Пожежі на звалищах завдають істотної шкоди довкіллю

Читайте також

На Виноградарі в Києві висадили платани

Про це повідомили в КП УЗН Подільського району. Комунальники висадили 11 платанів у сквері на проспекті Георгія Гонгадзе.

Воювати будуть “залізяки”

Війна в Україні знаходиться дуже близько до того моменту, коли на полі бою з обох сторін будуть воювати не люди, а машини.

Чи буде звільнено ректора КНУ?

Петиція щодо звільнення ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимира Бугрова набрала 25 тисяч голосів, необхідних для її подальшого розгляду президентом України. Про це стало відомо із сайту Офісу президента.

Хабарники мешкають у Києві

Київ та Київська область увійшли до трійки найбільших хабарників в Україні. Про це повідомляє Опендатабот. Торік тут винесли вироки 325 корупціонерам. Лідером виступає Львівщина, також на пʼятки наступає Одещина.

У Київському СІЗО немає вільних місць

Платні камери підвищеної комфортності в Київському слідчому ізоляторі окупилися дуже швидко. Про це повідомив міністр юстиції України Денис Малюська. За його словами, ініціатива щодо створення платних камер у СІЗО "прекрасно працює".

Поділитися

Столичні Позняки і Дарницю нещодавно затягнуло димом через пожежу на несанкціонованому звалищі. Вогонь поширився на торфовища.

В Україні почастішали випадки пожеж. За дев’ять місяців 2020 року відбулися понад 20 тисяч загорянь в різних куточках країни. У більшості випадків вони характеризуються Державною службою з надзвичайних ситуацій, як умисні підпали.

З загрозою для життя рятувальники локалізують вогнища загоряння, щоб не допустити вогонь до лісосмуг і житлових будинків. Але не завжди це вдається.

палити листя

“В епіцентрі горіння сухої трави температура полум’я досягає майже півтисячі градусів. Живого не залишається. Під час пожежі гинуть тварини, рідкісні рослини, випалюється верхній родючий шар ґрунту, а дим отруює атмосферу”, – говорить глава Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований.

Законодавчо підпали заборонені, зокрема 77-1 статтею Адміністративного Кодексу, яка передбачає для порушників штраф від 170 до 340 гривень. Мізерність штрафу для паліїв привела до їх повної безкарності і масовості пожеж.

Київ в цьому році неодноразово укутує димом. Через підвищений вміст формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, діоксиду азоту, оксиду вуглецю наше повітря стає отруйним смогом. Що викликають запальні процеси, формування тромбів, запалення стінок судин. МОЗ каже, що 78% передчасних смертей від інфаркту та інсульту спровоковані забрудненням повітря.

Глобальний Альянс з питань здоров’я та забруднення (GAHP) поставив Україну на четверту позицію серед європейських країн за кількістю смертей, обумовлених забрудненням навколишнього середовища. З цієї причини у нас в країні щорічно вмирає близько 60 тисяч людей.

“Горіння звалищ порівняно з потужними промисловими викидами. Адже при цьому виділяється чадний газ і оксид азоту, які блокують надходження кисню до тканин організму. Молекули цього газу легко проникають всередину навіть через шкіру. Також виділяється бензопірен, який може викликати у людини рак. З димом в повітря надходять смертельно отруйні для людини діоксини, – зазначає голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков – Це особливо небезпечно для дітей і людей старшого покоління, а так само з захворюваннями дихальної системи. Дим впливає на імунну систему, яка нам всім сьогодні надзвичайна потрібна при боротьбі з коронавірусом”.

При спалюванні однієї тонни сміття в повітря потрапляє понад 30 кілограм шкідливих речовин. Такий дим має в 350 разів більше шкідливих речовин, ніж дим від куріння. Це може викликати бронхоспазм, алергію, кашель, задуха.

На звалищах в основному горить пластикове сміття, а при його спалюванні виділяється діоксин. Він небезпечний тим, що руйнує репродуктивну силу чоловіка. Вчені довели: чим більше чоловік стикається з діоксином, тим менше у нього ймовірність стати батьком хлопчика! А отже – продовжити свій рід.

Спалювання призводить до забруднення атмосфери, води і ґрунту. Небезпека полягає і в тому, що воно може перерости в неконтрольоване горіння.

З початку року пожежі знищили більше 40 тисяч гектар екосистеми.

Україна потопає в смітті. У нашій країні переробляється близько 4% сміття, а в Європі – до 70%. У Швеції – 96%, через що шведи вже 10 років закуповують за кордоном відходи, щоб не простоювали їх сміттєпереробні заводи.

За даними Держслужби статистики, в 2019 році країна накопичила понад 474 млн. тонн відходів, це більш ніж на 50 млн тонн більше, ніж у 2018 році.

“Розрахунки показують, що за рік додалося по 8,5 тонн відходів на кожного жителя України. На щастя, 92% їх – малонебезпечні, це в основному відвали пустої породи при видобутку вугілля, руд, а також витягнутий з дна морів і річок грунт при днопоглиблювальних роботах. Домогосподарства дають в рік приблизно 6,5 млн тонн відходів, або по 271 кг на рік на людину. А всього, за статистикою, на всіх сміттєвих полігонах і відвалах України міститься 12,3 млрд тонн відходів. Якщо перерахувати в кубометри, вийде гора діаметром близько 20 км в основі і заввишки в 10 км – це вище Евересту!” – кажуть в Держекоінспекції.

Екологи стверджують, що насправді відходів більше в рази.

“Крім шести тисяч законних звалищ, в Україні налічується понад 35 тисяч нелегальних, загальна площа яких – 14 тис. кв. км, що дорівнює за площею Закарпатську область”, – стверджують в Національної екологічної раді України.

Боротьба з незаконними звалищами і пожежами на них багатовекторна, в ній багато складових. Але діяти треба терміново, якщо ми не хочемо засипати все навколо себе сміттям.