Акція на підтримку громадського законопроекту про мову

Громадські й експертні середовища закликають народних депутатів при розгляді мовних законопроектів об’єднатися навколо проекту №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Конституція України зобов’язує державу забезпечувати всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України (ст. 10), в той же час порядок застосування мов визначається виключно законом (ст. 92). Після того, як Конституційний Суд визнав антиукраїнський мовний закон Ківалова-Колесніченка неконституційним, утворився правовий вакуум, який вимагає законодавчого врегулювання.

мова

4 жовтня Верховна Рада України розглядатиме законопроекти, спрямовані на врегулювання державної мовної політики. Експерти коаліції громадських організацій Реанімаційний пакет реформ переконані: найбільш комплексно урегульовує застосування державної української мови в усіх сферах суспільного життя проект закону №5670-д “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Законопроект №5670-д покликаний передусім захистити права тих, хто хоче говорити українською та отримувати нею інформацію та послуги. Закон не зазіхає на звичні мовні практики більшості населення, натомість забезпечує повноцінну можливість вибору мови спілкування для громадян, усуває перешкоди для переходу на українську. Дія законопроекту не поширюється на мову приватного спілкування та релігійних обрядів.

Соціологічні дослідження свідчать про підтримку суспільством основних положень законопроекту. Згідно опитування КМІС від травня 2017 року, на запитання про першочергове завдання державної політики в мовній сфері 61% респондентів відповіли: “Сприяти поширенню української мови в усіх сферах життя”. Показово, що успішне запровадження квот на українські пісні на радіо, визначення української мовою освітнього процесу – не лише не призвели до жодного “розколу” в суспільстві, а й отримали всебічну підтримку.

Законопроект 5670-д напрацьований робочою групою правників, громадських активістів та експертів Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя України при Міністерстві культури України.

Законопроект підтримали: Міністерство культури, Міністерство освіти і науки, Міністерство молоді та спорту, Держкомтелерадіо, Вчена рада Львівського національного університету імені Івана Франка, Вчена рада Національного університету “Києво-Могилянська академія”, Вчена рада Київського національного університету імен Тараса Шевченка, широке коло громадських організацій, діячів культури та експертів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Статистика сторінки:
Переглядів сьогодні:
Переглядів у поточному місяці:
Відповідальність за зміст коментарів, що залишають відвідувачі, несуть їхні автори.
Популярне