3D опера у Артистичній вітальні на Подолі

Читайте також

Україна буде в ЄС, коли кияни питимуть воду з кранів

У Києві незадовільний стан міських водопровідних мереж, а воду з кранів пити небезпечно. Про це повідомив голова постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрій Вітренко.

Арку “переосмислять”, а козаків обіцяють “знести”

У столиці не демонтуватимуть одну з візитівок міста – арку «Свободи українського народу», її сенс переосмислено. А простір біля неї отримає нову концепцію. На цьому наголошують у Департаменті культури КМДА.

Киян закликали анонімно “постукати” (до 30 квітня)

Київська влада запустила опитування щодо рівня корупції у столиці і просить мешканців відповісти, чи стикалися вони з корупцією у різних сферах діяльності міської влади, також чи відомі їм випадки корупції серед чиновників.

Сапери перевірять столичні кладовища

Перед поминальними днями рятувальники мають перевірити території на предмет наявності вибухонебезпечних предметів. Провести розмінування, упередити надзвичайні ситуації.

“Відшукайте писанку”

Напередодні Великодня Національний заповідник "Софія Київська" влаштує квест "Відшукайте писанку". Він призначений для дітей віком від 7 років та їхніх батьків. Про це повідомили на офіційній сторінці Національного заповідника "Софія Київська".

Поділитися

Глядачі зайняли свої місця і з нетерпінням чекають початку вистави. Тут з’являється працівник з драбиною, ставить її тут і там, і ніби щось ремонтує. Всі думають, що виникли якісь технічні неполадки. І раптом з другого поверху з ним вітається ще один хлопець.

«Працівник» же виявляється артистом (Олександр Вознюк), який виконує роль Беппо в опері Доніцетті «Рита». Беппо просить музику для Рити, і музиканти заходять в зал для глядачів, сідають і починають «будити» Риту. На сцені грає квінтет дерев’яних духових інструментів під керівництвом диригента Костянтина Старовицького.

Заспана героїня «встає» десь за бордюром на другому поверсі залу, після чого спускається сходами театру в Артистичну вітальню, і починається дійство.

Рита

До речі, Артистична вітальня або мала сцена Музичного театру (Київський муніципальний академічний театр опери і балети для дітей та юнацтва) відкрита була зовсім недавно, і на її сцені успішно відбулися вже дві прем’єри: опери «Бастьєн і Бастьенна» В.А.Моцарта та «Рита»Г. Доніцетті. Обидві вистави зняті в традиціях мюзиклів або «ситком-опер», а герої носять на собі сучасний одяг. Але справжня музика залишається вічною і актуальною через століття.

Прима

В обох операх вдалося побачити і почути в головних жіночих ролях Дар’ю Литовченко. Її сопрано звучить природньо і потужно, і дійсно змушує тремтіти серця. Дар’я прийшла в Музичний театр у вересні минулого року, але за такий короткий період встигла виконати кілька провідних партій і зіграти в мюзиклах і казках.

Крім того, вона виконує партії в операх, поставлених на Великій сцені Національної музичної академії ім. П.І.Чайковського, а саме грає Маргариту в опері Ш. Гуно «Фауст» і Земфіру в «Алеко» С.Рахманінова. Рекомендую всім особливо послухати «Фауста» і ознайомитися з творчістю на сайті співачки – darialytovchenko.com.

У цій же опері Дар’я грає головну героїню – Риту, господиню невеликого однойменного готелю. Готель побудований на гроші колишнього чоловіка Рити – пірата, який потонув у морі, як вважає головна героїня. Рита постійно б’є свого нинішнього чоловіка Беппо і змушує його працювати. Що може бути веселіше? Але раптом у готелі по дорозі в Алжир з’являється Гаспар (Микола Ільченко), колишній чоловік, він же пірат, який виявляється живим. І тут-то все і починається.

Дар’я Литовченко в спектаклі виявляє не тільки свій талант оперної співачки, а й чудовий артистизм, легко і невимушено граючи на сцені і бігаючи туди-сюди по залу для глядачів і на другий поверх, щоб сховатися від свого пірата.

