Київ – дивовижне місто, в якому буквально на кожному кроці можна зустріти цікаві місця, і дізнатися багато нового. Пропонуємо вам дізнатися кілька цікавих фактів про столицю України, багато з яких, ми впевнені, вас здивують.
Найдовша протяжність вулиці в столиці належить Броварському проспекту. Його довжина просто феноменальна – цілих 14 кілометрів!
Ну і на противагу попередньому факту – найкоротша вулиця має довжину всього лише якихось 50 метрів, і це – розташований поруч з Арсенальної площею Інженерний провулок. У складі цієї вулички – всього-лише три будинки.
Найбільш давня вулиця столиці – Володимирська, її вік уже перевалив за тисячоліття!
Найширша київська вулиця – це, звичайно ж, Хрещатик. Щоб перейти її від одного будинку до іншого, вам доведеться подолати 75 метрів.
Найбільш вузький в місті – Георгіївський провулок, проїжджа частина якого має ширину 5,4 метри.
Найстаріше київське дерево – Дуб Вільгельма Крістера. За приблизними підрахунками, його вік коливається в діапазоні між 600 і 700 роками. Точно сказати важко, адже дізнатися точний вік дерева можна тільки по річним кільцям. Ну а побачити це диво природи можна на вулиці Осиповського.
Найбільше людей живе в Деснянському районі, тут 355 000 мешканців. Ну а найменше людей живе в Печерському районі – всього 139 000. Ну а найбільший житловий масив в місті – це Троєщина, в якій проживають 240 000 чоловік.
Метро Києва – одне з найстаріших в Європі. Найглибша станція в ньому – «Арсенальна». Щоб потрапити на неї, потрібно буде спуститися під землю на глибину 105 метрів! Ну а честь називатися найкрасивішою станцією належить знаменитим «Золотим воротам». Ця станція входить в топ-10 найкрасивіших у всьому світі!
Найвища київська споруда розташована в старовинному районі Сирець. Це побудована ще в 1973 році телевежа, висота якої становить цілих 380 метрів!
Найвища точка столиці, по відношенню до річки Дніпро – це площа Слави, розташована на висоті 200 метрів.
Ну а який найбільш популярний сувенір, який найчастіше везуть з Києва? Звичайно ж, це знаменитий київський торт! Ці ласощі почали виробляти ще в далекому 1956 році!
Найменший діючий храм в місті – церква Марії Магдалини. Вона розташована за адресою вулиця Володимирська 43, в маленькому дворику, в підвалі.
Найменший ліфт в Києві вміщує всього лише одну людину, і має площу якихось пів квадратного метра. Подивитися на нього можна на вулиці Прорізній, в 11 будинку. Ліфт був побудований ще в 50-х роках минулого століття на замовлення старого чиновника, якому було дуже важко підніматися вгору по сходах.
Найширша, і одночасно з цим найкоротша вулиця в усій Європі – це знаменитий Хрещатик. Його ширина становить 75 метрів, а довжина – 1,3 кілометра.
Найвища будівля не тільки в Києві, а й у всій Україні – це житловий комплекс, розташований на Кловському узвозі. Його висота становить цілих 168 метрів.
Найбільш сухий в Києві житловий масив – Харківський, ну а найвологіший, в свою чергу – Виноградар.
Унікальний пам’ятник, аналогів якому немає у всьому світі, і той розташований в столиці. Це пам’ятник сміттєвозу, який був в 2004 році встановлено на знак вдячності за їхню працю всім працівникам санітарної очистки.
Найбільший навчальний заклад Києва – це «Київський політехнічний інститут». На сьогоднішній день в його стінах навчається понад 42 000 студентів, а загальна чисельність колективу – близько 50 000 чоловік!
Найбільш часто відвідуваний музей Києва – це Національний історико-культурний заповідник «Києво-Печерська Лавра». Щороку це місце відвідують більше одного мільйона туристів з усього світу.
