Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва

Читайте також

Паркування в Києві знову стане платним

Паркування в Києві буде платним у будні з 8:00 до 22:00. Оплату прийматимуть виключно за безготівковим розрахунком.

США та Україна готуються до повномасштабного відновлення

В Американській торговельній палаті відбувся другий Американсько-український форум партнерства. Форум зібрав топ-менеджерів бізнесу, урядовців та лідерів думок.

Мешканець столиці просив 1200 доларів за автомат Калашникова

У Києві оперативники затримали чоловіка за збут зброї та боєприпасів. Інформацію про місцевого мешканця, який намагається продати автомат Калашникова, отримали співробітники карного розшуку Шевченківського управління поліції.

На Київ ідуть заморозки

На Київ та область ідуть заморозки, повідомили в Українському гідрометцентрі. Вони очікуються вночі 20 квітня.

У Києві працює єдиний номер допомоги

Якщо у вас раптово зникло світло або вода, дізнатися, коли послугу відновлять, можна за єдиним номером 15-57.

Поділитися

Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва (до 1998 року – Державний дитячий музичний театр) засновано у червні 1982 році Постановою Ради Міністрів УРСР.

Директором театру було призначено Івана Васильовича Дорошенка. Протягом двох років тривала робота по підбору керівних кадрів і творчого складу нового колективу, підготовці до відкриття театру.

Фундаторами театру стали народні артисти України – відомий музикант Євген Васильович Дущенко (1925-2011), призначений на посаду головного диригента та Михайло Михайлович Кречко(1925-1996), призначений  головним хормейстером. Перший головний балетмейстер театру – з.а. України Вадим Федотов, перший головний художник театру –  Олександр Бурлін.

Ці видатні майстри внесли вагомий внесок у формування та становлення нового колективу.

КМАТОБ

Відбір творчих кадрів відбувався за результатами конкурсних переглядів, у яких взяли участь понад 500 виконавців. До складу  конкурсної комісії входили знані митці – оперний режисер н.а. СРСР Д.М. Смолич, оперні співаки: народні артисти З.П. Христич, Г.О. Туфтіна, В.І. Тимохін та ін.

До творчого колективу увійшли і недавні випускники консерваторій та хореографічних училищ країни, і досвідчені майстри – з.а. України Євгенія Костильова та Анатолій Кучерук, з.а. Бурятії Станіслав Павленко, лауреати Республіканських конкурсів Олександр Барабаш та Юрій Круглов, талановиті виконавці Сергій Бондур, Алла Годулян, Людмила Грінченко, Віталій Жмуденко, Марина Краснова, Володимир Кузьменко, Олександр Льовушкін, Фемі Мустафаєв, Валентина Стрілець, Таїсія Юрченко та ін.

Генеральні репетиції перших вистав пройшли у 1984 р. на сцені Палацу піонерів Залізничного району м. Києва.

На початку лютого 1985 р. відбулося офіційне відкриття першого в Україні, другого в  тодішньому  СРСР і другого в світі  Державного дитячого музичного театру.

Театр дебютував трьома виставами. На сцені Оперної студії Київської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського були показані: 1 лютого – дитяча фантастична опера М.Лисенка «Зима і Весна» (диригент-постановник – н.а. України Є.Дущенко, режисер-постановник –  н.а. СРСР Д.Гнатюк,  художник-постановник –  нар. художник України Д.Нарбут) та 3 лютого – опера-казка «Чарівна музика» М.Мінкова (диригент-постановник – Є.Дущенко, режисер-постановник – С.Шутько, художники-постановники – Д.Черкаський та Р.Сахалтуєв). 2 лютого на сцені Палацу «Україна» було показано балет «Хлопчиш-Кибальчиш» М.Сільванського (диригент-постановник – Є.Дущенко, диригент – А.Бойченко, балетмейстер-постановник – з.а. України  В.Федотов, художник-постановник – В.Севрюкова).

Ці вистави одразу ж визначили  творчі орієнтири нового театру на вітчизняну класику, твори сучасних композиторів, написані для дитячої аудиторії різного віку, а також на першопрочитання.

На відкритті театру була делегація з Москви на чолі з Наталею Іллівною Сац – видатним режисером,  засновником і керівником першого в світі Московського дитячого музичного театру. Вона благословила появу Дитячого музичного у Києві і, аналізуючи прем’єрні вистави у пресі, висловила впевненість, що у театру велике майбутнє.

