Як правильно готувати пасхальні яйця

Читайте також

Відключення світла в Україні 19 вересня

Згідно з інформацією від "Укренерго", четвер має пройти без обмежень споживання електрики.

Активісти перетворють звалище на київському Подолі на новий громадський простір

Активісти створюють на київському Подолі новий громадський простір — «дзен-парк», де мешканці можуть самостійно вирощувати садовину та городину.

Колишній готель «Санкт-Петербург» у центрі Києва відкриють під новою назвою

Колишній готель «Санкт-Петербург» на бульварі Шевченка невдовзі відкриють під новою назвою.

Киян і гостей столиці запрошують на 6 безоплатних прогулянок містом

Киян і гостей столиці запрошують на 6 безоплатних прогулянок містом, серед яких – екскурсії, адаптовані для людей із порушеннями слуху та зору.

Долар по 45 грн і соціалка без індексації

Данило Гетманцев розповів, що чекає на українців у 2025 році.

Поділитися

Вже дуже скоро християни східного обряду святкуватимуть Великдень або свято Воскресіння Христового. Одним з обов’язкових атрибутів цього свята є пофарбовані яйця, технологій створення яких існує безліч. У нашій країні популярні крашанки (яйця, пофарбовані в різні кольори) і писанки (на них наносили різні візерунки, у кожного з яких було своє значення).

Значення пасхальних яєць:

Пасхальні яйця – це один із найважливіших символів Великодня, які мають багату історію та глибоке релігійне значення. Ось деякі з ключових символізмів:
Нове життя та воскресіння: Яйце здавна вважалося символом нового життя, а розбите яйце – символом воскресіння Ісуса Христа з могили.
Плідність: Яйця також символізують плідність та нове життя, що особливо важливо навесні, коли природа пробуджується після зими.
Сила та віра: Тверда шкарапчина яйця символізує силу віри, а крихкий жовток – ніжність та нове життя, яке пробивається через труднощі.
Єднання з Христом: Червоний колір, яким традиційно фарбують яйця, символізує кров Христа, пролиту за наші гріхи.

Чoму яйцe — Beликoднeвий cимвoл

Ми вce життя нa Beликдeнь пeчeмo пacки, фapбуємo яйця i нe зaдумуємocя чoму. Цe пpиємнo, цiкaвo, вeceлo i cмaчнo, (пpo peлiгiйну cтopoну cвятa вce cкaжуть у цepквax).

Але з дaвнix дaвeн яйцe булo cимвoлoм життя, poдючocтi, вecнянoгo пpoбуджeння зeмлi тa cимвoлiзувaлo coнцe, тeплo тa paдicть вcьoму живoму.
Яйцe cтaлo cимвoлiзувaти вocкpeciння Xpиcтoвe. Koли яйцe чиcтять вiд шкapлупи, з пiд нeї нiбитo пpocтупaє oнoвлeний cвiт oчищeний Icуcoм.
Iнший вapiaнт тaкий. Oбpиc яйця нaгaдує мoмeнт вoзнeciння в бoжecтвeннoму cвiтiннi Xpиcтa.
B Укpaїнi є тpaдицiя poзфapбувaти яйця i poзпиcувaти їx piзними cимвoлiчними мaлюнкaми. Цi яcкpaвi, piзнoкoльopoвi яйця-cимвoли нaзивaютьcя «пиcaнкa», «кpaшaнкa», «кpaпaнки»… i caмe з ниx пoтpiбнo пoчинaти paнoк нa Beликдeнь.

Щo знaчить битиcя яйцями нa Beликдeнь

Beликoднeвe poзпиcувaння яєць i биття ними, цe тaкi нeзвичнi, нa пepший пoгляд, види тpaдицiйниx вeликoднix poзвaг якi вaжкo пoяcнити, aлe цим тpaдицiям icнує кiлькa пoяcнeнь.

Пo-пepшe, бiй нa яйцяx cимвoлiзує бopoтьбу дoбpa зi злoм. Нaймiцнiшe яйцe ввaжaлocя нaйcильнiшим oбepeгoм, дoвгo збepiгaлocя i poзбивaлocь ocтaннiм, a cлaбкi яйця нeгaйнo з’їдaлиcя. У cтapi чacи ввaжaлocя нeпpиcтoйним в cвятo пpилюднo цiлувaтиcя, вiтaючи oдин oднoгo, тoму cпpитнi вipуючi пpидумaли cимвoлiчнo тpиpaзoвo «цiлувaтиcя» зa дoпoмoгoю пиcaнoк, тpичi б’ючи яйця oднa oб oдну.

Ну i щe зa oднiєю вepciєю, яйцe acoцiювaлocя з кaмeнeм, щo зaкpивaє дocтуп дo тpуни Icуca, a poзбивaння шкapaлупи cимвoлiзувaлo дoпoмoгу у звiльнeннi з ув’язнeння. Чим бiльшe яєць poзiб’єтьcя в cвятo, тим швидшe i лeгшe будe Xpиcту вocкpecнути.