Найдавніший пам’ятник в столиці України розташований неподалік від Набережного шосе, на схилах могутнього Дніпра. Це пам’ятник Магдебурзького права, або, як його ще часто називають – пам’ятник хрещенню Русі. Його автором був А.І.Меленський, а спорудили його в період з 1802 по 1808 роки.
Найбільш високий пам’ятник в столиці – знаменита «Батьківщина-мати». Ця монументальна скульптура знаходиться на території меморіального комплексу «Музей Великої Вітчизняної Війни», і побудована в 1981 році за проектом В.Бородія. Її висота становить цілих 102 метра, і вона входить в топ-5 найвищих скульптур у всьому світі!
Найбільше промислове підприємство Києва – це завод «Авіант», з конвеєрів якого виходять знамениті літаки «АН», які сьогодні борознять небесні простори на всіх континентах планети.
Хочете проїхатися по найдовшому транспортному маршрутом столиці? Тоді вам необхідно сідати на 12 трамвай. Протяжність його шляху становить понад 20 кілометрів, починаючи зі станції метро «Контрактова площа», і закінчуючи станцією Пуща-Водиця.
Ну а найкоротший, в свою чергу, транспортний маршрут столиці – це фунікулер, за яким можна проїхати 222 метра шляху.
Найбільший парк Києва – це розташований в Голосіївському районі парк імені Рильського. Він відкритий в 1958 році, а його площа просто вражає уяву – цілих 150 гектарів!
Ну а найвищою довоєнною спорудою в СРСР і Російській імперії вважався розташований на вулиці Інститутській Будинок Гінзбурга. Це був перший «хмарочос» в Україні, який мав у висоту 60 метрів, або 12 поверхів. На жаль, був зруйнований в 1941 році, і сьогодні на його місці гордо височить готель «Україна».
Ще цікавінки про Київ
Місто Київ — це не лише славетна столиця нашої батьківщини, а й ключова ланка єднання різноманітних історичних епох. Каштанова столиця відіграла визначну роль у формуванні слов’янської цивілізації, закладеної ще за часів Київської Русі.
1. З давніх часів наша столиця була економічним та культурним центром у східній Європі. В одинадцятому столітті Київ був найбільшою столицею в Європі, місто у понад десять разів перевищувало Париж та було у п’ятдесят разів більшим за Лондон. Станом на 2016 рік у списку найбільших міст Європи Київ на сьомій сходинці.
2. Чи не найперше, з чим асоціюється Київ — це Хрещатик, найкоротша, однак водночас і найширша головна вулиця серед Європейських столиць. Її ширина становить 75 метрів.
3. Київське водосховище, або як його ще звикли називати місцеві жителі Київське море, третє за площею в Україні (понад 922 кв. кілометри). Об’єм води який тут міститься справді вражає — понад 3730 мільйонів метрів кубічних.
4. У травні Київ тоне в цвіті каштанів і стає не менш красивим, ніж місто Ужгород вбране в наряд з квітучої сакури. Саме тому Київ також має неофіційне звання «Каштанова» столиця.
5. Київ поправу вважається одним із найзеленіших міст Європи, тут розташовано понад сімдесят парків та більше ніж двісті скверів.
6. В Києві розташований один з найвищих пам’ятників у світі, звісна річ мова йде про Батьківщину-Мати. Висота монументу з постаментом 102 метри що на дев’ять метрів більше ніж розміри символу міста Нью-Йорк статуї Свободи.
7. Станом на 2016 рік найвищий хмарочос в Україні знаходиться у місті Київ — Житловий комплекс на Кловському узвозі, висотою 168 метрів. Також тут є одна з найглибших у світі станція метро — Арсенальна, яка знаходиться на глибині 105 метрів.
8. Тут народився Малевич, а на Андріївському узвозі колись жив Булгаков. Також саме в Києві народився один з найкращих тренерів в історії Українського та світового футболу Валерій Лобановський.
9. Київська команда «Динамо» найтитулованіший футбольний клуб за всю історію СРСР. А також перший представник тогочасного Радянського Союзу, якому вдалось здобути європейський трофей.
