Музей авіації

Музей авіації у Києві було відкрито 30 вересня 2003 року до 100-річчя авіації, за указом тоді ще прем’єр-міністра Віктора Ющенка. Часто музей авіації називають виставкою військової та цивільної авіатехніки під відкритим небом. Це не просто слова, музей займає територію в 15 га аеродрому Жуляни, всі експонати розміщено на старій злітно-посадочній смузі. Такі масштаби самі по собі приваблюють бажаючих поринути у непізнаний світ польотів.

Колекцію музею збирали, як то кажуть “з миру по нитці”. Частину експонатів передала кіностудія імені Довженка, навіть американці, коли різали на металобрухт стратегічні бомбардувальники, кілька екземплярів перевезли до Києва. До уваги екскурсантів представлено зразки громадянської, транспортної, військової й навіть військово-морської авіації. Помиляються ті, хто думає, що в Музеї авіації виставлено тільки літаки та вертольоти, тут є й засоби боротьби з повітряними цілями.

Гордістю експозиції музею авіації є перший у світі реактивний пасажирський літак – унікальний Ту-104, який літав до 1958 року. Потім його передали в НАУ для навчання студентів, через деякий час він потрапив до музею. Літак цікавий своїм салоном: тут є “віп-місця”, облаштовані в передній частині. Це 4 відсіки-купе з умивальниками, оббивкою з оксамиту та червоного дерева. Ззаду організовані місця для “простих смертних”. Крім того, привертають увагу копія першого українського серійного літака “Анатра-Анасаль”, який випускали в Одесі в 1917-1918 роках (вироблено їх було 320 штук), єдина в світі колекція стратегічних бомбардувальників Ту-22 “Бекфайер”, здатних нести ядерні бомби, а також ракети до них. Є й виготовлені в Україні за часів СРСР АН-2, АН-24 та АН-26. Однак, не вся виставлена авіатехніка вироблена в СРСР. В музеї є чеські тренувальні L-29 “Delfin” та L-39 “Albatros”. Загальна кількість музейних експонатів сягає 70 одиниць.

Широко представлені в музеї гвинтокрили різних часів: починаючи з крихіток МІ-1 та МІ-2, й до МІ-26, найбільшого у світі, будь-коли побудованого вертольота. Технічні характеристики літальних засобів вказано на відповідних табличках. За додаткову плату в кабіни окремих вертольотів та літаків можна заходити або посидіти в них. У кабінах збережені навіть найдрібніші деталі, всі необхідні прилади. Для тих, хто впритул захоплюється авіацією, в музеї представлено ракети та двигуни в розрізі, а також є практично розібраний винищувач.

Музей авіації в Києві має в своєму розпорядженні невелику колекцію безпілотників часів СРСР. У дальньому кутку виставлено систему “Транзит” з контейнерним запуском та деякі інші зразки, як наприклад, безпілотний тактичний літак-розвідник ВР-2 “Стриж” (Ту-143). На жаль, поки що мало київських літаків КБ Антонова – всього три, в тому числі знаменитий “кукурузник”. Зараз є попередня згода на передачу музею п’яти літаків, у тому числі гігантського “Руслана”, але попереду ще процедура перевезення.

Колекція музею постійно поповнюється все новими й новими експонатами. Активну участь у цьому процесі беруть аеродроми, на яких збереглися списані борти. Вони з часом переміщуються на злітно-посадкову смугу Музею авіації, являючи собою історичні свідоцтва розвитку вітчизняної авіації. Однак, перш ніж зайняти своє місце на майданчику Музею, літальні засоби приводяться в експозиційний стан зусиллями підприємств українського авіапрому.

У музей авіації приходять найрізноманітніші категорії відвідувачів. Це не тільки прості екскурсанти, але й люди, чиї долі були пов’язані з авіацією, ветерани Афганістану, учасники зйомок та шанувальники фільму “У бій йдуть лише старики” – адже той самий літак Леоніда Бикова також знаходиться на музейному майданчику. За свій здавалося би відносно невеликий вік Музей авіації вже встиг полюбитися багатьом фанатам льотної справи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Статистика сторінки:
Переглядів сьогодні:
Переглядів у поточному місяці:
Відповідальність за зміст коментарів, що залишають відвідувачі, несуть їхні автори.
Популярне