Вже другий місяць київську владу трясе через скандал, пов’язаний з розслідуванням НАБУ і САП фактів корупції навколо виділення землі і забудови у міста.
Після невеликого затишшя у мережі з’явилися нові записи телефонних розмов посадовців столичної влади із бізнесменом, якого вважають куратором будівельних схем у Києві.
Скандал виник у той час, як мер Віталій Кличко звинувачує офіс президента України у спробах забрати у нього право керувати містом і у постійній дискредитації столичної влади.
Але у НАБУ кажуть, що розслідують факти корупції вже не перший рік.
Тим часом Віталій Кличко звільнив цілу низку міських чиновників, а секретар Київради, який фігурує на записах, добровільно попросив відсторонити його від виконання частини повноважень.
Що встановило антикорупційне бюро
Понад місяць тому НАБУ оголосило про результати “масштабної операції “Чисте місто”, метою якої було “знищення корупції у земельній та бюджетній сфері Києва”. НАБУ і САП повідомили, що викрили і припинили діяльність злочинної організації на чолі з “медійно-відомим колишнім депутатом Київської міської ради”.
За висновком НАБУ, ця злочинна організація “взяла під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю”.
У бюро твердять, що до злочинної групи входили деякі депутати міськради та посадовці Київміськдержадміністрації, ще деякі – перебували під її впливом. Це призвело до того, що остаточні рішення ухвалювалися “під повним контролем учасників злочинної організації, а землю отримували “потрібні” люди”.
Керівника злочинної організації, ім’я якого в офіційній заяві не називають, підозрюють у впливі на призначення посадовців міськради та КМДА, які, вважає НАБУ, діяли в її інтересах.
Бюро розповіло про одну із схем, що діяла у столиці.
“Знаходили перспективні земельні ділянки та реєстрували на підконтрольних осіб право власності на споруди, яких на цих ділянках ніколи не існувало. Надалі подавали до міськради заяви про надання їм права власності на земельні ділянки для обслуговування цих споруд, що дозволяло уникати торгів”, – йдеться у повідомленні.
Цю схему вже назвали “туалетною”, маючи на увазі, що на таких ділянках могли встановлювати невелику будову заради реєстрації.
За даними слідства, впродовж 2023-2024 років з власності територіальної громади Києва незаконно вивели землю у центрі міста вартістю 11,6 млн гривень, окрім того, вдалося запобігти заволодінню іншими ділянками вартістю понад 83 млн гривень.
Одночасно НАБУ оприлюднило записи телефонних розмов “керівників злочинної групи” з багатьма посадовцями столичної влади, депутатами та бізнесменами, які, як вважають слідчі, доводять, що столична влада ухвалювала рішення в інтересах цієї групи.
Правоохоронці затримали сімох людей, яких НАБУ вважає учасниками злочинної організації. Загалом про підозру повідомили десятьом особам.
Серед затриманих заступник голови київської міської держадміністрації, голова постійної комісії київської міської ради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин та навіть депутатка Київради з фракції “Батьківщина”. Більшість посадовців згодом Кличко звільнив.
Керівника організації, чиє ім’я назвали пізніше, – Дениса Комарницького – не затримали, оскільки він виїхав за кордон. Хоча, як кажуть журналісти-розслідувачі, на час проведення операції “Чисте місто” він ще був у Києві.
Сам Комарницький у заяві для ЗМІ свою вину повністю заперечує.
“На моїй батьківщині проти мене сфабрикували кримінальні справи, які розсипаються через відсутність доказової бази. І тепер, коли все почало “здуватися”, у хід пішли журналісти. Але підглядаючи з машини, неможливо побачити реальність. Це використання ЗМІ для виконання брудних замовлень. Вочевидь, комусь дуже потрібно, щоб ця тема не сходила з порядку денного”, – йдеться у його заяві для ЗМІ.
Він заявив, що за кордоном його переслідували журналісти у незаконний спосіб.
При цьому Комарницький запевнив, що перебуває за кордоном “на законних підставах” і відвідує свою родину, яка втекла від війни.
Тим часом директор НАБУ Семен Кривонос повідомив Укрінформу, що Комарницького оголосять у міжнародний розшук.

Автор фото,UNIAN
Хто такий Денис Комарницький
Ім’я 47-річного Дениса Комарницького час від часу з’являлося у ЗМІ впродовж останніх 15 років.