10. На честь міста назвали астероїд — «2171 Київ».
25 цікавих фактів про Київ
1. Офіційною датою заснування Києва вважається 482 рік. Цю дату часто називають “ювілейною”, бо її офіційно прийняли для відзначення 1500-річчя Києва в 1982 році. За легендою, місто заснували у V-VI столітті троє братів — Кий, Щек і Хорив та їх сестра Либідь. Назвали місто на честь Кия — старшого брата, а імена Щека й Хорива увіковічнили в назвах гір, вулиць і кварталів столиці. Ім’я Либідь отримала річка.
2. В XI столітті Київ був у 50 разів більший за Лондон і в 10 разів більший за Париж. Це було найбільше місто в Європі.
3. У Києві розташований один із найвищих монументів світу — пам’ятник “Батьківщина-Мати”, який встановлено на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Висота монументу — 102 метри. Пам’ятник входить до п’ятірки найвищих скульптур світу і навіть вищий за статую Свободи в Америці.
4. Національний історико-культурний заповідник “КиєвоПечерська Лавра” є найвідвідуванішим музеєм у Києві. Його відвідує близько мільйона туристів на рік.
5. Найдавніший пам’ятник Києва — це пам’ятник Магдебурзькому праву (або колона Магдебурзького права), розташований на схилах Дніпра неподалік від Набережного шосе. Він був збудований у 1802–1808 роках.
6. У Києві також розташований знаменитий музей мініатюр, де можна побачити підковану блоху, караван верблюдів у вушку голки, найменшу в світі книжку.
7. Найменший храм Києва — церква Марії Магдалини, що у підвальному приміщенні по вул. Володимирській, 43.
8. Найбільший столичний парк — це парк ім. Рильського в Голосіївському районі.
9. Найдовша вулиця Києва — Броварський проспект. Його довжина 14 км.
10. Найкоротша вулиця — Інженерний провулок неподалік від Арсенальної площі. Довжина провулку менше 50 м, на ньому розташовано три будинки.
11. Найстаріша вулиця Києва — Володимирська, їй вже понад тисячу років.
12. Найширша столична вулиця — Хрещатик, її ширина від будівлі до будівлі 75 метрів. 13. Найвужча вулиця — Георгіївський провулок, де ширина проїжджої частини лише 5,4 метра.
14. Найвища точка в Києві щодо Дніпра — це площа Слави. Її висота понад 200 м.
15. Найвищою спорудою Києва вважається телевежа, розташована в історичному районі Сирець. Споруда була побудована в 1973 році, її висота 380 м.
16. Найвищою будівлею Києва та України є ЖК на Кловському узвозі, Його висота — 168 метрів.
17. Найвологійшим житловим масивом є Виноградар.
18. Найсухішим житловим масивом є Харківський.
19. Найбільш густонаселений район — Деснянський, тут проживає близько 354,5 тис. людей.
20. Найменш населений район — Печерський, де проживає близько 139 тисяч людей. 21. Найменший у Києві ліфт (з підлогою площею близько 0,5 кв. м) розташований по вул. Прорізній у будинку 11-в. Його побудували в 50-ті роки минулого століття на замовлення чиновника, якому було важко ходити сходами.
22. Київ був першим у Царській Росії і другий у Європі містом, де запрацював електричний трамвай.
23. Станція метро “Арсенальна” — найглибша станція в Києві, та одна з найглибших станцій у світі. Глибина її близько 105 м.
24. Найкрасивіша станція метро — “Золоті ворота”. Вона входить до десятки найгарніших станцій метро у світі.
25. Маршрут столичного фунікулеру є найкоротшим — його протяжність лише 222 м.
Серед міст Європи лише у Києві є національний природний парк – Голосіївський – 4,5 тисячі гектарів лісу повністю в межах міської зони (таким не може похвалитися жодна світова столиця). Голосіївський парк був закладений 1631 р Петром Могилою. Він є першим рукотворним українським парком.
