Як Київ бореться зі спекою

Читайте також

Звідки та куди можна дістатися Подільським мостом

Водії легкових автомобілів та пасажири громадського транспорту уже курсують з лівого берега на правий і назад новим маршрутом.

На Київщині підлітки підірвали вибухівку біля райвідділу поліції

Влаштували теракт на замовлення РФ: затримали двох підлітків, які підірвали вибухівку біля райвідділу поліції на Київщині. Одному з затриманих – 14 років. Його завербували через Телеграм-канали з пошуку швидких заробітків. Саморобну вибухівку хлопці замаскували під термос, який підірвали дистанційно, завдяки спеціальній програмі, яку отримали від окупантів. Обіцяної оплати не дочекались, натомість можуть сісти в тюрму на 12 років за злочин, який кваліфікують, як особливо тяжкий.

У Києві зробили інсталяцію I’m fine з поламаного обладнання

На Контрактовій площі у Києві відкрили інсталяцію I'm Fine з понівеченого війною обладнання мобільного зв'язку. Інсталяцію можна побачити біля колеса огляду.

Ціни на помідори є найвищими за 7 років

Минулого тижня в Україні зросли ціни на тепличні томати, через подорожчання продукції вітчизняних тепличних комбінатів наприкінці сезону.

В Україні почали продавати “космічні” ялинки до Різдва та Нового року

Дешевше купити пальму: в Україні почали продавати ялинки до Різдва та Нового року - ціни просто космічні

Поділитися

Глобальне потепління призводить до різкого зростання температури повітря у багатьох регіонах світу. Спека не лише створює незручності, але й загрожує здоров’ю та життю мільйонів людей. Міста адаптуються до цього по-різному. Сайт “ТиКиїв” розповідає, як зі спекою справляється наша столиця.

Рамки-розпилювачі та фонтани

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), екстремальна спека може викликати тепловий удар і гіпертермію та навіть призвести до смерті.

Екстремально висока температура також загострює хронічні захворювання та впливає на поширення хвороб, якість повітря і критично важливу інфраструктуру.

Особливо вразливі до високих температур люди поважного віку, немовлята та діти, вагітні жінки, ті, що працюють на відкритому повітрі та займаються фізичною працею, спортсмени й малозабезпечені.

В парках і скверах Києва цього літа працює 25 локальних фонтанів. Але водограї на Майдані Незалежності та в акваторії Русанівського каналу споживають багато електроенергії, тому їх запускати не будуть, хоча комунальне підприємство “Київводфонд” продовжує їх обслуговувати, оскільки вони мають складну технологічну будову й устаткування.

Оскільки у столиці з кожним роком температура стає все вищою, міська влада підготувала та запустила спеціальний механізм для того, щоб полегшити та зберегти життя киян.

З липня цього року в Києві у столичних парках, скверах і на центральних вулицях міста вкотре встановлюють рамки-розпилювачі води для охолодження в літню спеку.

За словами генерального директора КО “Київзеленбуд” Юрія Бахмата цього літа рамки для охолодження встановлять на 19 локаціях столиці.

Люди можуть проходити крізь рамку або ж поряд, аби трішки врятуватися від високої температури повітря. Працюватимуть рамки до закінчення літнього сезону в активні сонячні дні, — розповів Юрій Бахмат

Наразі рамки-розпилювачі є на таких локаціях:

  • Голосіївський район: парк імені Максима Рильського;
  • Дарницький район: парк “Позняки”, сквер на вулиці Кошиця;
  • Деснянський район: парк “Деснянський”, парк з водними об’єктами вздовж проспекту Романа Шухевича;
  • Дніпровський район: парк “Перемога”, парк “Аврора”, парк біля озера Тельбін;
  • Оболонський район: сквер на розі проспекту Оболонського та вулиці Левка Лук’яненка;
  • Печерський район: бульвар Лесі Українки (бульварна частина), парк “Слави”;
  • Подільський район: Куренівський парк, сквер на площі Щекавицькій;
  • Святошинський район: парк “Совки”, парк “Інтернаціональний”;
  • Солом’янський район: парк “Відрадний”, парк імені Миколи Зерова, сквер спортсменів-Захисників України на вулиці Сергія Берегового;
  • Шевченківський район: вулиця Хрещатик (бульварна частина).

У всіх районах столиці також є бювети, де можна попити води та вмитися. Якщо через спеку почуваєшся погано, можна звернутися до найближчого пункту незламності, де тобі нададуть воду та необхідні пігулки, коли стало зле.

У 2022 році у додатку “Київ Цифровий” навіть з’явилася мапа автоматів із безоплатною питною водою та бюветами. Зараз, на жаль ця послуга тимчасово не доступна, але сподіваємося, що її повернуть.

У КМДА зазначають, що при зростанні температури повітря вище + 28º С для збереження дорожнього покриття на вулицях і шляхах міста в цей період обмежать рух для великовагового автотранспорту загальною вагою понад 24 тонн і навантаженням на вісь понад 7 тонн.

Оперативний контроль за дотриманням водіями великовагових транспортних засобів обмеження руху на вулично-дорожній мережі столиці здійснюватиме патрульна поліція.

Прості способи врятуватися від спеки

Можна скористатися рекомендаціями фізикині з Кембриджського університету Лізи Джардин-Райт. Вона радить у спекотну погоду носити вологий одяг.

Щоб вода випарувалася, тобто перейшла з рідкого стану в газоподібний, потрібна теплова енергія, пояснює вона. Ця енергія походить від тіла, охолоджуючи шкіру та знижуючи її температуру. Якщо ти при цьому користуєшся вентилятором або віялом, то потік повітря прискорює процес випаровування, покращуючи самопочуття.

