Нещодавно відбулася закрита презентація культурно соціального проекту «Тримай мою руку». Проєкт створено щоб підтримати людей, які втратили кінцівки, людей з інвалідністю та сприяти відкритості суспільства. В рамках проєкту також планується видати друком дитячу книгу, провести освітні заходи в школах та інклюзивні квести для мешканців міста.
27 листопада на пейзажну алею повернулась оновлена скульптура “Маленького Принца” Костянтина Скритуцького, вперше встановлена ще у 2010 році. Однак тепер у хлопчика є особливість – протез правої руки.
Навесні цього року скульптуру забрали на реставрацію. Раніше Маленького Принцу неодноразово ломали руку, та вкрали Лисеня що був поруч. Скульптуру забрали на відновлення в березні 2024 року, не уточнюючи, яких саме перетворень зазнає Маленький Принц.
Костянтин Скритуцький додав до твору один важливий елемент, а саме – протез на місці пошкодженої вандалами правої руки.
“Мені здається, що саме така скульптура точно не повинна нікого лишити байдужим, що це звернення до людяності в кожному з нас, до тонких почуттів, до уваги в навколишньому світі. Це про сенси, які несе Маленький Принц — бачити серцем”.
Костянтин Скритуцький зауважує, що Принц з Пейзажки чимось нагадує українців: його ламають, а він стає міцнішим і в прямому, і в переносному сенсі.
Ідея замінити руку Принца на протез спала на думку нинішній арт-менеджерці проекту Марії Комар:
“Ідея прийшла, коли минулого року я ввечері вирушила пройтися містом, щось мене потягнуло на Пейзажну алею, і я побачила Маленького Принца, який стояв у темряві без руки.. І я вирішила навмання написати скульпторові свою ідею, і через декілька днів отримала позитивну відповідь.
Партнер проекту благодійний фонд “PHYsical level” який виробляє адаптивний одяг для поранених воїнів, створив також одяг для презентації оновленого Маленького Принца
Засновник фонду Ростислав Сатана
«Одним з важливих аспектів у реабілітації військових, є адаптивний одяг, власне постачанням якого і займається фонд “PHYsical level”. Тож я із задоволенням долучився до цього проекту, адже він підіймає тему не тільки військових які втратили кінцівки а також цивільних та дітей.
Зазвичай про дітей більшість людей чують один раз в новинах. І мало хто знає який шлях їм доводиться проходити кожен день! Реабілітація складний і довгий процес, як на фізичному так і на ємоційному рівні і наше суспільство має допомагати людям на цьому шляху.
Тому Маленький Принц з протезованою рукою це крок до більш інклюзивного середовища, це підтримка людей які щодня стикаються з викликами, це нагадування нам всім про реальність сьогодення.»
Засновник ГО “Доступно UA” Дмитро Щебетюк прокоментував зміни в скульптурі:
“Дуже крута ідея, яка справді виходить за рамки звичайного уявлення. Маленький принц із протезом руки — це не просто сучасний задум, це потужний меседж, що відповідає реаліям нашого часу. Особливо це актуально зараз, коли в Україні триває війна, і кількість людей із інвалідністю, зокрема військових із ампутаціями, постійно зростає.
Така скульптура на Пейзажній алеї — це символічний крок до руйнування стереотипів. Це демонстрація того, що людина з протезом, чи з іншими порушеннями здоровʼя/травмами/пораненнями, не є чимось “іншим” або “інакшим”. Маленький принц із протезом руки спонукає задуматися: чому ми звикли уявляти його лише “ідеальним”? А може, якось інакше? Можливо, він міг би бути саме таким — з протезом руки чи ноги, але при цьому залишатися тим самим героєм, який своїми діями змінює світ довкола”.
“Ідея Маленького принца з протезом також піднімає важливу тему: інвалідність не визначає сприйняття людиною світу. Ми всі сприймаємо світ по-своєму, і люди з інвалідністю — не виняток. Їхній погляд на життя формується особистістю, досвідом, але аж ніяк не тим, чи їхня рука із плоті і крові”, – підсумовує Дмитро Щебетюк.
Відновлення скульптури Маленькому Принцу – це не окрема подія, а початок тривалого проекту, спрямованого на розбудову інклюзивного та безбарʼєрного суспільства.