Україна у найближчий час збирається знищити всі російські військові об’єкти в Криму за допомогою ATACMS, хоча це, звичайно, не є легким завданням. Проте останні ураження засобів ППО та аеродрому у Джанкої, а також та рішучість партнерів, у першу чергу США, що передали та збираються надати ще більше далекобійних ракет, говорить скоріше про позитивний кінцевий результат.
Реакція партнерів
Міністр оборони США Ллойд Остін пояснив, що ракети ATACMS по-справжньому нададуть українцям можливість здійснювати далекобійні вогневі кампанії проти російської армії.
При цьому він зазначив, що застосування їх у сукупності з такими ракетами, як Storm Shadow, та різними засобами, які надходять від інших країн, по-справжньому нададуть ЗСУ можливість здійснювати далекобійні вогневі кампанії:
“Я думаю, що це те, що є найбільш важливим”.
А посол Литви в Швеції, колишній міністр закордонних справ Лінас Лінкявічус написав в соцмережі Х:
«Якщо хтось не мав нагоди сфотографувати Керченський міст, ще є час».
Він же додав до допису фотоколаж кримського мосту, а також запуску ракети ATACMS.
If someone hasn’t had a chance to take a photo at the Kerch bridge, it’s still time. pic.twitter.com/SH9SxejoTk
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) April 27, 2024
А ось міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський висловив сподівання, що рішення США про передачу Україні далекобійних ракет ATACMS спонукає канцлера Німеччини Олафа Шольца змінити свою позицію щодо надання Україні крилатих ракет Taurus.
В інтерв’ю німецьким ЗМІ, опублікованому Welt, Сікорський заявив:
“Я сподіваюся, що події останніх кількох днів підбадьорять канцлера”.
Міністр назвав постачання американських ATACMS з радіусом дії 300 кілометрів “відповіддю на різку російську ескалацію” і висловив сподівання, що Шольц визнає це.
Сікорський вже давно закликає Німеччину надати Україні більш потужну зброю, щоб допомогти їй протистояти російському вторгненню.
Taurus, з дальністю дії до 500 кілометрів, може вражати цілі на значно більшій відстані, ніж ATACMS. Це дозволить Україні завдавати ударів по російських об’єктах на глибшій території Росії, що може мати значний вплив на хід війни.
Однак Шольц досі вагається з наданням Taurus Україні, побоюючись, що це може призвести до ескалації конфлікту.
Що дають ATACMS
Ми наразі ведемо мову про далекобійні ракети ATACMS, які можуть вражати цілі на відстані до 300 кілометрів. Кількість ракет, які отримає Україна, буде мати значний вплив на їхню здатність знищити всі російські військові об’єкти в Криму.
Наскільки відомо, мова йже як мінімум про сто ракет для початку. Оскільки російське ППО збивати їх не може, то таким чином можна сподіватися на ураження щонайменше 100 об’єктів. Хоча, звичайно, на великі об’єкти ЗСУ будуть запускати по декілька ракет.
Звичайно, російські військові об’єкти в Криму розташовані в різних місцях і мають різні рівні захисту. Деякі об’єкти можуть бути добре укріплені та захищені системами протиповітряної оборони, що ускладнить їх знищення. Інші об’єкти можуть бути більш вразливими. Проте, знову ж, російська армія не має протидії цим ракетам.
Так що далекобійні ATACMS, безсумнівно, надають Україні значну нову здатність вражати російські цілі на великій відстані. І це потенційно може змусити Росію змінити свою військову стратегію в Криму і потенційно призвести до переговорів про врегулювання конфлікту.
“Я не думаю, що ми будемо витрачати ATACMS на Керченський міст Це не зовсім та зброя, яка для нього підходить. Справа в тому, що нам не треба наробити в ньому дірочок, зробити з нього друшляк. Нам треба його саме обвалити, причому обвалити кілька секцій, в першу чергу залізничної частини”, – каже Євген Дикий, ветеран російсько-української війни.
На його думку, Україна продемонструвала ієрархію цілей для ATACMS.
По-перше – це винесення ворожої ППО, а по-друге – знищення аеродромів.
“Я думаю, що росіяни вже змушені із всієї 300-кілометрової зони від лінії фронту відводити все, що літає, перебазовувати на більш дальні аеродроми, – зазначає Дикий. – А далі після ППО та аеродромів, звісно ж, – склади боєкомплектів… і звісно ж командні пункти”.
Це чотири категорії об’єктів, по яких будуть працювати ATACMS.
Кінець російської окупації Криму
ЗСУ вже почали виконувати завдання з повернення Криму, яке буде виконане доволі швидко. Для цього на території укранського Криму будуть знищені усі ППО, усі скупчення живої сили та техніки, військові бази та енергетичні об’єкти. Так вважає Дмитро Гордон, відомий український журналіст та медіа експерт.
“У потрібний час, як це запланує наше військове та політичне керівництво, буде підірваний… Кримський міст, який незаконно збудований. Підірвуть його комплексно та гарно”.
На його думку, це відео розлетиться у всіх телеканалах світу та у соціальних мережах. Це буде яскраво. І після цього настане кінець російській окупації Криму.
“Зараз великі затори при в’їзді на Кримський міст. Дурні росіяни їдуть у Крим, для того щоб відсвяткувати там Великдень. Я вкотре кажу – їдьте з Криму, рятуйтеся!” – додає Гордон.