У столиці не демонтуватимуть одну з візитівок міста – арку «Свободи українського народу», її сенс переосмислено. А простір біля неї отримає нову концепцію. На цьому наголошують у Департаменті культури КМДА.
Як зазначають у Департаменті, після початку повномасштабного вторгнення Київрада ухвалила рішення про перейменування арки «Дружби народів» на арку «Свободи українського народу». Радянську скульптуру двох робітників – символ возз’єднання України та росії – демонтували у квітні того ж року.
Після фахового вивчення та консультацій із громадськістю робоча група КМДА з вивчення питань щодо усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією і культурою росії та срср, з публічного простору міста Києва 19 січня цього року прийняла рішення про збереження арки «Свободи українського народу».
Нині Київ на фінальній стадії декомунізації та дерусифікації обʼєктів. Загалом представники столичної влади разом із фахівцями профільних інституцій НАН України, Інституту Національної пам’яті та експертами сформували перелік 297 пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією і культурою росії та срср, що рекомендували до усунення та/або переміщення до спеціально визначених місць зберігання таких об’єктів. Із них 95 пам’ятників і понад 200 пам’ятних знаків та елементів оздоблення.
Окрім того, витрата значних коштів з міського бюджету на демонтаж арки «Свободи українського народу» не є сьогодні найнагальнішим питанням. Адже під час воєнного стану місто насамперед спрямовує фінанси на допомогу Збройним Силам України, безперебійне функціонування бюджетної сфери та вирішення життєво важливих потреб столичних мешканців.
Це – офіційна озвучена версія.
Нагадаємо, що у КМДА дійсно кілька днів думали і заявили, що Арка давно стала візитівкою міста, а її сенси необхідно просто переосмислили і пообіцяли киянам концепцію практичного оформлення простору.
Але є ще одна, неофіційна версія з іншого профільного Департаменту КМДА, відповідального за містобудування та архітектуру, де названо зовсім іншу причину відмови від демонтажу скандальної Арки.
Все набагато простіше – насправді ця архітектурна конструкція з самого початку виконувала кілька задач. З одного боку – ідеологічний памʼятник радянського періоду, якщо дивитися очима туриста чи перехожого. З іншого – під Аркою складна підземна конструкція, яку не бачать кияни, і які зміцнює, як бутербродна шпажка, пагорб Хрещатого парку. Завжди є ризики, що він може опинитися у Дніпрі. У землі знаходиться кілька важливих несучих конструкцій, які збалансовуються вагою Арки нагорі. Все логічно.
Буцімто цією інформацією давно володіє мер міста Віталій Кличко.
Саме з цих причин Міністерство культури часів Олександра Ткаченка також весь час відкидало ідею демонтажу Арки, яка насправді з самого початку (відкрита 1982 року) складалася із самої арки, монумента під нею та підземної конструкції.
«Нинішній Мінкульт просто не заглиблювався у технічну частину питання й видав емоційну заяву. Емоції взяли гору. Суспільство підтримало. Мер міста розумів, що Арку точно неможна зносити. Тим паче, що до (і без того навантаженого архітектурними спорудам) пагорбу приєднується частина скляного пішохідного моста імені нього, де завжди буває багато людей. Підтримую рішення не зносити Арку. Не розумію чому відразу не пояснюють людям, що знесення таких архітектурних споруд, як Арка чи Батьківщина – мати, які виконують на пагорбах функції укріплення завдяки підземним конструкціям, дуже ризиковано. Це монументальні роботи. Цілі науково-дослідні інститути працювали над їх реалізацією. Є багато важливих технічних нюансів, з яким потрібно рахуватися», – каже анонімне джерело.
Натомість у КМДА пояснюють, що не зносять Арку, бо економлять значні бюджетні гроші в умовах воєнного стану
Там наголошують, що під час воєнного стану Київ насамперед спрямовує фінанси на допомогу ЗСУ, безперебійне функціонування бюджетної сфери та забезпечення життєво важливих потреб жителів столиці.
Нагадаємо, раніше Директорка департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова також підтверджувала , що знесення Арки може бути небезпечним, оскільки ця конструкція утворює підпірну стіну, щоб запобігти зсуву.
Крім того, посадовиця вважає, що пам’ятка символізує толерантність українців «і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот».
P.S. В КМДА обіцяють знести скульптуру з козаками, яка стоїть під Аркою.