Політичною діяльністю він зайнявся у 2006 році, коли став депутатом Київради від “Блоку Леоніда Черновецького”. А у 2008-2010, вдруге пройшовши до міськради, очолив фракцію мера.
До цього працював юристом, у тому числі у НДП експрем’єра Валерія Пустовойтенка.
Після усунення з посади мера Леоніда Черновецького і втечі його за кордон про Комарницького нічого не було чути, допоки журналісти не почали згадувати його ім’я у зв’язку із гучними скандалами, пов’язаними із столичною землею і забудовами у столиці.
У 2020 році розслідувачі Bihus.info розповіли, що фірми, які могли бути пов’язані з Комарницьким, регулярно вигравали мільярдні тендери на будівництво від влади Києва.
Тоді цьому журналістському розслідуванню дав поштовх депутат парламенту Лео Герос, який передав копії документів, що могли міститися на комп’ютері з офісу Комарницького.
Зокрема, у матеріалах йшлося про компанію “Еко-Буд-Трейд”, яку пов’язували з Комарницьким і яка у 2017 році виграла тендер на понад 6 мільярдів гривень на добудову Подільсько-Воскресенського мосту.
Пізніше Bihus.info писав про зв’язки Комарницького з депутатом парламенту фракції “Слуга народу” Миколою Тищенком.
Однак, якими саме підприємствами, пов’язаними з будівельним бізнесом, володіє Денис Комарницький і в яких є акціонером, встановити не так просто.
Згідно з даними аналітичної системи YouControl, Комарницький є засновником і власником ТОВ “Центр розвитку економіки і права”. Також він мав частку у будівельній компанії “Укренергобуд” і є акціонером компанії “Украналіт”.
Бек-офіс на Печерську
НАБУ повідомило, що “організована злочинна група” вела справи поза стінами Київської міської ради, а саме у бізнес-центрі IQ Business Centre на Печерську.
“Центр ухвалення рішень, зокрема у земельній сфері, перемістився з Хрещатика, 36 (будівля мерії. – Ред.) в іншу будівлю, де питання “вирішувались” за участі міських топпосадовців та інших впливових осіб”, – йдеться у заяві НАБУ.
Учасники групи намагалися діяти конспіративно – користувалися спеціальними терміналами мобільного зв’язку, псевдонімами, контрспостереженням.
НАБУ твердить, що вела прослуховування телефонів Дениса Комарницького в IQ Business Centre півтора року.
Депутати Київради анонімно зізнаються у ЗМІ, що бізнес-центр IQ Business Centre є місцем зустрічі для ділових розмов представників усіх фракцій Київради. Проте не підтверджують, що говорили на тему рішень із земельних питань на догоду комусь із забудовників.
Такий центр ухвалення рішень, здається, багато депутатів не вважали чимось небувалим. Очевидно, що сам факт обговорення якихось питань в ресторані, готелі чи бізнес-центрі не є правопорушенням. Але в цьому випадку важливим виявилося те, з ким і про що відбувалися розмови.
Минулого тижня скандал розгорівся з новою силою. Журналісти-розслідувачі Bihus.info виклали на сайті нову порцію компромату і вказали, що і це ще не все.
На цих розшифровках записів з’являються депутати різних фракцій Київради, які обговорюють з Комарницьким, як голосувати за земельні питання.
Кличко і його найближчі соратники
Після оприлюднення нових записів мер оголосив про звільнення понад десяти посадовців, які займаються земельними питаннями, будівництвом, благоустроєм, а також повідомив про відкликання з депутатів Київради свого однопартійця Михайла Терентьєва, який є керівником земельної комісії столичної Ради і взятий під варту правоохоронцями.

Серед епізодів, що з’явилися на сайті Bihus.info, з’явився також запис можливої розмови Комарницького із секретарем Київради Володимиром Бондаренком, який вважається правою рукою Віталія Кличка.
На думку журналістів-розслідувачів, ці розмови не лишають сумнівів у тому, що йдеться про питання порядку денного сесії Київради, обов’язки формувати який покладені на секретаря.
Бондаренко вже написав заяву на ім’я Кличка з проханням відсторонити його від “функціональних обовʼязків, повʼязаних із підготовкою та проведенням пленарних засідань Київської міської ради” на час досудового розслідування справи, у якій він є свідком.
