Століття українських євреїв

Читайте також

У Києві власниця квартири заходила без дозволу, била домашню тварину та їла їжу орендарів

У Святошинському районі Києва орендарі виявили, що власниця квартири потайки заходила до помешкання, коли нікого не було вдома.

За рік борщ здорожчав на 27%

Вартість борщу (3 л) становить 196 гривень.

Пенсія у чверть мільйона. І це не у Ківалова

У Одеській області проживає пенсіонер-прокурор, який отримує рекордно високу пенсію від Пенсійного фонду.

Тисячі бджіл оселилися в будинку ЖК Сирецькі Сади у Києві

У київському житловому комплексі «Сирецькі Сади» тисячі бджіл несподівано атакували один із будинків, створивши справжню колонію.

Вночі дрони атакували Київ

Російські війська в ніч проти понеділка, 16 червня, атакували Київ дронами-камікадзе.

Поділитися

Напередодні Дня вшанування пам’яті жертв Голокосту в Києві відкрилася виставка про українську історію єврейського народу ХХ століття.

У неділю, 26 січня, у Бабиному Яру в Києві відкрилася виставка “Століття українських євреїв: фотографії та історії 1920-2024 років”. Організатором виступив інститут з вивчення єврейської історії ХХ століття Centropa. Відкриття виставки відбулося з нагоди відзначення 27 січня Дня вшанування пам’яті жертв Голокосту.

Німеччина допомагає зберігати пам’ять

Перша версія виставки про життя євреїв в Україні була експонована 2016 року за підтримки посольства Німеччини в Україні. Її автор, директор інституту з вивчення єврейської історії ХХ століття Centropa Едвард Серрота нині розповів, що тоді ця виставка експонувалася в 35 українських школах і бібліотеках і, за його словами, викликала велику зацікавленість серед освітян. Нинішня експозиція є пересувною, її планується демонструвати багато років по  всій території України.

Едвард Серотта
Едвард Серотта Фото: Oleksandr Savytskyj/DW

Серед героїв виставки – Максим Жаколок, воїн полку “Азов” і захисник Маріуполя, який потрапив у полон і пізніше був звільнений за процедурою обміну полоненими з Росією. Також журналіст Максим Левін, який загинув під час виконання своїх обов’язків фоторепортера під час російської навали на Київщину 2022 року. Мати фотожурналіста прийшла на виставку, щоби вшанувати пам’ять свого сина.

Історія застерігає від повторення трагедій

Едвард Серрота сказав, що ідею виставки “Століття українських євреїв: фотографії та історії 1920-2024 років” йому подав директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. Свій виступ на відкритті експозиції він почав зі слів подяки Збройним силам України, завдяки яким “на 11-й рік російської агресії могла відбутися ця виставка”. “Ця експозиція не тільки про минуле, а й про сьогодення”, – наголосив Подольський.

Трагічні історії таких юдеїв, як Максим Левін та інших євреїв, для яких Україна стала батьківщиною, мають надихати вистояти і перемогти. Такі виставки, як “Століття українських євреїв: фотографії та історії 1920-2024 років”,надають силу зрозуміти, що євреї в Україні мають власні коріння і власні витоки. А такі меморіали про нацистські та комуністичні злочини, як Биківня, Бабин Яр і меморіал жертвам Голодомору дозволяють розуміти, звідки витоки російської агресії проти України, звідки ненависть до національної ідентичності та до української державності, зазначив Подольський.

Анатолій Подольський
Анатолій Подольський Фото: Oleksandr Savytskyj/DW

Директор Українського центру вивчення історії Голокосту привітав повернення в суспільний обіг трагічних історичних дат. Він заявив, що відродження історичної пам’яті єврейського та українського народів дозволить переосмислити уроки історії, щоби вони більше ніколи не повторилися. “І ми точно вже ніколи не повернемось у той концентраційний табір під назвою “Російська Федерація”, яка раніше називалася “Радянський Союз” чи “Російська імперія”, – підсумував Анатолій Подольський.