Інфляція в Україні у 2024 році пришвидшилась до 12%

Читайте також

У Києві ями на дорогах перетворили… на мистецтво

У самому серці історичного Подолу, серед старовинних вулиць і будинків, з'явився незвичний арт-проєкт — мозаїки, вмонтовані у дорожні ями.

За лаштунками e-commerce: чому упаковка має важливе значення

Упаковка — це перше, що бачить клієнт, коли бере до рук замовлення з онлайн-магазину. Вона — частина сервісу, візитна картка бренду і водночас гарантія.

Завод Ріхерта на Подолі викупили активісти

Компанія A Development відмовилася від планів забудови території колишнього заводу Ріхерта на Юрковиці

У Київраді безуспішно намагаються приховати сліди “туалетних схем”

15 квітня під час пленарного засідання Київрада розглянула три проєкти рішень щодо скасування землевідводів, які були ухвалені міськрадою у 2024 році.

Поділитися

Рівень споживчих цін перевищив прогнози Нацбанку та Мінекономіки

У 2024 році інфляція в Україні досягла 12%, перевищивши показники попереднього року (5,1%) та прогнози державних установ. За даними Державної служби статистики (Держстат), зростання споживчих цін у грудні сповільнилося до 1,4% порівняно з 1,9% у листопаді, однак у річному вимірі темпи інфляції зросли до 12% із 11,2% у листопаді.

Базова інфляція за підсумками року склала 10,7%, що значно вище за 4,9% у 2023 році. У грудні вона зросла на 1,3%, повернувшись до рівня жовтня. Основними чинниками зростання залишаються ціни на продукти харчування, які у грудні подорожчали на 1,8%, зокрема олія, молочні продукти та хліб. Алкогольні напої та тютюнові вироби додали 2%, а одяг і взуття подешевшали майже на 4%.

Погіршення інфляційних прогнозів наприкінці року не виправдало навіть скориговані очікування. Нацбанк України очікував 9,7%, Мінекономіки – 9,5%. Реальні показники стали серйозним викликом для економіки.

Уряд та НБУ прогнозують уповільнення інфляції у 2025 році до рівня 6,9%. Утім, поточні макроекономічні тенденції свідчать про необхідність оперативної реакції для стримування цінового тиску та підтримки соціально-економічної стабільності.

Зазначимо, що 2023 рік став для України своєрідним перепочинком у контексті інфляційного тиску. Після стрімкого зростання до 26,6% у 2022 році, спричиненого повномасштабною війною, інфляція уповільнилася до 5,1%. Це стало можливим завдяки стабілізації гривні, налагодженню логістичних ланцюгів і стриманій монетарній політиці Нацбанку.

Попри економічні виклики, український бізнес демонструє обережний оптимізм щодо перспектив 2025 року, закладаючи до своїх бюджетів середній курс долара на рівні 44 грн/дол., й прогнозуючи покращення інвестиційного клімату. Цей оптимізм відображає прагнення підприємств адаптуватися до нових умов, хоча підвищення цін може стати додатковим випробуванням як для бізнесу, так і для споживачів. Інфляція, закладена в держбюджет 2025 року, очікується на рівні 9,7%.