Також Bihus.info демонструє розшифровку фрагментів можливої розмови Комарницького із Артуром Палатним, який з березня 2021 року є керівником виконкому партії УДАР і близьким до Віталія Кличка.
Зробити якісь висновки з цієї розмови складно, вони обговорюють втілення якогось великого проєкту. Але сам факт спілкування з цією людиною для журналістів-розслідувачів є знаковим.
Утім, Віталій Кличко не заперечує, що у попередні роки також спілкувався із Денисом Комарницьким, бо знає його давно, з часів керівництва столицею Леоніда Черновецького.
В інтерв’ю Бабель ще у 2021 році він сказав, що це була розмова з представником будівельної компанії, яка будує в Києві.
“Який статус у нього? У нього будівельні компанії, які будують у Києві. (…) Я щодня спілкуюсь із представниками бізнесу, вирішуючи багато питань. Я не памʼятаю, але кілька місяців тому я десь з ним зустрічався. (…). Є якісь чутки, що він “смотрящий”, але за мною “смотрящих” немає, немає тієї людини, яка буде говорити, що і як робити. У Кличка їх не може бути апріорі”, – заявляв мер Києва в інтерв’ю Бабелю.
Давні схеми і політика
НАБУ заявило, що “викрило і припинило діяльність злочинної організації”.
Проте тема землі та інтереси забудовників у столиці є актуальною впродовж щонайменше 20 останніх років, попри те, що правоохоронні органи неодноразово заявляли про резонансні оборудки із землею та забудовами.
Мер Віталій Кличко одразу ж після того, як звільнив з посад понад десяток посадовців, заявив, що у сфері містобудування столиці та земельних відносин проведуть реорганізацію.
“Я дав доручення перевірити документи щодо земельних ділянок, про які йдеться в розслідуванні НАБУ. І до правомірності відведення яких виникають питання. За результатами перевірки там, де є порушення, землевідведення будуть скасовані”, – заявив столичний голова.
Віталій Кличко також сказав, що підготують пропозиції для Верховної Ради ухвалити закони, які б “унеможливили подібні зловживання у подальшому” і “закрили лазівки” в законодавстві.

Однак виникає закономірне питання, як такі події могли відбуватися за спиною у столичного голови і якою є його персональна відповідальність за цей скандал?
Призначений президентом начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко, який до речі має певні зв’язки з директором НАБУ Семеном Кривоносом, взагалі назвав “моральним крахом міської влади” оприлюднену НАБУ інформацію.
“Депутати, чиновники, директори підприємств “в темі” та “в долі”. І всі вони – призначені міським головою. Це не просто моральний крах міської влади – це безпекова загроза для столиці. Бо ті, хто керує Києвом, водночас є фігурантами корупційних схем і навіть входять до Ради оборони Києва”, – написав він у фейсбуку.
Стосунки Віталія Кличка і Тимура Ткаченка безвідносно до цього скандалу є не найкращими. На початку року мер столиці записав відкрите звернення до президента Зеленського, у якому звинуватив новопризначеного керівника КМВА у спробах “розбалансувати владу в столиці та знищити місцеве самоврядування”.
“Він намагається перебрати повноваження мера, міської ради та КМДА, порушуючи закон. Нагадую, військова адміністрація – тимчасовий орган, що займається обороною і безпекою, а не узурпацією влади”, – заявляв Віталій Кличко.
Власне про це мер Києва говорить з 2019 року, коли офіс президента намагався усунути його з посади керівника виконавчої влади – глави міськдержадміністрації.
Частина оглядачів схильні вбачати в останніх подіях і частку політичного підґрунтя. Адже з 2020 року у столиці нібито був досягнутий певний компроміс, а кадрові рішення у столиці, як визнав Кличко, подекуди відбувались після рекомендації голови офісу президента. Після призначення Тимура Ткаченка 31 грудня 2024 року, цей баланс, як виглядає, міг порушитись.
Як після корупційного скандалу працюватиме дискредитована Київрада, важко прогнозувати. Кличку і раніше непросто було проводити там рішення без складних компромісів з іншими партіями, а на фоні розслідування НАБУ й гучних скандалів це буде ще важче.