Найстаріше київське дерево – Дуб Вільгельма Крістера. За приблизними підрахунками, його вік коливається між 600 і 700 років. Точно сказати важко, адже дізнатися вік дерева можна тільки за річними кільцями на стовбурі. Це диво природи ви можете побачити, гуляючи столицею на вулиці Осиповського.
Києво-Печерська лавра – найбільший монастир у Європі і один із найбільших у світі. Від 11 століття він має площу у 22 га, тут розташовано близько сотні різноманітних будівель. Засновником Києво-Печерського монастиря є преподобний Антоній, з 1051 року це була головна святиня східних слов’ян, що підтвердило ЮНЕСКО, включивши монастир у Список Світової спадщини і визнавши його шедевром людського творчого генія. До речі, дзвіниця лаври у Києві є найвищою дзвіницею України – 96,5 метрів.
Метро Києва – одне з найстаріших в Європі. Найглибша станція – «Арсенальна». Щоб потрапити на неї, потрібно спуститися під землю на глибину 105 метрів. А честь називатися найкрасивішою станцією належить знаменитим «Золотим воротам». Ця станція входить в топ-10 найкрасивіших у всьому світі.
Найдавніший пам’ятник в столиці України розташований неподалік від Набережного шосе, на схилах могутнього Дніпра. Це пам’ятник Магдебурзького права (він також відомий за іншою назвою – пам’ятник хрещення Русі). Його автором був А.І.Меленський, а створення тривало з 1802 по 1808 роки.
Неможливо уявити Київ без Софійського собору. Інтер’єр храму зберігся з 11-го століття. Кольори мозаїки містять понад 177 відтінків. Цей храм є чудовим зразком візантійської архітектури. Він також знаходиться під захистом ЮНЕСКО.
Пам’ятник засновникам Києва — споруджений 1982 року до 1500-ліття Києва. Пам’ятник розташований на набережній Дніпра в Наводницькому парку (між станцією метро «Дніпро» та мостом Патона). Ця архітектурна робота виглядає просто неймовірно!
Багато хто вірить, що Лиса гора в Києві позбавлена рослинності через те, що на ній проводилися шабаші відьом, але це всього лише містична легенда. Насправді дерева на пагорбі масово вирубалися для заготівлі дров, і незабаром їх не залишилося зовсім.
Золоті ворота — є головною брамою стародавнього Києва, пам’ятка оборонної архітектури Київської Русі, одна з найдавніших споруд Східної Європи, символ Києва. Свою назву одержали за аналогією і Золотими воротами в Константинополі.
Ще з давніх часів столиця була економічним та культурним центром у східній Європі. В одинадцятому столітті Київ був найбільшою столицею в Європі, місто у понад десять разів перевищувало Париж та було у п’ятдесят разів більшим за Лондон.
Ще одним з багатьох фактів про Київ є те, що на честь цього надзвичайного та дивовижного міста назвали астероїд — «2171 Київ».
Однією з багатьох крас міста є каштани. У травні Київ просто переповнений цвітом каштанів і стає не менш красивим, ніж місто Ужгород, вбране в наряд з квітучої сакури. Саме тому Київ має неофіційне звання «каштанової» столиця.
Київська “Залізна Баба”, як її називають у народі – Батьківщина-Мати, є другою, за висотою, монументальною скульптурою Європи, і восьмою за висотою у світі. При висоті у 102 метри, вона на 9 метрів вище за статую Свободи, а вище за “Залізну Бабу” лише чотири Будди, два китайських імператори, Крішту Рей у Португалії та 240-метровий індус Патель.
Київська телевежа є найвищою решітчастою спорудою у світі й найвищою будівлею України. Її висота 385 метрів. Від фундаменту і до вершка телевежа складена із труб різної товщини (найтовща має в діаметрі 4 метри). Два послідовних ліфти можуть підняти на висоту у 329 метрів, а звідти вже мабуть драбиною треба лізти. Київська телевежа вища за Ейфелеву вежу на 60 метрів, але втричі легша за неї.
