Аптека-музей у Києві цікава не тільки медикам, фармацевтам й всім відданим медицині людям, але й тим, хто хоче цікаво та з користю для загального інтелектуального розвитку провести час. Основна мета музею – познайомити відвідувачів із зародженням, розвитком та вдосконаленням аптекарської справи в Україні, зокрема в Києві.
Перша аптека відкрилася у столиці за часів київського губернатора князя Дмитра Голіцина. З метою створення в Києві аптеки Імператор Петро Великий видав відповідний наказ, датований 18 лютим 1715 року. Перша київська аптека підпорядковувалася Аптекарському наказу, який займався медико-санітарним забезпеченням армії, проводив підготовку та подальший розподіл медичних кадрів, розробляв заходи з боротьби з епідеміями чуми та холери.
Музей розташовано в будівлі, де розміщувалася перша приватна аптека німця Йоганна Гейтера. Після його смерті справу успадкував зять – Георг Бунге, який поклав початок знаменитій династії київських аптекарів. Крім роботи в аптеці Георг Бюнге був засновником лютеранської громади. Він працював й аптекарем, й лікарем, вів прийом хворих при аптеці, надавав допомогу, відвідуючи людей вдома. В аптеці було представлено один із найширших асортиментів ліків у Києві – понад 960 найменувань. В аптеці Бунге існувало два відділи й, відповідно, два окремих реєстра ліків: для бідних киян та багатих клієнтів. Ціни теж відрізнялися. У 1835 році садибу, в якій розміщувалася аптека, було продано. Згодом будинок перепродували ще декілька разів, поки він не перейшов у державну власність. У 1986 році будівлю від реставрували, в ній відкрили Аптеку-музей.
Експозиція музею налічує понад 2 тисячі експонатів, які були зібрані з різних куточків України. Наприклад, старовинні аптечні меблі завезли до музею з західних регіонів країни. Тому, заходячи в музей, потрапляєш в атмосферу справжньої української аптеки кінця 18 початку 19 століття. У зв’язку з тим, що в ті часи аптекар виконував функції й фармацевта, й лікаря, як правило, під одним дахом розміщувалися приймальня, магазин та лабораторія.
Вельми цікаво погортати товсту аптекарську книгу, датовану 1834 роком. У ній фіксувалися назви препаратів (завжди латиною), вказувалася їхня рецептура та ціни. На спеціальних вітринах виставлено посуд для приготування трав’яних сумішей, різноманітні колбочки й тюбики з-під ліків, є навіть старовинні рецепти. Пройшовши музеєм й звернувши увагу на інструменти фармацевтів минулих століть, можна відзначити, наскільки семимильними кроками рушила вперед фармацевтична наука. Привертають погляд й скляні банки з заспиртованими зміями та крабами.
Для сучасних людей це незвично, але в аптеках минулих століть продавалися косметичні препарати. Тому, в аптеці-музеї виставлено старовинні банки з кремом та пудрою, флакончики з парфумами, упаковки з зубним порошком. Крі
м того, навіть чорнило продавалося раніше суто в аптеках.
Є в музеї й декілька інсталяцій, які розташовані в підвальному приміщенні. До уваги відвідувачів пропонується чернеча келія Києво-Печерської Лаври 10 століття, в якій ченці лікували хворих за допомогою трав та молитов. Вельми характерно представлена хата знахарки: тут є й глиняна піч, й всілякий посуд, й всі необхідні атрибути народної цілітельниці того часу, зокрема – запашні трави, підвішені під стелею. Для тих, хто любить містику, в музеї є інсталяція підвалу алхіміка – маг сидить, схилившись над колбою, біля якої купа монет. Існує така традиція, що треба кинути монетку магу, тоді омріяне бажання обов’язково збудеться. Нововведенням стало відкриття в музеї фіто-бару, у якому готують напої за рецептами настоянок самого Бунге. Також тут можна придбати лікувальні препарати, виготовлені на травах, й мило ручної роботи.