До кінця 1985 р. репертуар  поповнюють ще 5 вистав, серед яких першопрочитання балету «Комедіанти» Д.Кабалевського (у хореографії ленінградця Олега Ігнатьєва), а також «Зайчик-листоноша» І.Якушенка (у постановці С.Шутька) – вистава, яка не сходить з афіші театру і дотепер.

муніципальний театр опери та балету для дітей

У 1985 р. до театру прийшов видатний український митець Микола Іванович Мерзлікін (1936-2006), який до кінця життя був незмінним головним режисером театру. Його дебютом стало першопрочитання опери О.Костіна “Золоторогий олень”, а  у наступному сезоні режисер ставить “Казку про царя Салтана” М.Римського-Корсакова, яка і нині є однією з кращих вистав театру.  Одночасно з Мерзлікіним в театрі починає працювати обдарована випускниця Київського художнього інституту  Людмила Нагорна, для якої “Золоторогий олень” був першою самостійною роботою. Від 1992 р. Людмила Нагорна – головний художник театру.

За два сезони театр здійснює постановку 13 вистав, а у 1988 р. має в репертуарі 10 опер і 10 балетів.

Новим імпульсом у творчій діяльності колективу став прихід у 1995 р. на посаду головного диригента учня прославленого С.Турчака, молодого маестро, Олексія Баклана. Помітно зросла музична культура вистав, до репертуару увійшли масштабні симфонічні та вокально-симфонічні твори світової музичної класики, з якими оркестр театру стали охоче запрошувати за кордон для виступів у найпрестижніших концертних залах світу.

Окрім показу вистав театр проводив велику просвітницьку роботу, роботу з естетичного виховання підростаючого покоління. Щороку проходили “Тиждень музики для дітей та юнацтва” та “День театру” у школах, відбувалися глядацькі конференції, проводилися соціологічні опитування, організовані педагогами театру.

Постійною була також і благодійницька, шефська робота серед дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних родин та найменш соціально захищених верств населення.

До 1998 року театр не мав власного приміщення, вистави відбувалися практично на всіх сценічних майданчиках міста. З 1998 року Київський державний музичний театр працює у приміщенні колишнього Центру мистецтв “Славутич”. Перший театральний сезон на власній сцені було розпочато у листопаді виставою «Пастка для Відьми».

Дитяча казкова опера «Пастка для Відьми» займає особливе місце в історії театру, адже створена вона була на замовлення театру і безпосередньо в театрі. Її творці: лібретист Галина Конькова, композитор Ігор Щербаков, диригент-постановник Михайло Мороз, режисер-постановник Микола Мерзлікін, хормейстер-постановник  Галина Горбатенко, художник-постановник Людмила Нагорна, постановник пластики Олександр Льовушкін. Композитор І.Щербаков та режисер-постановник М.Мерзлікін за цю виставу удостоєні Національної премії України ім. Т.Шевченка у номінації “за кращий твір для дітей та юнацтва” (1999).

20 червня 2002 року Київський державний музичний театр для дітей та юнацтва відзначив своє 20-річчя. За видатні заслуги у розвитку мистецтва та з нагоди ювілею йому було надано статус академічного.

Від 2005 року назва театру – Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва.

У різний час тут працювали і ставили вистави відомі майстри: диригенти – Є.Дущенко, І.Палкін, О.Баклан, С.Юргец (Словенія); режисери – М.Мерзлікін, Д.Гнатюк, Л.Моспан-Шульга, С.Шутько; балетмейстери – В.Федотов, В.Литвинов, О.Виноградов, Л.Лебедєв, Г.Ковтун, В.Ковтун, О.Ратманський, А.Рубіна; хормейстери – М.Кречко, Г.Горбатенко, А.Масленнікова; художники – Д.Нарбут, О.Бурлін, Н.Абдулаєва, М.Левитська, Л.Нагорна, роботи яких формували унікальне неповторне мистецьке обличчя колективу.