Серед міст Європи, а може й усього світу, лише у Києві є національний природний парк. «Голосіївський». 4,5 тисячі гектарів лісу повністю в межах міської зони – таким не може похвалитися жодна світова столиця.
Станція київського метрополітену «Арсенальна» – найглибша в світі, її платформу і поверхня землі розділяє 105,5 метрів. Городяни вважають, що таємні ходи пов’язують станцію з заводом «Арсенал» і таємним бункером для керівництва країни.
У 1960-х роках київський інженер винайшов тролейбусний поїзд – незабаром по вулицях Києва почали курсувати 296 таких поїздів, дозволивши вивільнити понад 800 водіїв. Ідею киянина впровадили і в 20 інших великих містах СРСР.
Найпопулярнішим туристичним місцем в Києві була і залишається Києво-Печерська Лавра, яку щорічно відвідує більше мільйона чоловік. В її музеї зберігається підкована блоха, а в печерах на її території спочивають мощі святих.
Найбільш коротким маршрутом транспорту в Києві є фунікулер, кінцеві станції якого розділяє всього 222 метра. Для порівняння, на найдовшому трамвайному маршруті No12 можна подолати відстань в 20 кілометрів.
Обриси правобережної частини Києва з висоти нагадують профіль людини.
В Андріївській церкві в Києві немає дзвонів – в давнину кияни боялися, що дзвін може привести до повернення в ці місця підземних річок, здатних затопити всю округу.
За час існування київського Майдану на площі були встановлені 6 пам’ятників, 3 фонтани і одна шибениця.
У Києві встановлено єдиний в світі пам’ятник сміттєвозу. Кажуть, що машина, яка встановлюється на постамент в 2004 році, до цих пір знаходиться в робочому стані.
Засновник Москви князь Юрій Долгорукий покоїться в одній з київських церков, неподалік від Лаври.
У Києві більше 2300 вулиць.
Хрещатик 14 років називався вулицею Воровського.
На вулиці Гончара в Києві досі стоїть будівля лікарні, в якій помер Петро Столипін.
Найдавнішою вулицею Києва вважається Володимирська. Її вік – понад 1000 років. За часів Київської Русі цей відрізок дороги називали Мостом. Лише у 1930-х роках вулиця отримала свою назву, що збереглася до сьогодення.
У Києві розташовані три із семи Об’єктів спадщини ЮНЕСКО в Україні – Києво-Печерська Лавра, Церква Спаса на Берестові та Київський Софійський собор.
Київ має неофіційне звання “Каштанова” столиця. За останнє десятиліття кількість каштанів у центрі Києва зменшилася, втім, це дерево все ще залишається символом міста. Київські каштани зображували на фасадах будинків, етикетках продукції, про них співали в піснях. Уперше каштани в Києві з’явилися на територіях монастирів, зокрема Києво-Печерської лаври, у XVIII столітті.
Київ став першим містом в російській імперії, де було запущено електричний трамвай. Він почав курсувати 13 червня 1892. Причиною став київський рельєф, тобто схили. До електричного трамваю була конка, або кінний трамвай, який у столиці з’явився пізно ─ у 1891 році.
Київська телевежа на 56 метрів вища за Ейфелеву. Вона розташована на Сирці, поруч із Бабиним Яром та станцією метро “Дорогожичі”. Телевежу відкрили у 1973 році. Її висота – 380 метрів. Хоча у проекті вежа мала майже 500 метрів.
Найвища точка в Києві, по відношенню до Дніпра: площа Слави, висота більше 200 м. Площа розташована на Печерську між вулицею Мазепи та алеєю Героїв Крут. Раніше площа називалася Володимирською, Князе-Володимирською та Соборною.
У відомому будинку з химерами колись був корівник, адже його власник, Владислав Городецький, дуже любив свіже молоко.
Контрактова площа має таку назву, тому що саме тут проходили «київські контракти» – зимові ярмарки, де кияни могли не тільки купити потрібне, але й поспілкуватись.
Перший пам’ятник людині в Києві – пам’ятник князю Володимиру.
Стоянки стародавніх людей були на території сучасного Києва ще 25 000 років назад.
