Якщо на початку року між появою оголошення до підписання договору оренди у середньому минало 11 днів, то зараз цей проміжок часу скоротився до п’яти днів.
За минулий рік, якщо рахувати з вересня 2023-го, Київ ставить абсолютний рекорд швидкості закриття орендних пропозицій. Навіть попри те, що цього літа вартість оренди однокімнатних квартир, що мають незмінний попит, досягла психологічно критичної позначки в 15 тис. грн. На початку цієї осені в орендарів є не більше, ніж п’ять днів на пошуки – і неважливо, шукають вони одно- чи двокімнатну квартиру.
Згідно з інформацією аналітиків компанії ЛУН, рік тому столичні квартири здавалися за 7 днів, наприкінці осені та взимку цей період збільшився та досяг абсолютного максимуму в 11 днів у січні, коли життя традиційно стає на паузу. А з того часу невпинно знижувався, поки не досяг нинішніх п’яти днів. Тобто споконвічний вересневий попит нікуди не дівся, навіть попри війну – новий навчальний рік гарантує Києву нових жителів у вигляді студентів, які поступово переходять на формат навчання офлайн. А з іншого боку, через війну до столиці їдуть вимушені переселенці – і це теж збільшує попит на житло. Проте, на думку аналітиків, у мирні часи ціни б мали різко злетіти, а зараз підвищуються дуже повільно.
До речі, про ціни: за даними компанії ЛУН, середня вартість 1-кімнатної квартири в Києві наразі становить 15 тис. грн, які просять орендодавці. Проте цілком реально орендувати за 13 тис. грн. Що стосується 2-кімнатних, в оголошеннях це майже 20 тис. грн на місяць, “в житті” – 17 тис. грн.
Щодо швидкості здачі в масштабах країни, Київ випереджає Одесу та Львів, де також традиційно високий попит на орендоване житло. Проте змагатися зі столицю – марна справа. В Одесі у потенційних орендарів є на роздуми та біганину 9 днів, а у Львові – аж 15. Проте Львів попереду Києва щодо цін: реальна вартість оренди “однушки” тут 14 тис. грн, двокімнатної квартири – 18 тис. грн.