Всесвітній фонд пам’ятників (WMF) сформував список 25 архітектурних об’єктів у світі, які стикаються зі значними проблемами та потребують захисту. У цьому переліку опинився Будинок вчителя у Києві, який було пошкоджено внаслідок вибуху російської ракети у 2022 році. Про це повідомляє Foreign Ukraine з посиланням на ArchDaily.
Список 2025 року включає різні місця на п’яти континентах і, зокрема, Місяць, який потребує захисту артефактів з перших місій людства. Процес відбору об’єктів включав понад 200 номінацій, які розкривають регіональні тенденції, такі як наслідки зміни клімату в країнах Африки на південь від Сахари та проблеми урбанізації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Об’єкти, які перебувають під наглядом, ілюструють взаємозв’язок збереження спадщини та важливих суспільних проблем. Включення об’єктів, які постраждали від війни (Будинок учителя у Києві, історична міська забудова Гази та Антакья – місто на півдні Туреччини), наголошує на важливості архітектурної спадщини для стійкості та відновлення спільноти.
Об’єкти, які вразливі до зміни клімату, такі як узбережжя Суахілі та історичні маяки Мена, наголошують на гострій необхідності у стратегіях адаптації. Надмірний туризм у таких місцях, як буддійські ґроти Китаю та недостатній туризм, який впливає на монастирі долини Дріно в Албанії, демонструють різні проблеми, з якими стикається культурна спадщина у туристичному секторі.
Включення Місяця до цього переліку відбулось вперше і це підкреслює необхідність міжнародних протоколів для захисту історичних артефактів, які залишились після місій Аполлона та зумовлені майбутньою місячною діяльністю. Це підкреслює прихильність WMF до збереження спадщини за межами Землі, визнаючи загальну значущість захисту нашого колективного наративу, незалежно від місця розташування.
Всесвітній фонд пам’ятників (WMF) уже забезпечив фінансування проектів на цих об’єктах у розмірі 2 мільйонів доларів США та співпрацюватиме із французькою компанією у сфері гостинності Accor для підтримки ініціатив у галузі сталого туризму.