В уряді пропонують переглянути мінімальні роздрібні ціни на алкоголь, оскільки чинні тарифи, встановлені ще у 2018-2021 роках і, більше не відповідають реальним витратам виробників.
Зокрема, планується підвищення цін на виноробну продукцію (крім ігристих та газованих винних напоїв) – на 40-85%, а на ігристі та газовані винні напої – на 12%.
Звісно, що й держава, та й сам виноробний та алкогольний бізнес активно лобіюють необхідність перегляду мінімальних цін на алкогольні напої. В уряді вважають, що це допоможе боротися з нелегальним ринком та збільшити податкові надходження. Профільні асоціації, такі як наприклад «Укрсадвинпром», також підтримують перегляд цін, вказуючи на зростання виробничих витрат через інфляцію та подорожчання сировини, енергії та палива. Вони регулярно направляють пропозиції до Мінекономіки з обґрунтуваннями щодо необхідності перегляду мінімальних цін на алкогольні напої, вказуючи на потребу врахування інфляційного впливу та зростання виробничих витрат.
Візьмемо до прикладу пляшку вина, мінімальна роздрібна ціна для якої Постановою Кабміну встановлена у 42 грн ще 05.09.2018 року і з того часу не переглядалась. Це саме стосується й іншої виноробної продукції, наприклад для коньяку (бренді) витриманого 3 роки – мінімальна ціна зафіксована на рівні 128.32, яка не змінювалась ще довше. Але за цей період ціна на пляшку та виноматеріали збільшилась. Крім того, суттєво зросли ціни на газ, пальне та інші супутні затрати — куб газу з 1,3 грн до 7,96 грн, литр дизельного палива з 28 грн більше ніж 53 грн, а електроенергія для населення – з 1,68 грн до 4,32 грн за кВт/год.
Крім того, є і тривожна тенденцію зменшення площ виноградників. Якщо 30 років тому в Україні було 175,5 тисяч гектарів виноградників, то зараз ця площа скоротилася до близько 40 тисяч гектарів. Зокрема, в Одеській області у 2023 році площа виноградників зменшилася на 2800 гектарів порівняно з 2022 роком.
Перегляд мінімальних роздрібних і оптових цін на виноробну продукцію дозволить підтримати виноградарів, забезпечивши їм можливість продавати свій виноград за вигіднішими цінами. Це зупинить масове викорчовування виноградників і створить умови для нових інвестицій у галузь.
В той же час населення країни, не будемо приховувати, до перегляду цін ставиться негативно. Ба більше, іноді їх в цьому підтримують і деякі виробники, яким вигідно використовувати неякісну сировину. Вони підживлюють думки людей, що таке рішення направлене проти людей і штовхає на купівлю нелегальної продукції. Насправді ж такий крок направлено на боротьбу з нелегальним ринком та фальсифікатом.
Як наголосив Володимир Печко, керівник громадської спілки «УКРСАДВИНПРОМ», яка об’єднує 85% виноробної галузі, «якщо буде проведена індексація мінімальних цін з урахуванням інфляції з моменту їх попереднього перегляду, додаткові надходження до бюджету можуть скласти близько півтора млрд гривень — тому сьогодні ми маємо усі підстави для перегляду МРЦ».
Члени аграрного та податкового комітетів Верховної Ради також підтримують цю ініціативу, наголошуючи на необхідності приведення цін до економічно обґрунтованих рівнів, що забезпечить стабільні надходження до бюджету та захистить легальний ринок від недобросовісних виробників. Під час слухань щодо питань законодавчого регулювання виноробства голова аграрного комітету Олександр Гайду зазначив, що відповідальний бізнес потребує збільшення МРЦ, а в Мінекономіки вже є всі розрахунки для цього.
Як підкреслюють експерти галузі, перегляд мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої є необхідним кроком для забезпечення стабільного функціонування виноробної галузі та збільшення податкових надходжень до бюджету. Крім того, використані за базу розрахунків звітні дані враховують інфляційний вплив на виробництво і реалізацію цієї продукції з періоду останнього перегляду цін. Тому — чим довше не відбудеться перегляду, тим вищим буде зростання цін.