Останньою краплею у цій гучній історії стало звернення акторів до глядачів просто зі сцени після спектаклю зі звинуваченнями на адресу свого режисера.
Секс-скандал, який вибухнув наприкінці січня 2025 року у київському університеті ім. Карпенка-Карого, закінчився звільненням його “головного героя” – викладача та художнього директора Молодого театру Андрія Білоуса. На його початку ніхто й гадки не мав, що цей ланцюжок розкрутиться навіть за межі Києва і висвітлить проблему насильства та порушення прав людини у театрах. Втім, знадобилося кілька місяців, відкриття кримінального провадження, кількох акцій протестів та численних листів до міської влади, аби Білоуса було усунено з посади.
“Усі подальші кадрові рішення щодо тимчасового виконання обов’язків керівника театру будуть ухвалені відповідно до нормативно-правових актів в установленому порядку”, – зазначили у КМДА.
Щодо Білоуса, він залишив свою посаду не з першої спроби. Після того, як близько 40 акторок театру звинуватили його в багаторічному харасменті, було зареєстровано кримінальне провадження, створена комісія КМДА і художнього керівника відсторонено від обовʼязків. Але у березні Білоус повернувся на свою посаду, пояснив журналістам, що у Департамента культури не було правових підстав для його відсторонення або звільнення.
До травня звинувачений у домаганнях директор та художній керівник театру спокійно працював, ніби нічого й не сталося. А на початку травня акторки наважилися звернутися до глядачів прямо зі сцени після спектаклю, аби розповісти про свої побоювання.
“Комісія позасідала, поліція порозслідувала і …. керівника повернули на посаду. Офігевшій громадськості Депкультури пояснив – до вироку суду до пана режисера вони санкції застосувати не можуть. Дівчата, які знайшли сміливість відкрито виступити проти знущання над власною гідністю, зрозуміли, що до вироку суду (3-4 роки) вони в театрі під його керівництвом не витримають. І наважилися на цей крок відчаю”, – зазначив у своєму дописі у Facebook депутат Київради Костянтин Богатов.
Можливо, саме це “дотиснуло” Білоуса, який написав заяву про звільнення, а, можливо, прокинувся Департамент культури, якого актори звинувачували в укритті злочину та бездіяльності. Але нині акторки Молодого театру нарешті зможуть почуватися у безпеці. За них, до речі, дуже радіє суспільство – від глядачів, які підтримували їх у цей нелегкий час, до депутатів.
“Дотиснули. Дякуюмо усім причетним, і в першу чергу незламним дівчатам театру”, – написав у соцмережах Костянтин Богатов, з яким солидарен і народний депутат Роман Грищук. Він зазначив, що далі має відбутися справедливий розгляд кримінальних справ, і цей процес тримається на контролі.
Секс-скандал у Карпенка-Карого вийшов за межі не тільки вишу, а й Києва
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Київському національному університеті ім. Івана Карпенка-Карого почався секс-скандал. Його викладача, художнього директора “Молодого театру” Андрія Білоуса звинувачують в сексуальних домаганнях і надсиланні непристройних повідомлень студенткам. Одна з них виклала відео з подібною перепискою у мережу.
Також ми писали, що наразі колишні студентки звинувачують у домаганнях, харасменті та неприйнятній поведінці ще низку театральних викладачів. Йдеться про режисера і викладача акторської майстерності у Київському національному університеті культури й мистецтв Олександра Балабана, якого вже звільнили з вишу. Викладач Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. Карпенка-Карого, актора і заслуженого діяча мистецтв України Юрія Висоцького. Актора та викладача Київського національного університету технологій і дизайну Лева Сомова.До переліку столичних кривдників долучився колишній директор Чернівецького академічного обласного музично-драматичного театру імені Ольги Кобилянської Юрій Марчак.