Максим Кріппа, раніше маловідомий бізнесмен, привернув увагу придбанням двох знакових об’єктів у центрі Києва – хмарочоса “Парус” та готелю “Україна” на Майдані Незалежності. У інтерв’ю Forbes він розповів, що головним критерієм для інвестицій стала унікальність і символічна цінність цих об’єктів, повідомляє Комерсант український.
Під час повномасштабної війни з рф Кріппа став власником кількох знакових активів. У Вадима Столара придбав столичний бізнес-центр «Парус». У держави – готель «Україна», розташований між Майданом Незалежності та Офісом президента.
Кріппа пояснює свій вибір орієнтацією на унікальні об’єкти.
“Я цікавлюся тільки знаковими місцями, лендмарками, чимось унікальним, альтернативу яким неможливо знайти, зважаючи на розташування”, – сказав він.
Бізнесмен наголошує, що його вкладення — це не спосіб “запаркувати” гривню через воєнні обмеження, які ускладнюють виведення капіталу за кордон. За його словами, навпаки, ці інвестиції стали можливими завдяки валютним коштам, які він завів в Україну.
Парус: вигідна угода
Одним із ключових активів, придбаних бізнесменом, став хмарочос “Парус” у центрі Києва. Кріппа зізнається, що угода була вигідною, оскільки він не сплатив повну суму одразу, а також взяв на себе кредит у розмірі 600 млн грн, залишений попереднім власником. Це робить оцінку угоди у $80–100 млн, яку раніше публікували ЗМІ, завищеною.
“Це просто комерційно вигідна угода, повз яку я не міг пройти”, – сказав він,.
За його словами, попри війну, “Парус” залишається прибутковим.
Приватизація готелю “Україна”: унікальний шанс
Придбання готелю “Україна” Кріппа охарактеризував як можливість, що трапляється лише раз у житті.
“Готель “Україна” – як Мона Ліза. Вона така єдина. Після війни я б хотів, щоб там був класний люксовий готель. Можливо, Four Seasons Україна. Коли настане мир, такі активи будуть коштувати у два-три рази більше від оцінки сьогодення, а після реновації – ще більше”, – пояснив він.
Що відомо про Максиму Кріппу
Максим Кріппа — бізнесмен із Броварів, який нині мешкає в Об’єднаних Арабських Еміратах. Його ім’я почало активно з’являтися в медіа після того, як він почав скуповувати дорогі об’єкти нерухомості в Києві та Київській області.
Судячи з профілю LinkedIn, Кріппа у дев’яностих закінчив Міжнародний християнський університет у Києві за спеціальністю бізнес-адміністрування. Потім він здобув ступінь магістра по цьому ж напрямку в Європейському університеті, а згодом вивчився на магістра права в КНУ імені Тараса Шевченка.
У 2006-му Кріппа відкрив у Броварах товариство з обмеженою відповідальністю «Монако Клуб», яке займалося азартними іграми. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, у списку засновників цієї компанії він був до 2015 року.
У 2009 році Кріппа став власником «Броварського оптового ринку». Він і сьогодні лишається кінцевим бенефіціаром ринку з часткою статутного капіталу у 99,8%.
У 2015 році Кріппа балотувався до Київської міської ради від “Самопомочі”. Крім цього, Кріппа тричі був помічником народних депутатів на громадських засадах – Івана Бокого від Соціалістичної партії у 2006-2007 роках, Валерія Бабенка від БЮТ у 2007-2012 роках та Руслана Лук’янчука від БЮТ у 2007-2012 роках.
У липні 2022 року Кріппа став відомим завдяки придбанню кіберспортивного клубу, чемпіона світу, NAVI. Видання Forbes повідомляло, що угода про передачу прав на NAVI відбулася ще 2018 року. Пізніше стало відомо, що Кріппа придбав компанію-розробника гри S.T.A.L.K.E.R. – GSC Game World.
Іншим esport-активом Кріппи є компанія кіберспортивних трансляцій Maincast. Вона з’явилася у 2018 році.
У 2023 році в держреєстрах змінили дані про структуру власності GSC Game World – компанія, яка розробила S.T.A.L.K.E.R. Тоді з’ясувалось, що її також придбав Макс Кріппа.