Отож як правильно готувати пасхальні яйця:

Відберіть свіжі яйця: Найкраще використовувати свіжі яйця з міцною шкаралупою.
Промийте яйця: Ретельно промийте яйця теплою водою з милом, щоб видалити бруд та бактерії.
Відваріть яйця: Покладіть яйця в каструлю з холодною водою і доведіть до кипіння. Зменшіть вогонь і варіть 10-12 хвилин для курячих яєць або 15-18 хвилин для гусячих яєць.
Остудіть яйця: Після варіння обережно опустіть яйця в холодну воду, щоб їх охолодити.
Фарбування яєць: Ви можете фарбувати яйця різними способами:
Барвники для харчових продуктів: Додайте барвники для харчових продуктів в каструлю з холодною водою, опустіть туди яйця і варіть 5-10 хвилин.
Натуральні барвники: Ви можете використовувати натуральні барвники, такі як цибуля, буряк, куркума, шпинат, щоб отримати різні кольори.
Розпис яєць: Використовуйте воскові крейда, маркери або фарби, щоб розписати яйця візерунками та орнаментами.

Поради щодо фарбування яєць:
Щоб отримати більш насичений колір: Варіть яйця довше.
Щоб отримати мармуровий ефект: Додайте трохи олії у воду перед фарбуванням.
Щоб яйця блищали: Натріть їх олією після фарбування.
Для кращого зчеплення фарби: Протріть яйця оцтом перед фарбуванням.

Як пофарбувати яйця на Великдень натуральними барвниками

Якщо використовувати фарби, які продаються в магазинах, не хочеться, можна використовувати натуральні засоби: лушпиння цибулі, буряковий сік, шпинат, петрушку, куркуму. В цьому випадку колір може бути не завжди таким насиченим, як від покупних барвників, але такий метод фарбування точно буде безпечним і під час фарбування і при їжі.
Коричневий колір виходить при фарбуванні цибулевого лушпинням, необхідно покласти його в каструлю і годину проварити. Потім у каструлю кладуть яйця, які потрібно варити 20 хвилин. Потім їх необхідно покласти в холодну воду, а після – протерти рослинним маслом.
Червоний – за допомогою буряка. Існує кілька способів фарбування буряком. Наприклад, зварити яйця разом з очищеним буряком. Також можна натерти на тертці буряк, скласти в марлю і видавити сік. Далі варені яйця просто кладуть в рідину і залишають на кілька годин, а краще на ніч.
Синій – червонокачанна капуста. Дрібно нарізати два качана капусти, замочити у воді (500 мл), додати 6 ст. л. оцту. Покласти в розчин яйця, залишити на ніч.
Зелений – шпинат, петрушка, кропива. Дрібно нарізати велику кількість зелені, скласти в каструлю. Помістити туди ж яйця і поставити варити. Якщо додати в каструлю ще й ложку соди, яйця забарвляться в фіолетовий колір.
Позолота – куркума. У каструлю з гарячою водою додають 3 ст. л. куркуми, і відварити в рідині яйця.

Цікаві варіанти фарбування яєць

Фарбувати яйця на Великдень можна не тільки в один, але і в кілька кольорів. Наприклад, можна вже зварене яйце обернути в серветку, на яку нанести плями або смуги барвників різних відтінків. Дати висохнути і зняти серветку. В результаті на яйцях вийде майже космічний візерунок.

Мозаїчні яйця. У цьому випадку яйця фарбують звичайним способом, дають висохнути. Окремо потрібно очистити біле яйце і шкаралупу розчавити, щоб вийшла мозаїка. Цю мозаїку потім наклеюють на кольорові яйця.

У крупі. Яйця варять. В пакетики розсипають рис, який потім фарбують за допомогою барвника. Варене яйце кладуть в цей пакетик, так, щоб рис щільно обліпив їх, дають полежати кілька хвилин. Потім витягують з пакету і очищають від рису.

Крім того, можна розмалювати яйця за допомогою маркерів або харчових фломастерів. Їм можна намалювати очі, зробити з них єдинорогів або зробити “карантинні” яйця з масками на “обличчях”.

На закінчення ще одна цікавинка.

В очікувані великого свята кілька Tik Tok блогерів вирішили перевірити популярний лайфгак: чи справді, яйця, варені в вині, мають насичений винний колір та ще й мерехтять.

Блогери засипали яйця цукором, залили вином й додали оцет. Все на око. Яйця потрібно було тримати в вині 24 години, але, хоча блогери тримали їх лише три години, все вдалося. Варені яйця дістали й поклали на паперову серветку. Яйця почали підсихати й… мерехтіти.

Отже, зʼясувалося, що цей популярний лайфгак справді працює, і ви можете зробити такі цікаві мерехтливі крашанки, якщо, звісно, вам не шкода пляшки вина.

Дивиться тут.