90% ринку оренди житла в Україні перебуває у тіні

Читайте також

Станція метро “Лук’янівська” вп’яте постраждала через російську атаку

Цієї ночі під час російської атаки вже вп’яте зазнала пошкоджень станція «Лук’янівська».

Рятувальники витягли живого кота з-під завалів

Посеред трагедії масованого обстрілу Києва 24 квітня сталася зворушлива подія

Центральний палац одружень у Києві зазнав пошкоджень

Центральний палац одружень у Києві зазнав пошкоджень внаслідок нічної ракетної атаки, що сталася 24 квітня.

Ціна пішла вгору

В Україні цього тижня спостерігається зростання цін на моркву.

В Україні планують різко збільшити 19 видів штрафів

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України підготувало законопроєкт

Поділитися

В Україні щорічно укладається до 1,5 мільйона угод про оренду житла, з яких 90% – неофіційно.

Про це повідомила директорка ГО “Інститут житла” Аліна Москаленко, передає “Укрінформ“.

За її словами, на відміну від розвинених країн, ринок оренди житла в Україні перебуває в тіні. Загальна кількість угод про оренду складає близько 1,5 мільйона на рік.

“Є дані, що близько 90% цих угод, тобто, десь 1 350 000, укладаються неофіційно, що призводить до втрат шалених коштів у бюджеті через несплату податків”, – зауважила Москаленко.

Експертка нагадала, що наразі у Верховній Раді триває робота над законопроєктом №12377 про основні засади житлової політики, який має врегулювати запровадження механізму доступної оренди.

Цим законопроєктом передбачено, що право користування житлом має виникати тільки на підставі офіційно укладених договорів, які обов’язково мають підлягати державній реєстрації.

Вона додала, що наразі обговорюється можливість внесення змін до податкового кодексу щодо зменшення розміру ПДФО, який сплачується фізичною особою з доходів, отриманих за надання житла в оренду, до 5% замість встановлених для даного виду договорів 18%.

“Наразі середній розмір орендної плати за житло по Україні становить 10-15 тисяч грн. При зменшенні ПДФО до 5% і виведенні з тіні цього ринку ми отримаємо щонайменше 12 млрд грн додаткових доходів до бюджету на рік. А ще є військовий збір, який втрачається державою. А ще є надходження адміністративного збору за реєстрацію договорів оренди. Тобто, якщо легалізувати ринок оренди, то навіть ці 12 млрд грн вже перевищать витрати на програму з надання субсидій переселенцям  на оренду”, – резюмувала експертка.

Нагадаємо, 29 січня запрацював новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб – субсидія на оренду житла.  Вона призначатиметься за аналогією з житловою субсидією тим сім’ям, які найбільше потребують фінансової допомоги.  Але оформляти субсидію на оренду житла для ВПО можна буде лише за офіційними договорами оренди.

Зауважимо, оренда квартир у Києві протягом 2024 року подорожчала на понад 30% – у всіх районах і типах житла. Проте у січні 2025 у деяких категоріях ціни суттєво просіли.