Вдома можна поставити вентилятор біля вікна, він буде спрямовувати в кімнату прохолодне повітря, що надходить ззовні.

А професор фізіології людини в університеті Портсмута Майк Тіптон радить опускати руки у відро або таз, наповнений холодною водою, щоб охолодитися. Річ у тому, що коли температура тіла підвищується, кров спрямовується до поверхні шкіри.

Твої долоні мають велику поверхню — все одно, якби в тебе було п’ять радіаторів, що стирчать із долоні, — говорить Тіптон

За його словами, щойно температура всередині тіла повертається до норми, кровообіг у руках сповільнюється, і людина відчуває прохолоду.

Тіптон також радить їсти карі. На перший погляд, може здатися, що гаряча страва з приправою карі є досить нелогічним способом знизити температуру тіла. Але виявляється, гостра їжа охолоджує. У карі є капсаїцин — речовина, що міститься в перці чилі та стимулює потовиділення.

Все, що допомагає вам пітніти, допомагає і позбутися тепла, — додає Тіптон

Ще один з простих методів порятунку від спеки — теплий душ. Здається, що холодний — найшвидший спосіб знизити температуру тіла. Але… тіло відреагує на різку зміну температури і, як наслідок, спробує зберегти тепло. Тому краще використовувати воду, температура якої вища за 20 градусів.

Краще прийняти теплий душ, не гарячий, а злегка прохолодний, який знизить температуру тіла, але буде достатньо теплим, щоб не блокувати приливання крові до шкіри, — розповідає Майк Тіптон

Що вигадали в інших країнах?

Міста по всьому світу запроваджують нову посаду сіті-менеджера з боротьби зі зміною клімату, щоб справлятися з викликами природи. Однією з таких менеджерок є Крістіна Уідобро, яка з березня 2022 року працює у столиці Чилі, Сантьяго.

Багато міст світу стикаються з екстремальною спекою, але розв’язання проблеми є локальним, — розповіла журналістам Крістіна.

За її словами, усі міста дотримуються стратегії із трьох складових:

готовність;
обізнаність;
адаптація.

Готовність може включати категоризацію аномальної спеки, подібно до інших стихійних лих, або визначення порогу оповіщення для ініціювання певної реакції серед жителів міста. (В деяких містах світу жителів оповіщують спеціальними повідомленнями про “Теплову тривогу”.)

Підвищення обізнаності про небезпеки від спеки є невіддільною частиною цієї стратегії.

Подбати про себе під час сильної спеки дуже просто — пийте воду, шукайте тінь і відпочивайте. Ніхто не повинен помирати від цього, — зазначає Крістіна Уідобро

Третя частина — адаптація міста до нової реальності високих температур, переважно завдяки створенню більшої кількості зелених насаджень. Сантьяго щойно запустив проєкт відновлення міських парків: тут висадять 30 тисяч дерев, які створюватимуть затінок. Проте це не розв’яже проблему спеки швидко: деревам потрібен час, щоб вирости, і тінь від них з’явиться лише через 20–30 років.

У Німеччині, у місті Штутгарт — великому промисловому центрі, ландшафтні дизайнери розбили мальовничі коридори з дерев, щоб покращити циркуляцію повітря та створити свіжий бриз.

Система вентиляційних каналів, а також широкі артерії доріг, приховані в тіні, допомагають очистити повітря під час задухи, а також ефективно охолоджують місто. Щоб зберегти циркуляцію в системі вентиляційних каналів, адміністрація Штутгарта заборонила зведення нових будівель, що височіють над природними пагорбами.

У США, як показали дослідження, щорічно від спеки передчасно помирають 12 тисяч осіб. Тому в трьох великих містах країни: Фініксі, Маямі та Лос-Анджелесі запровадили посаду менеджера з клімату.

В Лос-Анджелесі, який найчастіше потерпає від стихійних лих, включаючи аномальну спеку, нещодавно розпочали будівництво спеціальних “центрів стійкості”, оснащених кондиціонерами, що працюють на відновлюваних джерелах енергії.

У місті вже є мережа “центрів охолодження”, здебільшого в бібліотеках, куди люди можуть прийти, щоб врятуватися від спеки. Влада міста також працює над системою раннього попередження про аномальні температури.

Фінікс — столиця штату Аризона — місто посеред пустелі Сонора, працює над створенням охолоджувальних тротуарів зі спеціальним покриттям, що відбиває сонячне світло. Завдяки цьому тротуари менше нагріваються і зберігають прохолоду нічного повітря.

Місто Маямі у Флориді планує масштабну висадку дерев, а також витратило мільйони доларів на кондиціонери для жителів муніципального житла, одночасно надаючи фінансову допомогу для покриття рахунків за електроенергію домогосподарствам із низьким доходом.

Комунальні служби американських міст замінюють темні поверхні дахів будинків на світліші. Завдяки цій ініціативі в Нью-Йорку, Філадельфії, Атланті та Фініксі вже з’явилося понад 5 мільйонів квадратних кілометрів нових дахів з покриттям, що відбиває світло.

Теоретично, велика площа зелених зон, а також застосування світловідбивних будівельних матеріалів може значно поліпшити життя у великих містах, а також знизити смертність від теплового удару.

В Ізраїлі, ОАЕ, Туркменістані, Південній Кореї, Індії та Китаї вже давно є зупинки громадського транспорту з кондиціонерами. Деякі з них навіть оснащені ультрафіолетовими лампами для дезінфекції.

Тож Києву є звідки брати приклад…