Українці мають сплачувати податки на карткові перекази

Читайте також

Метро на Троєщину відкладають

Голова Деснянської райдержадміністрації в місті Києві Максим Бахматов заявив, що наразі будівництво метро на Троєщину не входить до числа пріоритетів через високу вартість проєкту та війну.

ARKHA представили відеороботу “Mamoritai”

Український рок-гурт ARKHA презентував нову пісню “Mamoritai”, супроводжену атмосферним відео, яке поглиблює сенси композиції.

На Global Wellness Day навчатимуть тілесного та психічного самовідновлення

У тривожні часи всім нам потрібне глибоке відновлення тіла й душі.

КиївПрайд анонсував Марш Рівності у столиці

Українська громадська організація КиївПрайд анонсувала Марш Рівності, який пройде у суботу 14 червня, у Києві.

За $12 000 до ЄС

Поліцейські викрили канал незаконного переправлення чоловіків з України до країн Європейського Союзу.

Поділитися

Людині не треба платити податки, якщо кошти їй дали в борг, і вона поверне стільки, скільки й отримала. Але якщо хтось просто надсилає людині гроші, то теоретично одержувач має задекларувати дохід.

Українці часто використовують карткові перекази для подарунків. Однак за законом подібні банківські операції мають фіксуватися – громадяни зобов’язані сплачувати податки, щоб уникнути покарання.

Про це повідомив керівник практики податкового права, партнер MORIS Василь Андрусяк. Зазначено, що сума грошового переказу у 2000 грн на рік не підлягає оподаткуванню. Це 25% від розміру мінімальної заробітної плати станом на 2025-й.

“В ідеалі оподатковувати повинні всі перекази на картку, які перевищують суму 2000 грн, але з поправкою на те, чи є це доходом людини чи ні. Тобто людині не потрібно платити податки, якщо кошти їй дали в борг, і вона поверне стільки, скільки й отримала. Але, якщо не близький родич просто надсилає людині гроші, то теоретично одержувач має задекларувати дохід”, – зазначив експерт в інтерв’ю УНІАН.

За словами фахівця, фізичні особи також мають сплатити усі банківські комісії за переказами, їхні розміри значно відрізняються залежно від установи.

Андрусяк пояснив, що подарунки між членами сім’ї 1-2 ступенів споріднення оподаткуванню не підлягають, навіть якщо це значні суми. Якщо переказ здійснює чужа людина і це буде сума у 100 000 грн, потрібно сплатити податки за дохід.

Якщо ж вам не родич як подарунок захоче скинути на карту, наприклад, 100 тисяч гривень, то ви будете зобов’язані сплатити податки, оскільки отримали дохід. І в Україні діють високі ставки: 18% ПДФО та 5% військового збору. Таким чином, йдеться про 23%, які потрібно віддати державі.

Для подарунків не від близьких родичів діє ставка ПДФО зменшена – 5%, однак за відсутності нотаріально посвідченого та підписаного договору дарування податкові органи можуть трактувати ці кошти як “інший дохід”, що оподатковується за ставкою 18% ПДФО. Наголошено, що податки за карткові перекази можна сплатити онлайн через електронний кабінет платника податків на сайті ДПС.

Як працює фінансовий моніторинг в Україні

Згідно із законодавством, будь-які неофіційні кошти є злочинними, тому банки мають знати про їхнє походження. Потрібно надати відповідні підтвердження. З 2020 року перевіряють фінансові операції на суму понад 400 000 грн, які мають один із критеріїв:

  • здійснюються з готівкою;
  • є транскордонними;
  • пов’язані з Росією, Іраном, КНДР;
  • здійснені політично значущими особами.

Якщо йдеться про велику суму, то банк має розірвати ділові відносини з клієнтом-порушником – перестати його обслуговувати та надати звіт-повідомлення про інцидент до Державної служби фінансового моніторингу. Воно має звертатися до контролюючих та правоохоронних органів, зокрема до СБУ, Податкової служби, БЕБ, ДБР, щоб втрутилися в ситуацію. У банків є право цікавитися усіма деталями операцій, які здаються йому підозрілими.