Єдиний в Україні храм на воді – церква Миколи Чудотворця на Подолі.
В Києві збереглися оборонні споруди часів Київської Русі.
Мова йде про Золоті Ворота. Вони знаходяться поряд з Оперним Театром на вул. Володимирській. Золоті Ворота є оборонною спорудою та свого часу слугували головним входом. Зараз пам’ятник відреставрований, але містить також оригінальну частину. Побудував їх Ярослав Мудрий з метою захистити місто та зробити неможливим захоплення Києва печенігами та іншими військами.
В Києві зберігаються мощі Іллі Муромця
Так, мова йде про того богатиря, про якого ми всі багато читали в казках та чули легенди. Ілля Муромець – це реальний персонаж. І свого часу він прославився як мужній та вдалий воїн. Жив він в XII ст. і помер в 1188 році у віці приблизно 55 років. Причому, після служби у військах, він постригся в монахи в Києво-Печерській лаврі. Там і помер. Його мощі поховали в печерах лаври і до недавніх пір їх можна було побачити відвідувачам, разом з мощами святих.
Києво-Печерська лавра. Це цілий комплекс церков та монастирів, який заснували в XI ст. Причому з самого початку Лавра була печерою, в ній жили монахи Федосій та Антоній. Потім комплекс почав будуватися, а печери стали місцем для захоронення святих, мощі яких і досі там. Досить довго в печери Лаври проводилися екскурсії, але зараз вони зачинені. Комплекс теж входить до переліку об’єктів культурної спадщини ЮНЕСКО
У Києві є єдиний у світі музей тролейбусного талончика. Знаходиться він на вулиці Прорізній. Серед експонатів – сотні проїзних квитків не лише з різних міст України, але й світу.
В одному з мікрорайонів Києва є повноцінна церква… на даху багатоповерхівки. Храм у власній квартирі облаштував один з мешканців. Що цікаво, тут справді проводилися богослужіння.
Києво-Печерська Лавра – один з шести чоловічих монастирів у світі, якому надали звання лаври. Також це найвідвідуваніший музей України, яких щороку приходять побачити мільйони туристів.
Київ має своє “море” – це водосховище на Дніпрі площею 922 км².
Неофіційним гімном міста є пісня “Як тебе не любити, Києве мій!”.
Пішохідний міст через Дніпро в Києві – найдовший пішохідний міст Європи.
Найдавніший пам’ятник Києва: пам’ятник Магдебурзькому праву (варіант – колона Магдебурзького права; також побутує неточна назва – пам’ятник хрещенню Русі); споруджений в 1802-1808 р.р., Автор – А.І. Меленський; пам’ятник розташований на схилах Дніпра поблизу Набережного шосе.
Найбільший житловий масив Києва: Троєщина (240 тисяч жителів).
Найбільше промислове підприємство Києва: завод «Авіант», на якому виробляють найвідоміший «бренд» Києва – літаки марки АН, що літають у небі всіх континентів землі.
Найвологійший житловий масив: Виноградар.
Найсухіший житловий масив: Харківський.
Найунікальніший пам’ятник (єдиний у світі) – пам’ятник сміттєвозу – знаходиться в Києві. Він встановлений у 2004 році по вул. Газопровідній, 2, підприємством Київспецтранс в подяку працівникам санітарної очистки України за трудові заслуги.
Найвищою спорудою Російської імперії та Радянського союзу довоєнних років може вважатися Будинок Гінзбурга (12 поверхів, більше 60 метрів). Він знаходився по вул. Інститутській, на місці сьогоднішньої готелю “Україна”, і увійшов в історію як перший “хмарочос” України. Був зруйнований у 1941 році.
На сьогоднішній день найвищою будівлею Києва та України вважають ЖК на Кловському узвозі, 7. Його висота – 168 метрів.
У невеликому дворику по вул. Володимирській, 43, у підвальному приміщенні, знаходиться самий мініатюрний діючий храм Києва – церква Марії Магдалини.
