Які продукти в Україні найбільше здорожчали за час війни

Читайте також

Чотири київські студенти отримали нагороди

Чотири київські студенти отримали нагороди Міжнародного центру Математики в Україні.

Квартиру без ремонту продають за 400 млн грн

Найдорожчу квартиру в Україні продають за 400,7 млн грн.

У центрі Києва здається квартира за якісь 170 тисяч гривень на місяць

Господарі пропонують орендувати апартаменти в Подільському районі Києва.

Скандал із забудовою в Пущі-Водиці

Київські суди вирішують долю забудови в Пущі-Водиці: деталі скандальної справи

Петиція щодо збереження “Літаючої тарілки” набрала голоси

Петиція щодо збереження “Літаючої тарілки” на Либідській зібрала необхідні 6 тисяч голосів за 10 днів.

Поділитися

За останні три роки ціни на продукти та послуги в Україні зросли на 44,2%, що значно вплинуло на купівельну спроможність громадян. Найбільше подорожчали продукти харчування, транспорт і послуги, і цей тренд, за прогнозами, зберігатиметься через високу вартість енергоносіїв та зростаючі витрати бізнесу.

Про це розповіли експерти Олег Пендзин та Дмитро Боярчук в коментарі ЗМІ. Серед продуктів харчування найбільше подорожчали яйця, фрукти та молочні продукти.
Як зросли ціни на продукти в Україні

Наприклад, десяток яєць нині коштує близько 80 гривень, упаковка кисломолочного сиру – 85 гривень, а масло – 100-120 гривень за пачку. Згідно з даними Державної служби статистики, ціни на продукти та безалкогольні напої зросли на 50,8%, тоді як фрукти подорожчали на рекордні 109,8%.

Економіст Олег Пендзин вказує, що цьогорічна ситуація з неврожаєм стала головним чинником подорожчання. “Ми зібрали на 30% менше картоплі, зменшили врожай зернових на 10 мільйонів тонн. Це безпосередньо вплинуло на ціни, адже 70% вартості яйця – це комбікорм, основним компонентом якого є кукурудза”, – пояснює експерт.

Загальний індекс інфляції за останній рік становив 10%. Найбільше зросли ціни на транспорт (57,1%), зв’язок (20,8%) та освіту (38,4%). Економіст Дмитро Боярчук вважає, що основною причиною збереження високої інфляції є тривалий військовий конфлікт, який руйнує економіку та створює додаткові витрати.

Економічна ситуація в Україні, на думку експертів, залежатиме від двох ключових факторів: міжнародної фінансової допомоги та безпекової ситуації. Дмитро Боярчук зазначає, що поточні вливання від партнерів вистачить лише на 2025 рік, але довгострокові перспективи залишаються невизначеними. “Без стабільного фінансування і завершення війни складно очікувати на відновлення економіки”, – наголошує він.

Експерти підкреслюють, що необхідно було ще у 2022 році почати впроваджувати податкові пільги та реформи, які б підтримали бізнес. Це могло б уповільнити зростання цін та зменшити тиск на громадян. “Демонстрація здатності змінюватися могла б покращити позиції України перед західними партнерами, але цього не відбулося”, – зазначає Боярчук.