В Україні виникли проблеми на ринку праці: спостерігається гострий дефіцит фахівців. У Національному банку повідомили про підвищення заробітних плат роботодавцями, які хочуть залучити або втримати персонал.
З’явився новий Макроекономічний та монетарний огляд НБУ. Зазначено, що у серпні зниження енергодефіцитів підтримало подальше підвищення попиту на працівників та зростання зайнятості. Але пропозиція залишається обмеженою, а тому дефіцит робітників посилюється. А це позитивно впливає на зарплати.
В останній місяць літа спостерігалося пожвавлення економічної активності. Це призвело до підвищення кількості вакансій. Найбільший приріст пропозицій – у галузі безпеки та охорони, медицині та телекомунікаціях.
Вказано, що проблеми з електропостачанням у попередні місяці викликали шок. А після усунення проблем, підприємства повідомили про відновлення активної роботи та збільшення кількості працівників.
Популярні зараз
Водночас пропозиція робочої сили залишалася обмеженою через наслідки війни, зазначили в НБУ.
Згідно з результатами опитування, проведеного Центром Разумкова, 73% респондентів вважають, що мобілізація негативно вплинула на ринок праці. А згідно з опитуванням ФОП від ЄБА, більшість підприємств (64%) повідомили, що мобілізація вплинула на бізнес найбільше.
Дефіцит кваліфікованих кадрів залишається значним. Він трохи зменшився на тлі зниження попиту на працівників через проблеми в енергетиці. Але зараз дефіцит кваліфікованих працівників досяг максимуму. Його відчувають 60% економічного активного населення українців – роботодавці, власники підприємств, самозайняті та наймані працівники.
“Тиск з боку нестачі працівників зумовив подальше збільшення реальних зарплат”, – наголосили у НБУ.Міністерство економіки змінило прогноз щодо зростання зарплат у 2024 році. Очікується, що середньомісячна зарплата працівників до сплати податків становитиме 20 581 грн, а з коригуванням на інфляцію підвищиться на 12%.
НБУ очікує, що у 2024 році номінальна зарплата зросте на 16,1%, а реальна – на 9,7%. Наступного року очікується підвищення зарплати на 14,6% та 5,8% відповідно, а у 2026-му показники зміняться на 87% та 2,9%.
В умовах дефіциту кадрів в Україні роботодавці змушені підвищувати заробітні плати, щоб залучити та утримати кваліфікованих працівників. Останні дані свідчать про значне зростання заробітних плат у ряді ключових галузей, зокрема в охороні та безпеці, телекомунікаціях та охороні здоров’я.
Найбільше зростання було зафіксовано в галузях охорони та безпеки (у 4,6 раза г/г), телекомунікацій (на 45% г/г) і охорони здоров’я (на 34% г/г).
Водночас, як свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), у прифронтових областях значні складнощі з пошуком роботи відзначають місцеві жителі. Обмежений доступ до навчання з підвищення кваліфікації утримує їх від активного пошуку роботи: лише 13% опитаних у цих регіонах не мають роботи і шукають її, тоді як 7% планують відкрити власний бізнес.
Крім того, дефіцит кваліфікованих кадрів залишається значним викликом для українського ринку праці. За даними опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), дефіцит кваліфікованих працівників сягнув нового максимуму після певного зменшення, спричиненого зупинками в роботі підприємств через перебої з енергопостачанням. Дослідження Центру Разумкова підтверджує ці тенденції: 60% працюючих, серед яких роботодавці, наймані працівники, працюючі співвласники та самозайняті, вказали на дефіцит кадрів на своєму підприємстві.
Брак працівників призводить до збільшення реальних зарплат. Підприємства змушені підвищувати заробітну плату, щоб утримати наявних працівників і залучити нових. Це, своєю чергою, впливає на загальний рівень витрат бізнесу та динаміку цін на товари і послуги.