського полону.
Стрічка «Коли закінчиться зима 2022?» Ганни Трофімової кладається з відео, які режисерка знімала протягом перших трьох місяців повномасштабної війни та її щоденникових записів. «Домівка на спині» Володимира Бакума розповідає про двох українок, які з початком війни опиняються в Європі. Після 1,5 років очікування настав час зробити вибір — залишитися за кордоном чи повернутися в Україну, де триває війна. «Лінії» Ганни Трофімової розповідає три різні історії, людей з ЛГБТ спільноти, об’єднані однією лінією війни.
У «Мій тато — дослідник блискавок» Ірина Шостак спробувала зануритися у «всесвіт тата», дослідника блискавок, який, як виявилося після його смерті, був знаним тільки на половину. У стрічці «Одеса уві сні» Кирило Наумко повертається до друга дитинства до Одеси, де виріс. Літо і зима, зафільмовані в стрічці — тепер назавжди запам’ятаються як довоєнні.
Програма «Незламні» присвячена історіям людей.
«Йди за мною» Любомира Левицького розповідає про унікальну рятувальну операцію дронами, яку провели українські військові 93-ї бригади «Холодний Яр» під час жорстоких боїв під Ізюмом влітку 2022-го. У «Непомітне» Олександр Бочко на прикладі Рівненської міської лікарні показує лікарів, волонтерів, звичайних пересічних українців, які працюють без жодних гасел.
У картині «Кипарис» Микола Носок розповідає про 79-річного художника-самоука Валерія, якому випадає шанс здійснити давню мрію і вирушити у свою першу подорож до Греції. У картині «Очі» Романа Войтко йдеться про групу незрячих людей під час проходження реабілітації в горах.
Програма «Нові горизонти» об’єднала три стрічки 2023-2024 років, де досліджується питання дому та його значимості в житті кожного з нас:
Для картини «Ми повернемо довіру харківʼян та будемо якісно обслуговувати житлові будівлі» режисер Максим Ходак запросив двох ТікТокерів до Харкова, щоб вони брали участь у відбудові міста та створювали відеоконтент на місці, під фактично постійними ракетними та артилерійськими обстрілами. У Generation Ukraine (Роман Блажан, Михайло Волков) молода та енергійна Катя Генріх, молодіжний працівник із Чернівців, вирушає у подорож, яка виходить за межі кордонів та досліджує глибоке питання: що є домом? У фільмі «Помідор, Великий торт та Перемога» Катерини Тюрі 17 маленьких розбишак з різних куточків України допомагають дорослій режисерці віднайти її втрачений дім.
Програма «Фестиваль фестивалів» демонструє фільми, які були відзначені на міжнародних конкурсах.
«Чорнобиль 22» Олексія Радинського розповідає, що відбувалося в окупованій Чорнобильській Зоні відчуження. Фільм створений в рамках проєкту «Свідчить Україна» (The Reckoning Project: Ukraine Testifies), що займається документацією та розслідуванням російських воєнних злочинів в Україні. Головні герої стрічки «Гості з Харкова» Галини Лаврінець — мешканці Харкова, які через масові бомбардування переїжджають в село і мусять призвичаїтися до місцевого життя. У фільмі «Лелеки завжди повертаються додому» режисерка Ґала Козютинська з Віктором шукають свій Рай на землі під час війни, придбавши занедбаний будиночок в Карпатах.
Спеціальні покази українських та іноземних середньометражних документальних фільмів — покази стрічок, які вже встигли оцінити глядачі провідних світових кінофестивалів та платформ.
В основі стрічки «Гола війна: Фемен очима Беттіни Реймс» (2017) Софі Браймлі — фотосесія з інтерв’ю всіх учасниць Фемен під час зйомок серіалу. Історія Пасанг Лхаму Шерпи, корінної мешканки Непалу та новаторки, яка боролася з расизмом, гендерною дискримінацією та політичним спротивом у своєму прагненні стати першою непальською жінкою, яка підкорила гору Еверест, розповідає стрічка «Пасанг: в тіні Евересту» (2022) Ненсі Свендсен.
Унікальний та інтимний погляд на творчий процес Йозефа Куделки, одного з найвідоміших майстрів сучасної фотографії пропонує картина Ґілада Барама «Куделка на Священній землі» (2015). У ній режисер слідує за Куделкою на його фотографічному шляху через Ізраїль та Палестину.
У фільмі «Остання зупинка перед Києвом» (2022) режисер Ітай Енгель провів майже місяць з українцями під час облоги Києва. Починаючи від дня перед вторгненням, коли мешканці України не вірили, що вони опиняться у прицілі Путіна, — до швидкого згуртування для захисту своєї країни та участі у боях.
«Стук у двері» (2023, Охад Мільштейн, Ая Елія) — це інтимний погляд на підготовку офіцерів сил оборони Ізраїлю, які несуть відповідальність за повідомлення родин загиблих військовослужбовців про втрату, а також на те, якого емоційного навантаження зазнають ті, хто приносить невтишні новини.
«Фред та Роуз Вести: Кохання та вбивство» (2023) Ремоне Джонс присвячений серійним вбивцям, що зґвалтували, катували і вбили щонайменше дюжину молодих британських дівчат між 1967 та 1987 роками у Глостерширі, включаючи навіть власних дочок.
Відкриття та закриття
«Ми, наші улюбленці та війна» — кіно про життя, людяність, а також неймовірно тісний звʼязок між людьми та тваринами, який ще сильніше підсвітила війна в Україні. Головні герої фільму — це не тільки коти, собаки, ведмеді, леви, лемури та єменський хамелеон «Ігорьок», але й люди, що їх рятують, ризикуючи власним життям. Це історії військових та волонтерів, іноземців та українців, що допомагають тваринам у бомбосховищах та на лінії фронту, вдома та за кордоном. Та через усі історії проглядається найцікавіше — коли здавалося, що ми рятуємо тварин, насправді це тварини врятували нас. В український прокат вийде 4 квітня.
На закритті Doc Kyiv Fest покажуть фільм «Rave Толока», що розглядає незвичне поєднання волонтерства та вечірок, як нового явища в охопленій війною Україні. Ставить питання, чи можемо ми дозволити собі радіти у моменти загрози, яка постійно нависає над українцями. Традицію «толоки» взяли за основу засновники руху Repair Together, який розпочав свою діяльність у 2022 році з допомоги у розборах завалів зруйнованих війною будинків у щойно деокупованій Чернігівщині.
Також на фестивалі пройдуть індустрійні заходи, які дають можливість представити свій проєкт на будь-якій стадії готовності провідним кінопрофесіоналам України та світу, знайти партнерів, відвідати майстер-класи та дискусії на актуальні для кіносфери теми.
Розклад фільмів шукайте на сайті кінофестивалю.
Doc Kyiv Fest 2024
Коли: 28-30 березня
Де: Планета кіно, РЦ «Блокбастер», проспект Степана Бандери, 34B
Вартість квитків: 100 грн. Військові та учасники бойових дій можуть отримати безплатні абонементи для героїв.