Серед визначних особистостей, внесок яких у розвиток театру є дуже вагомим, – видатний майстер української хореографії н.а. СРСР, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка Валерій Петрович Ковтун (1944-2005), який у 1998-2005 рр. був головним балетмейстером театру. За ці сім років він поставив дванадцять вистав, прем’єра кожної – ставала незабутньою подією. Створені Майстром вистави є окрасою репертуару театру і сьогодні. За час його керівництва надзвичайно зріс виконавський рівень балетного колективу, майстерність артистів, на чому неодноразово наголошували спеціалісти та рецензенти. Колектив став однією з кращих балетних труп країни і успішно виступав на багатьох сценах ближнього та далекого зарубіжжя.

З кожним роком зростав міжнародний авторитет театру. Творчий колектив з великим успіхом репрезентував хореографічне та музичне мистецтво України у  світi. За час своєї історії колектив виступив у більш ніж 30 країнах Європи, Азії, Африки, Північної та Південної Америки. Це були і гастролі, і представницькі музичні фестивалі, і участь у міжнародних проектах.

Сьогодні в репертуарі театру близько 50 вистав. Всього ж за роки існування колектив здійснив 138 постановок (це твори понад 70 композиторів) і понад 40 вистав театром поставлено вперше. Це опери, балети, мюзикли, музичні казки, симфонічні та вокально-симфонічні твори для глядачів найрізноманітнішого віку, які стали значним внеском у скарбницю національного музично-театрального мистецтва.

В останні роки театр приділяє особливу увагу так званим родинним виставам, які із задоволенням відвідують і батьки, і діти. Головними відвідувачами таких вистав є родини, де батьки небайдуже ставляться до виховання та культурного розвитку своїх дітей.

Для юних театралів із числа наших шанувальників у 2010 році розпочав роботу Родинний клуб глядачів «Мій Театр», до якого залучені діти віком від 5 до 12 років разом із батьками. Клуб має вже понад 50 постійних учасників. На зустрічах клубу, які проводяться раз на два місяці після перегляду вистав, його учасники дізнаються про те як народжуються оперні та балетні вистави, створюються декорації та костюми, зустрічаються з артистами, режисерами, балетмейстерами, хормейстерами, представниками інших театральних професій.

2011 рік поклав початок новому лекторійно-просвітницькому проекту «Музичні класики», метою якого у є знайомство дітей із дивовижним світом музичного театру. Перша програма запросила юних глядачів та їхніх батьків на «Симфонічну абетку» (класик перший). Нещодавно з величезним успіхом пройшла прем’єра другого класика – «Балетної абетки для дітей та їхніх батьків». Пізнавальні лекторійно-філармонійні програми циклу «Музичні класики» театр проводить у формі уроків, що відбуваються веселій, невимушеній, нестандартній обстановці.

З 2009 року до складу театру входить трупа «КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТ», створена відомим балетмейстером Раду Поклітару. На сцені театру відбулися прем’єри балетів «Двоє на гойдалці» на музику Й.С. Баха та Ч.Варгас, «In Pivo Veritas» на ірландську народну музику та музику доби Ренесансу, «Квартет-а-тет» на музику А.Мааса та дивертисменту “Con tutti instrumenti». До діючого репертуару театру включено і вистави „КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТУ» «Кармен.ТV» на музику Ж.Бізе, «Шекспірименти» на музику П.Чайковського, Г.Ф. Генделя та доби Ренесансу, «Сили долі», «Болеро» М.Равеля, «Дощ» на музику народів світу та Й.С. Баха, «Палата №6» на музику А.Пярта та «Underground» на музику П.Васкса.

Сьогодні в театрі працюють понад 380 осіб, з них понад 260 творчих працівників  (в оперній та балетній трупах, хорі, симфонічному оркестрі).

Далеко за межами України відомі імена талановитих співаків: заслужених артистів України Віталія Жмуденка, Наталі Пелих, Тамари Ходакової та Михайла Нагорного, лауреатів міжнародних конкурсів Олени Гребенюк, Ірини Зябченко, Любові Канюки, Вікторії Осадчук, Ольги Фомічової, Рузанни Чабанової, Анатолія Гурина, Геннадія Кабки, солістів театру Ірини Ладіної, Миколи Ільченка, Олександра Монастирського, Віктора Плетюха, а також наших блискучих танцівників – заслужених артистів України Костянтина Вінового та Акарі Кавасакі, лауреатів міжнародних конкурсів Тетяни Циганкової, Оксани Бондаренко, солістів балету Аліси Воронової, Міе Нагасава.

