Київ уже дорожчий за довоєнні часи

Читайте також

У Києві “космічні” ціни на таксі

У Києві ціни на таксі продовжують зростати, однак реальний дохід водіїв знизився за час війни. Це зумовлено не лише мобілізацією, яка скоротила кількість таксистів.

У Києві представники різних конфесій молилися за мир в Україні

На Софійській площі столиці України зібралися представники різних релігійних громад та міжнародних організацій для спільної молитви за справедливий мир в Україні. Захід став символом єдності і підтримки у важкі часи російської агресії.

Київ б”є температурні рекорди п’ятий день поспіль

У понеділок 15 липня в Києві максимальна температура повітря виявилась найвищою за час проведення спостережень для цієї дати і склала 34,2 градусів тепла. Попередній рекордний показник 1883 року перевищено на 0,5 градусів.

Загальний борг киян за комуналку

Загальний борг киян за спожиті послуги гарячого водопостачання та опалення становить понад 6,2 млрд грн, а за послуги постачання холодної води та водовідведення — близько 1,2 млрд грн.

У Києві можуть давати по 4 години електроенергії на добу – Київрада

Кияни можуть за оптимістичного сценарію отримувати по 8 годин електричної енергії на добу з розподілом по 4 години вдень та стільки ж вночі.

Поділитися

В Україні зростає вартість оренди квартир. Зокрема у Києві вона досягла історично високої позначки.

Водночас у деяких регіонах відбувається аномальна ситуація на ринку нерухомості. Так, в Ужгороді через відсутність обстрілів та комендантської години вартість оренди майже досягає рівня середньої зарплати у місті. Це свідчить, що ціни значно завищені.

Про те, як змінилася ситуація на ринку оренди нерухомості й що вплинуло на ціни, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Скільки коштують квартири і що впливає на ціну

У Києві станом на травень середня вартість оренди однокімнатної квартири становила 14 тис. грн на місяць. При тому в Деснянському районі можна знайти квартиру за 7,5 тис. грн, а на Печерську – за 28,7 тис. грн. Це найвищі ціни в історії київського ринку нерухомості (згідно зі статистикою Rieltor.ua). Наприклад, три роки тому, до повномасштабної війни, однокімнатну квартиру здавали в оренду в середньому за 10 тис. грн.

Як і раніше, найбільший попит саме на однокімнатні квартири. При тому левова частка угод відбувається в бюджетному сегменті. Зазвичай влітку, майже до кінця серпня, на ринку нерухомості починається “мертвий сезон”. Однак зараз ситуація кардинально змінилася. З одного боку, Київ – перший за кількістю відкритих вакансій і рівнем середньої заробітної плати.

Наприклад, згідно з даними великого кадрового порталу, середня зарплата у столиці сягає 24 тис. грн. Тоді як у Житомирі – 17,5 тис. грн. При цьому, за даними dom.ria, середня вартість оренди однокімнатної квартири у Житомирі – 11,1 тис. грн.

Тобто у родини з двома середніми зарплатами в Житомирі, після оренди однокімнатної квартири середньої вартості, на життя щомісячно залишатиметься 23,9 тис. грн. У такої ж родини за тих же умов у Києві – 34 тис. грн. При тому у Києві (дані одного з найбільших кадрових порталів) відкрито 30,1 тис. вакансій, а у Житомирі – всього 1,2 тис.

Ужгород – місто з найдорожчою орендою. На однокімнатну квартиру середньої вартості знадобиться майже вся (99,9%) середня зарплата.

Тут вартість оренди житла за час повномасштабної війни злетіла в рази. По Ужгороду зазвичай не прилітає, місцева влада не стала вводити комендантську годину. Однак таке співвідношення середньої зарплати до вартості оренди свідчить і про те, що житло переоцінене. Після закінчення війни вартість оренди тут має значно знизитися.

Тоді як у Харкові через постійні обстріли склалася протилежна ситуація. Тут вартість оренди однокімнатної квартири становить 34,3% середньої зарплати, а в Херсоні – всього 14%.

Як і чому подорожчала оренда

Профільне видання Dim.ria провело опитування та з’ясувало, що сума, яку українці готові сплачувати за оренду житла, в середньому знизилася за останній рік приблизно на 700 грн. Найбільше опитаних прагнуть знайти житло вартістю до 10 тис. грн на місяць.

Попри це, ціни на оренду квартир упевнено зростають. Оксана Ковтун, керівниця київського відділення Асоціації спеціалістів з нерухомості, в коментарі OBOZ.UA оцінила середнє зростання за рік у межах 10%. “Значного зростання я не бачу. Якщо беремо квартири, ціни на які були у валютному еквіваленті зафіксовано, то є перерахунок ціни в гривні”, – пояснює вона.

За оцінками Ковтун, зростання ціни можна пояснити пожвавленням попиту через переселенців із прифронтових регіонів. “Раніше на ринку був піковий сезон – серпень-вересень, коли в Київ на навчання приїжджали. А зараз не можу прогнозувати”, – каже вона.

Її колега, який займається орендою нерухомості в бюджетному сегменті, Максим розповідає: якщо раніше орендаря могли шукати тиждень або навіть тижнями, зараз пошук займає лічені дні. Водночас рієлтори звертають більше уваги на перевірку орендарів.

“Є рієлторські чати, туди потрапляють “проблемні”. Якщо виїхав зі скандалом, то можна в такий собі “чорний список” потрапити. От нещодавно був випадок на Дарниці (в Києві). Дівчина молода заїхала, казала, що буде постійно проживати сама. Заїхала в 35 квадратів (площа квартири). А потім виявилось, що вона заселилася з хлопцем своїм, подружкою і братом подружки. Уявляєте? Вони там сиділи в тікток-трансляціях ночами, кричали, сусідів будили, розбили телевізор”, – розповідає рієлтор.

Перевіряти треба й орендодавців. При тому далеко не всі рієлтори займаються такою перевіркою. Щонайменше необхідно перевірити право власності, зробити виписку з реєстру прав на нерухоме майно, переконатися, що квартира не перебуває під арештом. Якщо у квартири кілька власників, варто на це зважати при підписанні договору.

Ринок нерухомості може стабілізуватися тільки після закінчення повномасштабної війни. Це дозволить нормалізувати попит, передусім зростатиме вартість купівлі житла. Водночас у Львові, Ужгороді вартість оренди може знизитись, а в Херсоні, Харкові, Одесі – зрости.