У скільки українцям обійдеться “борщовий набір” у вересні

Читайте також

“Укрпошта” торгуватиме… ковбасою

Державний поштовий оператор України "Укрпошта" робить кроки з диверсифікації своєї діяльності в умовах зниження доходів. Як розповів в інтерв'ю Forbes Ukraine генеральний директор компанії Ігор Смілянський, найближчим часом у відділеннях пошти можна буде придбати ковбасні вироби. Це рішення стало частиною нової стратегії компанії щодо збільшення прибутку. Смілянський пояснив, що значна частина доходів "Укрпошти" раніше формувалася за рахунок доставки пенсій, однак зі скороченням кількості пенсіонерів у країні ця стаття доходу зменшується. Сьогодні доставка пенсій становить близько 25% загальної виручки компанії. Щоб компенсувати втрати і забезпечити фінансову стійкість, керівництво "Укрпошти" запускає одразу кілька нових напрямків. Серед запланованих ініціатив: скорочення чисельності співробітників на 13% уже цього року; відкриття власного поштового банку; запуск мережі аптек; впровадження мобільного застосунку; оновлення автопарку за рахунок закупівлі електробайків. Мета цих кроків - зміцнення позицій компанії на ринку доставки посилок і боротьба за частку з основним конкурентом - приватною компанією "Нова пошта". Однак найнесподіванішою частиною стратегії стало рішення про продаж продуктів харчування в поштових відділеннях. Смілянський повідомив, що компанія вже уклала угоду з агрохолдингом МХП (відомим брендом "Наша Ряба") про реалізацію ковбасних виробів через мережу "Укрпошти". "Закупили першу партію їхніх ковбас, будемо пропонувати через поштову мережу. Це частина нашої стратегії підтримки українських виробників. Для МХП це також можливість скоротити логістичні витрати

Жесть! На даху багатоповерхівки у Києві помітили чотири приватні будинки

У Києві помітили багатоповерхівку, на даху якої збудували аж чотири приватних будинки.

У Києві парки та зелені зони обробляють від кліщів

У Києві фахівці проводять планові обробки зелених зон від кліщів.

Про спокійну старість можна забути

Пенсійний вік більше не гарантія відпочинку.

Україна готується до запуску цифрової гривні

Цифрова гривня (е-гривня) — це нова форма національної валюти України, яку планує впровадити Національний банк України (НБУ).

Поділитися

В Україні триває сезон овочів, які є складниками “борщового набору”. Ціни наразі стабільні та навіть можуть дещо знизитися з початком збору пізніх сортів. Проте як порівняти з минулими роками, капуста подорожчала, а вартість картоплі взагалі побила 10-річний рекорд.

РБК-Україна у матеріалі нижче розповідає, скільки коштують овочі “борщового набору” у вересні та яких цін чекати далі.

Ціни стабільні, але вищі ніж торік

Класичний набір для приготування борщу складається з картоплі, капусти, буряку, моркви та цибулі. Всі ці овочі доступні покупцям у широкому асортименті, адже кінець літа – початок осені є сезоном дозрівання та їх масового збору.

Борщовий набір на початку вересня залишається відносно стабільним у ціні, проте окремі овочі подорожчали. Як розповіла керівниця відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції “Шувар” Тетяна Попович, морква і білокачанна капуста зросли в ціні через зменшення пропозиції.

Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка у коментарі РБК-Україна також розповів про подорожчання окремих складників “борщового набору” порівняно з минулим роком.

“Підвищення цін пов’язано з низкою факторів. По-перше, це кліматичний фактор, який вплинув на врожайність. По-друге, загальні витрати фермерських господарств за рік також виросли. Зокрема, це витрати на паливо, витрати на фактори виробництва (засоби захисту рослин, добрива), заробітні плати”, – пояснив аналітик УКАБ.

Крім того, на вартість вливає пропозиція, яка зменшилась по деяким компонентам. Серед причин – неврожайність через спеку, перехід окремих фермерських господарств на вирощування інших видів овочів цього року.

Рекорд за 10 років. Чому подорожчала картопля та скільки коштують інші овочі для борщу

Ціни на картоплю по супермаркетах становлять від 15 до 18 грн/кг, на оптовому ринку “Шувар” овоч коштує 10,5 грн/кг. Як зазначає представниця ринку Тетяна Попович, це найвища ціна за останні 10 років.

Торік у цей час картопля коштувала 7,5 грн/кг, а, для порівняння, у 2016 році – 2,5 грн/кг.

Зростання вартості зумовлено високим попитом на картоплю з боку оптових компаній та роздрібних мереж, що також пов’язано зі зниженням виробництва картоплі та погіршенням її якості через посуху.

Капуста

Тетяна Попович розповідає, що піковий момент зростання ціни на капусту був у другій половині серпня – 22,5 грн/кг. Нині середня ціна капусти – 17,5 грн/кг (оптова на ринку “Шувар”). Минулого року на початку вересня капуста коштувала всього 7,5 грн/кг.

У супермаркетах ціни на капусту 6 вересня становили: 21,95 грн/кг (АТБ), 20,9 грн/кг (NOVUS), 28 грн/кг (“Сільпо”).

Цибуля

Оптова ціна цибулі на ринку “Шувар” 12,5 грн/кг. У супермаркетах овоч коштує: в АТБ – 13,75 грн, “Сільпо” – 14,3 грн, VARUS – 12,9 грн/кг. Торішня середня ціна на ріпчасту цибулю становила 11,98 грн/кг (дані порталу Мінфін на 1 вересня 2023).

Морква

Вартість моркви складає 11 грн за кілограм (оптова), а у супермаркетах овоч в середньому можна купити за 13 грн/кг. У 2023 році ціна була трохи нижчою – 10,57 грн/кг.

Буряк

Буряк оптом коштує 9,5 грн/кг. По супермаркетах ціни наступні: 10,95 грн в АТБ, 12,9 грн у “Сільпо”, 10,8 грн у VARUS.

Минулого року середня роздрібна вартість буряка становила 8,77 грн/кг.

Що буде з цінами восени

Найближчими тижнями можна очікувати на деяке зниження цін овочів “борщового набору”, вважає Тетяна Попович. Це пов’язано з початком масового збору пізніх сортів

Проте надалі ціни на буряк, цибулю і капусту можуть зрости на 10-15% ближче до листопада через підвищений попит і обмежену пропозицію.