Варто відзначити, що метро в Києві могло з’явитися ще в XIX столітті. Але Москва не допустила будівництва підземного транспорту. Натомість вирішили побудувати в Києві трамвай, а потім і фунікулер.
Метрополітен в столиці України з’явився лише в 1960-му, проте побудували його досить швидко – усього за 11 років.
Хрещатик – найвідоміша вулиця України. Їй присвячували пісні, про неї складали вірші, а чому головна вулиця столиці має таку назву?
Раніше на її місці знаходилася Хрещата долина, яка поєднувала три частини міста. Пізніше долину перетворили на вулицю і дали подібну до попередньої назву.
Забудова Хрещатика почалася лише наприкінці 18 – на початку 19 століття. До цього тут довгий час жили бідняки, нездатні прикупити квартири в престижних районах міста.
Майдан Незалежності: до чого тут чорти?
У стародавні часи його називали Козине болото. Це місце вважали “пропащим”, адже на болоті, за повір’ям, завжди чорти водяться.
Лише у 1830 році Козине болото дістало офіційну назву Хрещатицька площа. Народна назва збереглася в бічній вулиці, яка до 1894 року називалася Козиноболотною (нині провулок Тараса Шевченка).
Заснування Києва передбачив апостол Андрій Первозваний, який ще в I столітті благословив київські пагорби, поставивши на них хрест.
Найдовшою вулицею Києва є Броварський проспект. Проспект виник у сиву давнину та служив шляхом з Чернігова, тому його називали Чернігівське шосе.
Вулиця змінювала назву 6 разів. Яких тільки варіантів не було! На початку XX століття – Маклаковський проспект, з 1920-х років – Броварське шосе, потім – проспект Першого Травня. З 1940-х років – знову повернулися до назви Броварське шосе, а 1977 року шлях став проспектом 60-річчя Жовтня. Сучасну назву проспект остаточно отримав лише у 1993 році.
Цікавинка: з 1912 по 1941 роки проспектом пролягала трамвайна лінія, що сполучала Поштову площу з містом Бровари.
НАЙКОРОТША ВУЛИЦЯ
У самому центрі Києва розташований Інженерний провулок. Його довжина – трішки більше 60 метрів.
Це місце називають «вулицею трьох будинків», хоча лише один із них відноситься до провулку. Решта будинків є частинами вулиці Івана Мазепи. Провулок виник наприкінці ХІХ ст. під сучасною назвою і відтоді існує під цією назвою незмінно.
Цікавинка: обійти вулицю можна за 10 секунд.
НАЙШИРША ВУЛИЦЯ
Найширшою вулицею Києва є Хрещатик – 75 метрів від будинку до будинку.
Раніше ділянка сучасного Хрещатика від Майдану Незалежності до Європейської площі мала назву «Перевісище». На думку дослідників, це було місце князівських полювань. Далі територія Хрещатика називалася «Євсейкова долина», «Піски», «Хрещата долина»…
Чому Хрещатик назвали саме так точно невідомо. Дослідники мають 5 різних варіантів, наприклад, від схрещення дивних тенет для ловлі звірів («перевісище») або від місцевості Хрещатий яр (долина), де згодом виникла сама вулиця. Але всі погоджуються, що нічого спільного з хрещенням Русі Хрещатик не має.
Цікавинка: у 2010 році Хрещатик вперше потрапив у світовий рейтинг найдорожчих вулиць світу. Річна вартість оренди квартири становила близько $2,4 тисячі за кв. м, або $223 за кв. м на місяць.
НАЙВУЖЧА ВУЛИЦЯ
Георгіївський провулок є найвужчою вулицею Києва – ширина проїжджої частини всього 5,4 метра. На початку вулиці знаходиться яскравий старовинний рожевий будинок. Пам’ятник архітектури в минулому використовували як прибутковий будинок, але сьогодні частина приміщень є житловими.
Цікавинка: у провулку розташована Брама Заборовського – яскрава пам’ятка столиці у стилі українського бароко.
Це – лише мала частинка цікавинок, які є у Києві!