«Мені подобається працювати з різними режисерами, кожен з них дає щось своє. Дмитро Тодорюк (режисер «Бастьена і Басстьенни» – авт.) навчив мене переживати кожну емоцію і кожне слово моєї героїні по-справжньому. На одній з репетицій він сказав дуже гарну фразу: “Ви з Бастьєнною дуже схожі, в цьому і вся складність. Найскладніше грати саму себе”. Режисер ділився з нами своїм акторським досвідом, розповідав, з якими труднощами зіткнувся особисто він, і що нам потрібно робити, щоб цього уникнути », – каже Дар’я.

Творець

У свою чергу оперу “Рита” поставила молодий режисер Лада Шиленко, так само недавня випускниця Національної музичної академії ім. П.І.Чайковського. Відчувається, що дівчина готова нести оперу в маси, і при цьому творити, використовуючи всілякі ефекти, наприклад, близькість до глядачів, сучасні костюми, тривимірність і двоповерховість.

«Особливістю роботи Лади Шиленко було те, що вона не любила зупиняти дію, ми грали номер від початку до кінця, а потім вже робили “розбір польотів”. Щось в цьому є, бо при частих зупинках складніше потім увійти в потрібний стан героїв. Лада використовувала для дії другий поверх Малої сцени, це було красиво», – розповідає Дар’я Литовченко.

«Я дуже вдячна своїм артистам, дирекції театру, яка дозволила здійснити цей проект. Я дуже рада, що це молоді артисти, молоді таланти, які вже успішно працюють на оперній сцені. Своєю постановкою ми хотіли популяризувати жанр опери. Для цього ми зробили перенесення в сучасність. Ми зробили переклад на українську мову. Особливо хотілося привернути молодого глядача, старшокласників і студентів, які поки не дуже розуміють оперне мистецтво, але нам хотілося відкрити для них цей жанр».

Як повідомила Лада і керівництво театру, наступною в артистичної вітальні буде постановка опери Віталія Кирейка “У неділю рано …” за мотивами повісті Ольги Кобилянської.

«Сьогодні в залі був присутній Віталій Дмитрович Кирейко, дуже відомий український композитор, якому в цьому році виповниться 90 років. І саме до цієї дати мені б дуже хотілося втілити в життя постановку його опери “У неділю рано …”

Дар'я Литовченко і Лада Шиленко

Театр

«Мала сцена відкрила нові творчі перспективи. Глядач знаходиться так близько від артистів, що починає відчувати себе частиною дії, – зазначає Дарина Литовченко. – Я дуже сподіваюся, що відкриття Малої сцени театру принесе за собою безліч цікавих прем’єр в наступних сезонах ».

Дійсно, під час вистав виникає ефект повної присутності, і дія будується таким чином, щоб залучити глядача. У разі останньої опери здається, ніби ми є постояльцями готелю «Рита» і спостерігаємо сцени в розвитку. Так і хочеться стрибнути на сцену і забронювати номер і собі.

«Всього два роки тому в цій залі відбувалися ярмарки та виставки. Глядачі були незадоволені і писали листи, звернення. Зрештою департамент культури КМДА поклав цьому край і сказав: «Давайте будемо освоювати цю сцену». Ми її назвали «артистичною вітальнею», це поки робоча назва. Ми вирішили, що будемо цей зал адаптувати для камерних малих заходів – невеликих опер, камерних концертів», – розповідає заступник директора театру Богдан Собуцький.

Було, правда, дещо спекотно, хоча може це якраз і додавало до опери додаткого південного колориту.

«У нас взимку тут дуже холодно, а влітку, як сьогодні, спекотно. Але ми будемо над цим працювати. Зробимо систему кондиціонування і будемо використовувати зал цілий рік. Вже запланований спектакль на вересень, «Риту», я думаю, ми повторимо в листопаді, коли не буде так спекотно. Але думаю, протягом цього і наступного, ювілейного 35-го сезону, ми за допомогою міськадміністрації зможемо повністю зал обладнати як Малу сцену», – обіцяє Собуцький.

Побажаємо театру удачі на цьому шляху, тим більше, що є великі перспективи, як в залученні кадрів, так і технічному оснащенні Малої сцени для створення вражаючих 3D-ефектів.

© Герман Богапов

Стаття вийшла у тижневику “Дзеркало тижня” у редагованому вигляді