Новинка обурила столичних покупців

Читайте також

Відключення світла 6 грудня

Для побутових споживачів заходи обмеження діятимуть від 06:00 до 22:00.

«Війна. Різдво. Перемога України» відкрилася у блекаут

У Центральній районній бібліотеці імені Івана Франка триває 18 персональна виставка картин юного, але вже відомого художника-абстракціоніста Данила Ноздрі.

Сотні пінгвінів захопили ТРЦ Гулівер

Антарктида захоплює столичний ТРЦ Gulliver!

У Солом’янському районі Києва вибухнула бомба

Саморобна бомба вибухнула у дворі багатоповерхівки у Солом’янському районі Києва.

Які продукти в Україні найбільше здорожчали за час війни

За останні три роки ціни на продукти та послуги в Україні зросли на 44,2%, що значно вплинуло на купівельну спроможність громадян.

Поділитися

В одній з великих торговельних мереж запропонували покупцям дарувати чайові співробітникам, як у ресторані, якщо їхнє обслуговування подобається. Новація викликала жорстоку критику клієнтів, які вже побоюються, що подібну практику поширять і в інших мережах.

Першохідцем у створенні системи компліментів від покупців стала мережа «Сільпо». У маркетах встановили рекламні плакати, де запрошують відвідувачів преміювати на свій розсуд співробітників. Кажуть, вже у перші дні дії пропозиції клієнти активно преміювали продавців. Є чайові, які становлять аж 1000 грн від однієї людини.

Компліменти за обслуговування у вигляді чайових – не нове. І в різних країнах світу є своя культура такої вдячності. Наприклад, у США чайові у кав’ярнях складають більшу частину доходів офіціантів. А в країнах Європи це більше жест гарного тону.

Звичайно, дарувати чайові в супермаркетах – це нове. Однак, зважаючи, що в мережах працює багато співробітників, якість сервісу яких оцінюють клієнти – від кулінарії та кур’єрів до служби охорони та касирів, то відзначати є кого.

Жителі столиці, які побачили оголошення про чайові в магазинах «Сільпо», переважно негативно ставляться до такої новації. Та підозрюють, що з часом таким чином магазини можуть почати економити на зарплатах працівників за рахунок споживачів. Та наводять приклад, що черговий на кулінарії отримує за 60 годин роботи 3-4 тисячі грн, що дуже мало для такої роботи та навантаження.

Хоча є й такі клієнти, які готові давати чайові самі та заохочують робити так іншим. Мовляв, справа добровільна, однак гарного співробітника заохотить йти на роботу та усміхатися ширше.