Яку середню зарплату в 2025-му прогнозує уряд

Читайте також

Тріумф київських більярдистів

Завершився всеукраїнський турнір з більярду.

Київ переплатив 160 млн гривень за доставлення подарованих Варшавою вагонів метро

Державна аудиторська служба заявила, що «Київський метрополітен» переплатив 160 мільйонів гривень на транспортування 60 вагонів, які подарувала Варшава.

У Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка артефактів епохи Мазепи

На виставці є експонати, які вперше представлені широкому загалу.

Фільм київського режисера переміг на фестивалі в Страсбурзі

Кінострічку «Ти — Космос» режисера Павла Острікова відзначено міжнародними нагородами на Festival Européen du Film Fantastique de Strasbourg.

Чи відмовляються кияни від російської мови

Російськомовні діти в Києві: чи відбувається відворот від української мови?

Поділитися

В Україні середня зарплата в 2025-му, згідно з оцінками уряду, зросте з 21,8 тис. до 24,3 тис. грн. Тобто за рік у середньому українці будуть заробляти на 10,5% більше. При цьому інфляція має бути на рівні близько 9,5%. Тобто реальний розмір зарплат (якщо врахувати зростання цін) зросте всього на 1%.

Причина такого мізерного зростання (а фактичне заморожування) – рішення не переглядати мінімалку впродовж наступних трьох років.

Мінімалка в розмірі 8 тис. грн вже цього року не надає можливості забезпечити себе базовим набором продуктів та послуг. Фактичний прожитковий мінімум з урахуванням обов’язкових платежів із зарплати – 8089 грн станом на кінець літа. А вже наступного року ця цифра може бути щонайменше на 1 тис. грн більшою (з урахуванням інфляції).

У проєкті бюджету на 2025-й передбачено, що мінімальна зарплата залишиться на рівні 8 тис. грн. Ба більше, у Бюджетній декларації зазначено, що мінімалка також не змінюватиметься в 2026-му та 2027-му. А це вже матиме більш суттєві наслідки. Мінімальна заробітна плата перестане гарантувати українцям необхідний рівень доходу. Той, хто працює на повну ставку, може перебувати за межею бідності.

Ще одна значна проблема: в Україні високий рівень тіньової зайнятості, частину зарплат платять у конвертах. Підвищення мінімалки також сприяє детінізації заробітних плат.

Достатнім рівнем мінімальної зарплати вважається 60% медіанної. До такого показника прагнуть у ЄС. Вже зараз, за ​​даними Євростату, у восьми країн ЄС мінімалка вища за 1 тис. євро. В Україні за останні п’ять років мінімалка у найкращому разі наближалася до рівня 50% від середньої зарплати. Такий показник був, наприклад, 2021-го.

Вже наступного року співвідношення мінімальної та середньої зарплати може досягти рівня 32,8%. Це свідчить про те, що потенціал для більш значного збільшення зарплат в Україні є. Мінімалка, якщо її заморозити, перестане виконувати свою функцію: забезпечення працюючих необхідного мінімального рівня доходу.