«Біжи або помри»: як мінімізувати ризики у підставній ДТП

Читайте також

Фільм «Я і Фелікс» вже зібрав у прокаті 1,2 мільйона

Після першого тижня прокату стрічки «Я і Фелікс» режисерки Ірини Цілик було зібрано 1 296 295 мільйонів гривень.

“Київ Цифровий” буде сповіщати про блекаути за пів години “до”

У ДТЕК попередили, що у Києві можуть застосувати графіки обмеження електричної потужності.

Графік роботи київського метро на 2024

Київський метрополітен працює із 6:00 ранку до 23:00 ночі. Найраніший поїзд стартує о 5:30 ранку на синій гілці метрополітену. В режимі укриття підземні станції працюють цілодобово.

Негайно зарядіть свої гаджети!

СТАН ЕНЕРГОСИСТЕМИ 🔹 В енергосистемі зберігається дефіцит 🔹 Від ранку залучена аварійна допомога з Європи 🔹 Сьогодні з 18:00 до 22:00 для бізнесу та промисловості можливі обмеження споживання 🔹 Споживайте електроенергію ощадливо

Киянам пропонують відірвати дупу від дивана

Цієї суботи, 20 квітня, у всіх районах міста відбудеться загальноміська толока. У кожному районі будуть локації, до прибирання яких зможе долучитись кожен охочий.

Поділитися

Останнім часом серед дітей набирає популярність так звана гра «Біжи або помри», в якій підлітки намагаються перебігти дорогу перед самим носом автівок, в той час як їхні «друзі» знімають весь процес на смартфони.

Головна небезпека такої «гри» – це те, що в разі невдалого «забігу» водій практично не має шансів встигнути зупинитися перед дитиною і ризикує завдати їй серйозні травми, аж до летального наслідку.

Якщо помітили на тротуарі групу школярів, які проводять зйомку рухомих автомобілів – чекайте неприємностей. У такій ситуації краще заздалегідь прибрати ногу з педалі газу і бути готовим гальмувати перед дитиною, що вискочила на дорогу.

Попадання в таку пригоду може привести не тільки до психологічних, але і юридичних наслідків, тому вкрай важливо мати «електронного адвоката» у вигляді якісного відеореєстратора, який «задокументує» всі події, що передували ДТП.

При цьому потрібно не забувати, що пристрій має бути сертифіковане організацією УкрСепро – таким чином водій може бути впевнений у дотриманні всіх законних норм зйомки і в разі надзвичайної події мати вагому перевагу в суді.

У відеореєстратора повинен бути G-сенсор – датчик удару, який дозволяє записувати аварійні відеоролики, які захищені від циклічної перезапису. Крім цього, сам циклічна запис в відеореєстраторі повинен здійснюватися в двох режимах – окремо звичайні відеоролики (на які виділено 70% карти пам’яті) і окремо відеоролики, записаний по G-сенсору (30% карти пам’яті).

При цьому, якщо водій натисне спеціальну кнопку на пристрої в момент запису відеоролика, він буде захищений від видалення та залишиться на карті пам’яті до тих пір, поки водій не зітре його вручну.

Відеозапис, яку здійснює реєстратор, повинен бути якісним і високодеталізованим у будь-який час доби. Тому при виборі потрібно звертати увагу не тільки на роздільну здатність запису, але і на якісну оптику пристрою – шестишарові скляні лінзи, велику апертуру об’єктива, якісний сенсор не менше 1/3 дюйма.

Найголовніше в будь-якій складній ситуації на дорогах – не втрачати витримки, щоб не посилити проблему і підстрахуватися якісним записом попередніх подій.