У Києві урочисто відкрили пам’ятник Олександру Довженку. Цікаво, що він був створений коштом меценатів ще 16 років тому.
Ця подія стала родзинкою кіновечора, присвяченого 130-річчю з дня народження видатного українського кінорежисера і письменника, класика світового кіно.
Про це повідомляє Держкіно.
Композиція “Мотор”, героями якої є Олекс Довженко і кінооператор Данило Демуцький, відтворює епізод зі зйомок фільму “Земля”.
Її автор – український скульптор Володимир Щур.
Як пише “Укрінформ”, генеральний директор Кіностудії Довженка Андрій Дончик розповів, що Володимир Щур почав створювати скульптуру “Мотор” у 2005 році за підтримки меценатів Євгена та Руслани Бесарабів.
“Скульптор працював над пам’ятником 3 роки, після чого його хотіли встановити на Хрещатику, десь у “Пасажі”, але Київрада не дала дозволу і запропонувала зробити громадські слухання та обговорити встановлення зі спільнотою, де має стояти Довженко. Тоді меценати, які хотіли подарувати пам’ятник Києву, а Київ не зміг запропонувати навіть місця для нього, поставили його у себе в гаражі, де він пробув 16 років. Я про цю історію почув і вирішив його відшукати”, – поділився він.
За словами Андрія Дончика, відкриття пам’ятника Олександру Довженку біля головного входу на кіностудію Довженка – символічна подія.
“Нарешті сьогодні, напевно, в найважчий для України час, стає на своє місце пам’ятник Олександру Довженку. Біля посадженого ним саду, саме на цьому місці, на якому він заповідав бути в Україні. Я думаю, глибоко символічно що це відбувається саме зараз”, – зазначив посадовець.
Він додав, що Олександр Довженко для кіностудії відтепер не просто патрон, на честь якого вона названа, не просто режисер, з якого розпочалося українське кіно, а ще й янгол-охоронець, який зустрічатиме всіх довженківців і гостей студії.
До слова, Володимир Щур також створив столичні пам’ятники Проні Прокопівні з Голохвастовим та Леоніду Бикову.
Нагадаємо, 130-річчя Олександра Довженка відзначили великим перформансом на столичній кіностудії.
Як відомо, стрічка Олександра Довженка “Земля” потрапила до п’ятірки шедеврів світового кіно ЮНЕСКО. За неї італійські кінематографісти назвали Довженка “Гомером кіно”, а легенда світового кіно Чарлі Чаплін заявив, що слов’янство поки що дало світові в кінематографії одного митця — мислителя і поета Олександра Довженка.