Широко знаний і хор театру, яким від 2001 р. керує талановитий музикант і надзвичайний ентузіаст, учениця М.Кречка та Л.Венедиктова Анжела Масленнікова. Хор давно має репутацію високопрофесійного, надзвичайно потужного і водночас мобільного  колективу, який однаково добре виступає і у виставах  та вокально-симфонічних творах репертуару театру, і в різноманітних фестивалях, концертах та мистецьких акціях. Його по праву називають одним із кращих хорових колективів країни. Творча співпраця поєднала наших артистів в концертах із видатними співаками сучасності Дмитром Хворостовським, Тарасом Штондою, Анною Нетребко та Ервіном Шроттом. На київській сцені хоровий колектив брав участь у масштабних постановках рок-опер «Ca ira» Р.Уотерса  та «Барселона» Ф.Меркьюрі (2006), а у 2007 р. виступав у Нідерландах із виконанням «Карміни Бурани» К.Орффа та «Реквієма» Дж.Верді. З 2010 р. хор театру є учасником міжнародного проекту постановки всесвітньовідомого мюзиклу «Notre Dame de Paris» Р.Коччіанте та Л.Пламандона (з оригінальним складом виконавців сольних партій), з яким наші артисти виступали в Україні (Київ, 2010, 2011), Росії (Москва, Санкт-Петербург, 2010), Франції (Париж, 2011), Лівані (Бейрут, 2012).

У 2008-2012 рр. художнім керівником театру був знаменитий маестро, народний артист України Олексій Баклан, з червня 2012 р. по жовтень 2013 р. – балетмейстер із світовим ім’ям Раду Поклітару.

Нині театр очолюють: директор –  Юрій Щур, художній керівник – Віталій Калітовський, головний диригент – лауреат міжнародного конкурсу Сергій Голубничий, головний режисер – Лариса Моспан-Шульга, головний балетмейстер – народна артистка України Тетяна Боровик, головний хормейстер – заслужений працівник культури України Анжела Масленнікова, головний художник – заслужений художник України Л.Нагорна. Працюють диригенти – народний артист України Олексій Баклан, Олексій Баженов, Євген Воронко, Назар Якобенчук,  режисери Дмитро Тодорюк та Віталій Пальчиков.

Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей і юнацтва є унікальним не лише в Україні, а й у загальному контексті європейської театральної культури. Аналізуючи багаторічну роботу колективу на сторінках «Дзеркала тижня» журналіст О.Москалець визначив діяльність театру як приклад, що ілюструє «наш прорив у сфери багато й різноманітно структурованого музичного життя європейського зразка». Адже творчість колективу вже три десятиліття направлена на створення оригінального, неповторного за жанровим розмаїттям репертуару, спрямованого на залучення до музично-театрального мистецтва найширшої аудиторії – від маленької дитини до школярів, юнацтва і дорослих глядачів. Найбільше досягнення театру в тому, що за ці роки його вистави увійшли в життя декількох поколінь вдячних глядачів, які стали справжніми шанувальниками  високого мистецтва, і сьогодні приходять до театру  вже із  своїми дітьми.

Свідченням високої мистецької зрілості колективу є премії та численні відзнаки міжнародних, всесоюзних та всеукраїнських оглядів-конкурсів. Театральною премією «Київська пектораль» у номінації “за кращу виставу для дітей» відмічені одноактний балет «Візок тата Жюньє» на музику Р.Штрауса (балетмейстер О.Ратманський, 1997) та мюзикл «Як козаки змія приборкували» І.Поклада (режисер Л.Моспан-Шульга, 2001), які також є першопрочитаннями нашого театру, опера «Кощій безсмертний» (режисер М.Мерзлікін, 2002) та балети «Мауглі» О.Градського (балетмейстер В.Литвинов, 2003) і «Білосніжка та семеро гномів» Б.Павловського (хореографія Г.Майорова, постановка В.Литвинова, 2006). Лауреатом І Міжнародного театрального фестивалю «Подія» стала вистава «Дитя і чари» – опера-балет на музику М.Равеля (режисер Л.Моспан-Шульга, 2008).

За останні роки театр двічі нагороджено театральною премією «Київська пектораль» у номінації «краща музична вистава» за постановку опер Ф.Пуленка «Перси Тіресія» (2010 р.) та «Травіата» Дж.Верді (2011 р.).