Офіційно проєкт бюджету столиці представлять на розгляд постійної комісії міськради з питань бюджету у середині листопада, але вже днями починаються консультації з депутатськими фракціями.
Бюджет Києва на 2025 рік буде представлений на розгляд постійної комісії Київради з питань бюджету, як і минулого, 2024 року, орієнтовно 17 листопада. Але вже з 28 жовтня почнуться консультації з депутатськими фракціями, кожна з яких пропонуватиме свої зміни до головного фінансового документу столиці. В цілому ж голосування за бюджет очікується в грудні.
Про особливості бюджетного процесу розповіла в ефірі телеканалу “Київ24” депутатка Київради від партії “Європейська Солідарність”, членкиня постійної комісії з питань бюджету Людмила Ковалевська. За її словами, КМДА, як виконавчий орган Київради, має своє бачення, але зобов’язана прислуховуватись до думки депутатів.
“Я цікавилась цим питанням, і “гаряча пора” настане трохи пізніше. Але вже з наступного тижня вже почнуться консультації з фракціями (у Київраді – Ред.), так завжди буває, коли виконавчий орган вислуховує депутатів, їхнє бачення, щоб зрозуміти, які позиції в бюджеті треба точно ставити, а де можна трохи прибрати. КМДА має своє бачення, але, оскільки голосувати нам, і відповідальність нести також нам – з нами консультуються”, – зазначила депутатка.
За словами Людмили Ковалевської, формування бюджету столиці є складним та багатоетапним процесом. Місто складає податки та збори до свого бюджету, дещо – віддає державі (як, наприклад, у випадку з “військовим” ПДФО). В самому ж бюджеті є захищені статті, а є статті “на розвиток” міста. І кожен з розпорядників бюджетних коштів (департаментів КМДА) подає бюджетні запити з тими витратами, які планують на наступний рік.
“Пропозиції в них завжди великі: більше запитаєш – більше й дадуть. Цей принцип зберігається, як і всюди в житті. Департаменти економіки й фінансів перевіряють ці пропозиції, десь щось урізають, проводять консультації з мером і першим заступником мера. Так формується проєкт”, – зазначила Ковалевська.
Після 17 листопада, каже депутатка, його вивчатиме постійна комісія Київради з питань бюджету. Досліджує на предмет врахування свого бачення, і, відповідно, пропонує деякі зміни. У підсумку проєкт бюджету, що представляють депутатам для голосування, є компромісним варіантом між баченням Київради та КМДА.
“В усьому має бути баланс і компроміс. Власне, ми намагаємося цього досягти до моменту голосування на “бюджетній” комісії. Як правило, якщо вже вона підтримала проєкт, то в залі проголосують – адже до комісії відряджаються депутати, які мають відповідні повноваження. Я, наприклад, спілкуюся зі своїми депутатами на (засіданні) фракції, кажу: “от це враховано, це – теж, а це – не враховано, тому, що…”, – пояснила членкиня комісії від “ЄС”.