社会人も参加する学生エコパーティー

また読む

忘れられつつあるウクライナ料理

焼きたての生地に卵とホエーまたはバターミルクを加えて作ったシンプルなクッキーです。ベルガンの生地は薄いケーキとして準備され、長方形またはひし形に切り分けられ、内部に切り込みが入れられました。次に、切り口の内側を1、2回ひねり、沸騰した油で黄金色になるまで揚げました。ヴァーガンは夜のパーティーで女の子たちによって、キャロルのために主婦によって、孫のために助産師によって作られました。

850グリブナでどうやって飛行機に乗れるの?

ウクライナ人は、シマウマ以外の車で道路を横断した場合にどのような罰金が課せられるかを知らされた。

ヴァレリー・ザルジニとリナ・コステンコがキエフの名誉市民に

キエフ市議会は名誉市民の称号を授与することを可決した。

地域の問題のランキングがキエフで作成される予定

この経験は新しいものではなく、KMDA はドイツの同僚の成果を活用しています。そこでは、このような取り組みが地元住民を動員し、問題地域を市全体のレベルに引き上げるのに役立ちます。

コンテストはKPIshniksが主催します

20年ぶりに大学生によるウクライナチェス選手権がキエフで開催される。

共有する

にちなんで名付けられたKNUジャーナリズム研究所にてシェフチェンコ氏は社会的企業運動「グリーン・インスティテュート」の一環としてエコパーティーとチャリティーフェアを主催した。

Як зробити Україну більш екологічною, а наше довколишнє середовище чистішим? Вирішенням подібних питань опікуються студенти Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Студентський еколого-волонтерський проект «Зелений інститут» веде цю роботу з 2010 р. у партнерстві з Всеукраїнським благодійним фондом «Крона» та Групою компаній «Фокстрот». За роки реалізації проект дав старт не лише понад 20 благодійним акціям на користь ряду підшефних соціальних закладів (дитячий спецсанаторій “Барвінок” у м. Боярка, три дитбудинки у Києві, соціальний реабілітаційний центр “Ковчег”) та студентів КНУ ім. Шевченка – воїнів АТО, а й сприяв працевлаштуванню студентів за спеціальністю. Зібрано 6 тонн макулатури, розміщено 55 публікацій про проект у ЗМІ, відзнято 10 відеороликів про «Зелений інститут» та його проактивних студентів.

Подальший розвиток проекту потребував порад та настанов від професіоналів екологічної справи, які й були запрошені на студентську еко-вечірку, що відбулася 20 листопада в столичному Інституті журналістики.

Так, Анна ПОНІКАРЧУК, співзасновниця магазину Ozero в стилі «нуль відходів», порадила як боротися з труднощами в реалізації еко-ініціатив: «Найестетичніше в еко-стилі життя – це багаторазові пляшки та термо-чашки».

Ольга ЧЕРНЯВСЬКА, співзасновниця проекту “Україна без сміття”, продовжила цю думку: «Якщо ви зараз можете відмовитися від паперових стаканчиків, то відмовляйтесь. Якщо можете відмовитися від поліетиленових пакетів, відмовляйтеся. Це дуже серйозний крок до зовсім іншого навколишнього середовища, ніж зараз. Це мінус один поверх багатоповерхового полігону відходів. Наступний крок – це сортування сміття».

А Людмила ОСИПЧУК, президент компанії Let`s do it, прямо запросила «зелених» студентів до співпраці з сортування сміття. Вона вважає, що для таких великих закладів, як навчальні, – це чудовий шанс знизити забруднення середовища.

«У «Зеленого інституту» є реальні результати і перспективи. Причому не тільки екологічні, адже за допомогою проекту відбувається професіоналізація освіти. За час реалізації еко-проекту студенти організували 16 акцій зі збору макулатури, їх еко-майстерня не припиняла свою роботу жодного року. До проекту постійно залучаються нові студенти, які вигадують щось нове та живлять його власною відповідальністю та креативом», – поділилась своїми враженнями куратор проекту від ГК «Фокстрот» Алевтина БЕЛЕЦЬКА.

Досвід і кошти, отримані в ході «зелених» акцій, активісти й наділі спрямовуватимуть на допомогу дитячим соціальним закладам Київщини та студентам університету, що несуть військову службу на сході України.